Yüzme Sayesinde Kaç Kalori Yakarız?

Yüzme Sayesinde Kaç Kalori Yakarız?

YÜZME SAYESİNDE 

KAÇ

KALORİ YAKARIZ?

Toplam kalori alımınız ve kalori harcamanız konusunda muhtemelen farklı bir çizelge takip ediyorsunuzdur. Ancak pek çoğumuz gibi muhtemelen siz de bir antrenman seansı için havuza gittiğinizde kaç kalori yaktığınızı merak etmişsiniz. İşte size bu konuda detaylı bir inceleme…

Yüzmek, hiç şüphesiz kalori yakmanın etkili bir yoludur. Yüzme darbe içermeyen bir spor olduğu için sırt ve diz bölgesi gibi problemli bölgeler açısından nötr bir aktivitedir. Dolayısıyla özellikle yetişkinlerde, bir sakatlık geçirdiyseniz bile biraz enerji harcamak ve kalori yakmak için yüzme harika bir opsiyon haline gelir.

Peki ama yüzme ile tam olarak ne kadar kalori yakılır ve koşu veya bisiklet gibi diğer dayanıklılık aktivitelerine kıyasla ne kadar efektiftir?

Bu sorunun yanıtları biraz değişken, ama sizler için ortlama rakamlar çıkartmayı başardık.

DEĞİŞKENLER

Öncelikle göz önünde bulundurulması gereken şeyler şunlar: İlk olarak, ne kadar kalori yakıldığı konusunda kilonuz büyük bir etken. Genel olarak, ne kadar kiloluysanız o kadar çok kalori yakarsınız.

Ama işleri biraz daha bulanık (yüzücü gözlüğü üzerinden kelime şakası) hale getiren şey, herhangi bir aktivitede kaç kalori harcandığının kişinin metabolizmasıyla ilgili olması. Üstelik metabolizma, kaç kilo olursanız olun sürekli değişen bir etmen. Yani herhangi bir hesaplama için hem kilonuzu hem de metabolizma hızınızı bilmek aslında şart.

Kişinin metabolizmasını hesaplamaksa oldukça zor bir uğraş olduğu için, aşağıdaki rakamlar ortalama bir insanın bazal metabolizması temel alınarak çeşitli kilo grupları için hazırlandı.

yuzme-kalori-1
YÜZERKEN KAÇ KALORİ YAKILIYOR?

Nutristrategy.com sitesi Amerikan Spor Tıbbı Koleji’nin yaptığı bir araştırma çalışmasına ait verileri kullanarak Yüzme Sayesinde Kaç Kalori Yakarız? konuda çeşitli hesaplamalar yapmış. Bu hesaplamalar bir atletin yüzdüğü toplam mesafe yerine 1 saatlik bir yüzme seansı baz alınarak hesaplanmıştır.

Elbette hesaplamalardaki yakılan kalori miktarı, kilonuza göre değişiyor:

  • 59 kiloluk bir kişinin 1 saatlik serbest stil yüzme ile yakacağı kalori miktarı hızlı yüzerse 590, yavaş yüzerse 413 kaloridir.
  • 70 kiloluk bir kişinin 1 saatlik serbest stil yüzme ile yakacağı kalori miktarı hızlı yüzerse 740, yavaş yüzerse 493 kaloridir.
  • 81,5 kiloluk bir kişinin 1 saatlik serbest stil yüzme ile yakacağı kalori miktarı hızlı yüzerse 817, yavaş yüzerse 572 kaloridir.
  • 93 kiloluk bir kişinin 1 saatlik serbest stil yüzme ile yakacağı kalori miktarı hızlı yüzerse 931, yavaş yüzerse 651.

Yüzme, kalori yakma tartışmasında kendisine haklı bir yer edinmiş durumda ve bu sporun eklemlere bindirdiği yükün ne kadar hafif olduğu düşünülürse, yüzme hem keyif alarak hem de sonuç alarak, yani kilo kaybederek yapabileceğiniz bir spor.

DİĞER KULAÇLAR

Hesaplamalar sadece serbest yüzme ile sınırlı değil. Nutristrategy.com’a göre genel olarak, yüzücüler sırt üstü yüzdüklerinde yavaş tempolu serbest stil yüzme ile aynı kaloriyi yakıyorlar.

Kurbağalama yüzme sitili ile yüzen bir yüzücüyse yaklaşık olarak hızlı tempoda serbest stil yüzme ile aynı kaloriyi yakıyor.

Kalori yakmanın kralıysa, bir saatlik (tabi cüret edebiliyorsanız) hızlı tempoda kelebek stili yüzme ile gerçekleşiyor. Bu stilde yakılan kalori miktarı 59 kiloluk birinde 649 kaloriyken, 93 kiloluk birinde ise 1.024 kalori olarak hesaplanıyor.

DİĞER SPOR DALLARIYLA KIYASLAMA NASIL?

Peki ama bu rakamlar göz önüne alındığında, kalori yakmak isteyen birisi için en iyi yöntem yüzme mi? Aslına bakarsanız hayır, pek sayılmaz. Nutristrategy’de yer alan hesaplamalar arasında en yüksek kalori yokuş yukarı kros kayak ile (yapabiliyorsanız size iyi eğlenceler!) yakılıyor. En yaygın dayanıklılık sporlarına bakıldığındaysa kalori yakma konusunda yüzme üst sıralarda.

Saatte 14,5km hızla bir saatlik koşu kilonuza bağlı olarak 649 ila 1.024 kalori yakmanızı sağlıyor ve yakılan kalori miktarı doğal olarak hızınız arttıkça yükseliyor. Hesaplanan bu rakamlar, kilo kaybı için en ideal dayanıklılık sporunun koşu olduğuna dair yaygın inanışla birebir örtüşmekte. Saatte 24km hızla bir saatlik bisiklet sporuysa yine kilonuza bağlı olarak 590 ila 931 kalori yakmanızı sağlamakta. Yüzme, kalori yakma tartışmasında kendisine haklı bir yer edinmiş durumda ve bu sporun eklemlere bindirdiği yükün ne kadar hafif olduğu düşünülürse, yüzme hem keyif alarak hem de sonuç alarak, yani kilo kaybederek yapabileceğiniz bir spor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*


iki × = ondört