Yüzme

Hızlı Yüzmenin 6 Kuralı

HIZLI YÜZMENİN 6 KURALI  Aylar, hatta yıllar boyunca tatmin edici bir cavap bulmaksızın nasıl daha hızlı yüzebileceğinizi hiç merak ettiniz mi? Eğer durumunuz buysa doğru yerdesiniz demektir. Şu anda okuduğunuz bu makale hemen yorulmadan hızlı yüzmenizi sağlayan altı kuralı tarif ediyor. ÇIRPINIP DURMAK YERİNE AKILLICA YÜZMEK Birçok kişi için hızlı yüzmek yüzme antrenmanlarının uzunluğunu ve sıklığını yavaş yavaş artırmaktan, böylece genel fitness düzeyini yükseltmekten geçiyor. Burada kondisyon önemli bir yere ... Devamını Oku »

Çocuğunuzun Yüzme Başarısı

Çocuğunuzun Yüzme Başarısına Yardım Edecek 50 Öneri Onları koşulsuz şekilde sevin. Antrenmanlarını destekleyin. Her yarışı kazanamayacaklarını kabul edin. Çocuk olmalarına ve eğlenmelerine izin verin. Bir karaktere ve insani değerlere sahip olarak yetişmelerine yardım edin. Sporu, akşam yemeğinde, arabada vs. konuşulan tek konu haline getirmeyin. Çocuğunuzu insanlara, “bu benim oğlum/kızım, kendisi yüzücüdür” diye tanıtmayın. Spor, sadece onların yaptığı bir şey, kim oldukları değil. Onlar için ... Devamını Oku »

Yüzme Sayesinde Kaç Kalori Yakarız?

YÜZME SAYESİNDE  KAÇ KALORİ YAKARIZ? Toplam kalori alımınız ve kalori harcamanız konusunda muhtemelen farklı bir çizelge takip ediyorsunuzdur. Ancak pek çoğumuz gibi muhtemelen siz de bir antrenman seansı için havuza gittiğinizde kaç kalori yaktığınızı merak etmişsiniz. İşte size bu konuda detaylı bir inceleme… Yüzmek, hiç şüphesiz kalori yakmanın etkili bir yoludur. Yüzme darbe içermeyen bir spor olduğu için sırt ve diz ... Devamını Oku »

Nasıl Daha Hızlı Yüzülür?

NASIL DAHA HIZLI YÜZÜLÜR?   HIZLI YÜZMENİN 6 PRENSİBİ Aylardır, hatta yıllardır nasıl daha hızlı yüzülür? Merak ediyor ama sizi tatmin eden bir cevap bulamıyor musunuz? Eğer öyleyse, emin olun ki yalnız değilsiniz. Bu makale iki kulaçla bitap düşmeden nasıl daha hızlı yüzebileceğinizi gösteren 6 önemli prensibi anlatıyor. DAHA GÜÇLÜ DEĞİL DAHA AKILLI YÜZMEK Pek çok yüzme koçu için hızlı yüzmek, yüzme egzersizlerinin süresini ... Devamını Oku »

Yüzerken Eğlenebilmek

YÜZERKEN EĞLENMEYİ NASIL SÜRDÜRÜRSÜNÜZ? Yüzerken eğlenebilmek ve gelişme kaydetmeye devam etmek için motivasyonunuzu kaybetmemeniz önemli. Antrenmanlarımı eğlenceli kılmak için ben bir sürü farklı stratejiye başvuruyorum ve bu nedenle 2003 yılında bu spora başladığımdan beri yüzmekten hiç bıkmadım. By Christophe – www.enjoy-swimming.com Eski ve yeni yüzücülerle yüzlerce sefer konuşmuşumdur ve çoğu da yüzmeye olan ilgilerini kaybetmelerindeki temel etkenin havuzda sıkılmaları olduğunu söyler. Ancak işler başka türlü de olabilir. Tecrübeli yüzücüler, ... Devamını Oku »

Senkronize Yüzme

SENKRONİZE YÜZME HAKKINDA BİLMEDİĞİNİZ 15 ŞEY   İşte havuz sporlarının en zorlusu ama en az değer göreni hakkında 15 ilginç bilgi. Senkronize yüzme; hem jimnastiği, dayanıklılığı ve gücü hem de estetiği ve uyumu, ahengi birleştiren bir su etkinliği.     1- Senkronizedir. Senkronize yüzme -işin içinde olanlar kısaca “senkro” der- özenle koordine edilmiş bir akrobasi, yüzme ve dans harmanıdır. Senkro, muazzam bir zarafet, öz ... Devamını Oku »

Yüzme Teknikleri

YENİ BAŞLAYANLARA YÜZME TEKNİKLERİ Serbest, kurbağalama, kelebek… Her tekniğin kendine özgü kuralları var. Doğru uygulamadığınız zaman sırt ve bel ağrılarına maruz kalabilirsiniz. Bu yüzden başlangıçta bir yüzme hocasıyla çalışmanızda fayda var. SERBEST TEKNİK YÜZME Serbest stil, dört müsabaka stili içinde en hızlı olanıdır. Çekiş mekaniği, bir sağ-bir sol kol çekişi ve değişken sayıda yapılabilecek ayak vuruşundan oluşmaktadır. Serbest yüzmeyi anlatmak için bu bölümde aşağıdaki başlıklar kullanılmıştır. Kol çekişi ... Devamını Oku »

Yüzmenin Faydaları

YÜZMENİN FAYDALARI Yüzmenin faydaları, kas ve iskelet sisteminden kan dolaşımına, kalp dolaşım sisteminden solunum yollarına ve sinir sistemine dek o kadar çok ki, saymakla bitmez… YÜZMENİN KAS-İSKELET SİSTEMLERİ ÜZERİNE FAYDALI ETKİLERİ Kas gerilebilme ve kasılabilme yeteneğine sahip liflerden oluşur. Kas dokusu üçe ayrılır. İskelet Kasları (İstemli Kaslar): Vücudu harekete geçiren kaslara iskelet kasları denir. Antrenman yolu ile oluşan değişiklikler en belirgin şekilde iskelet kaslarında görülür. İskelet ... Devamını Oku »

SU VE YÜZME KORKUSU 2

SU & YÜZME KORKUSUNU AŞMAK – II Su ve yüzme korkusu (akuafobi) yaygın bir korkudur. Bu makalenin 1. bölümünde bu korkuyu inceleyip suyun içinde olmaya alışmak için birkaç temel egzersiz önermiştik. Şimdiyse size, pek çaba harcamadan suyun üzerinde kalmanın aslında çok kolay olduğunu göstereceğiz. İNSAN BEDENİ PEKALA BATMADAN SUYUN ÜZERİNDE DURUR Su kütlelerinin yanındayken endişeye kapılıyorsanız suyun içinde adeta taş gibi dibe batacağınıza inanabilirsiniz.. Durum buysa, ... Devamını Oku »

Yüzmeye Dair Tuhaf Gerçekler

YÜZMEYE DAİR OLDUKÇA TUHAF GERÇEKLER Sığ sularda gezinen sucul maymunlardan 10.000 yıl öncesine uzanan kadim yüzücülere, takla dönüşünü ilk icad edenden Manş Denizi’ni yüzerek geçen ilk kişiye ve ilk tramplen atlayışının tarihine… Daha önce duymadığınız yüzmeye dair oldukça tuhaf gerçekler burada…   SUCUL MAYMUNLAR “Sucul maymun teorisi”ne göre sekiz milyon yıl önce modern insanların atalarından biri sığ sularda yiyecek aramak üzere yarı-sucul ... Devamını Oku »