Yüzmeye Dair Tuhaf Gerçekler

Yüzmeye Dair Tuhaf Gerçekler

YÜZMEYE DAİR OLDUKÇA TUHAF GERÇEKLER

Sığ sularda gezinen sucul maymunlardan 10.000 yıl öncesine uzanan kadim yüzücülere, takla dönüşünü ilk icad edenden Manş Denizi’ni yüzerek geçen ilk kişiye ve ilk tramplen atlayışının tarihine… Daha önce duymadığınız yüzmeye dair oldukça tuhaf gerçekler burada…

 

SUCUL MAYMUNLAR

“Sucul maymun teorisi”ne göre sekiz milyon yıl önce modern insanların atalarından biri sığ sularda yiyecek aramak üzere yarı-sucul bir hayat sürüyordu. Kürk, su altında iyi bir yalıtım malzemesi olmadığından tüylerimiz döküldü ve suda yaşayan diğer memeliler gibi onun yerini görece yüksek oranlarda vücut yağı aldı. Bu hipotezin çekici  yanlarından biri, özellikle de dişilerde, neden başımızın üst kısmında tüy kalmış olduğunu açıklaması. Yırtıcılardan korunmak için suyun altına saklanırken başımızdaki tüyler bebeklerin tutunacağı bir şey sağlamış oluyordu.

 

KADİM YÜZÜCÜLER

Sucul maymunların varlığını ispatlayan herhangi bir fosil kalıntısı yok ama insanlar en az 10.000 yıldır yüzüyor. En azından güneybatı Mısır’daki Sura Vadisi yakınlarındaki “yüzücüler mağarası” kaya resimlerinin yaşı bu kadar. Erken Minos, İnka ve Babil imparatorluklarından kalma sanat eserlerinde yüzme tasvirleri bulunuyor. Mısırlılar, Persler ve Yunanlar hep iyi yüzücülerdi: Platon yüzmeyi bilmeyenlerin iyi bir eğitim almamış olduğunu söylerdi.

Japonlar M.Ö. 36 yılında müsabakların da olduğu yüzme şenlikleri düzenlerdi. Ortaçağ İngiliz  şövalyeleri için zırhları üstlerindeyken yüzmek “yedi çeviklik” becerisinin bir parçasıydı. Bilimadamı Everard Digby (1606’da Barut Komplocuları’ndan biri olarak idam edildi) 1595’te kısa bir yüzme öğrenme kılavuzu kaleme almıştı. Bu kılavuzda insanların balıklardan daha iyi yüzdüğünü çünkü hem ileri hem geri, sırtüstü ve yanlamasına yüzebildiklerini söylüyordu.

yuzmeye-dair-tuhaf-gerçekler-1

KULÜP YÜZÜCÜLERİ

Yüzyıl önce İngiltere’nin her yerinde açıkhava yüzme kulüpleri vardı: İribaşlar, Sheep’s Green  yüzücüleri, Highgate Dalış Kulübü. İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra klorlu yüzme havuzlarının ortaya çıkmasıyla birlikte açıkhava yüzme havuzları ortadan kayboldu ama Hampstead, Brighton ve Serpentine’de hâlâ aktif kulüpler mevcut. Serpentine’in yeşil suyu doğal bir kuyudan geliyor: yeşil bitkiler ve yosunlar suyun temiz kalmasını sağlıyor. Yüzme havuzunun Fransızcası olan “piscine” sözcüğünün kökeni ise Latince balık havuzu anlamına gelen “piscine”.

 

ATLAMA

İlk tramplen 1893’te Hihgate Ponds’ta kuruldu ve atlama 1904’te Olimpiyat sporları arasına girdi. İlk atlayıcılar sert zemine düşmektense suya düşmeyi tercih eden İsveçli ve Alman jimnastikçilerdi.

 

SERBEST STİL

Köpekleme yüzüş ilk insan yüzme stilidir: Yenidoğan bebekler içgüdüsel olarak böyle yüzer.  Kurbağalama stilse müsabakalarda kullanılan ilk dört yüzme stilinden biridir. Yüzüstü serbest yüzme İngiltere’de ilk kez 1844’te Amerikan Yerlisi yüzücülerin de katıldığı Londra’daki bir buluşmada görücüye çıktı. İngiliz yüzücüler serbest stil yüzüşü ve suyun şapırdatılmasını “barbarca” bulmuştu ve bu tarz 1873’e dek benimsenmedi.

 

DÖNÜŞ TEKNİKLERİ

Takla dönüş de bir Amerikalı tarafından icat edildi: Tex Armstrong, yani Adolph Kiefer’in (1918 – ) 1936 Olimpiyatları’ndaki koçu. Kiefer, Olimpiyatlar’dan birincilikle döndü ve isteyen herkese meydan  okuduğu bir dünya turuna çıktı. Toplam 2000 yarışmaya katıldı ve sadece iki kez kaybetti.

 

BIYIKLI YÜZMEK

Yüzbaşı Matthew Webb (1848-1883) 1875’te Manş Denizi’ni tek başına kurbağalama stil yüzerek geçen ilk kişi oldu. Öyle yanlış bir rota kullanmıştı ki tam 39 mil yüzmek zorunda kaldı – doğrudan mesafenin iki katı.  Ulusal bir kahraman ilan edildi ancak Niagara Şelalesi’nin altındaki Whirlpool Çağlarcası’nda yüzmeye çalışırken öldü. İngiliz Glory kibrit kutularının üstündeki bıyıklı resmi Peter Sellers’a Müfettiş Clouseau karakterini yaratırken ilham kaynağı oldu.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*


sekiz − bir =