Yüzerken Eğlenebilmek

Yüzerken Eğlenebilmek

YÜZERKEN EĞLENMEYİ NASIL SÜRDÜRÜRSÜNÜZ?

Yüzerken eğlenebilmek ve gelişme kaydetmeye devam etmek için motivasyonunuzu kaybetmemeniz önemli. Antrenmanlarımı eğlenceli kılmak için ben bir sürü farklı stratejiye başvuruyorum ve bu nedenle 2003 yılında bu spora başladığımdan beri yüzmekten hiç bıkmadım. By Christophe – www.enjoy-swimming.com

Eski ve yeni yüzücülerle yüzlerce sefer konuşmuşumdur ve çoğu da yüzmeye olan ilgilerini kaybetmelerindeki temel etkenin havuzda sıkılmaları olduğunu söyler. Ancak işler başka türlü de olabilir. Tecrübeli yüzücüler, kelimenin tam anlamıyla sıkıntıdan patlayana dek kulaç üstüne kulaç atmazlar. Aslına bakarsanız aynı anda eğlenmek de isterler ve bu yüzden yüzme antrenmanlarını cazip kılacak pek çok stratejiye başvururlar. Şimdi, sizin de işinize yarayacağını düşünerek bu stratejilerden birkaçını paylaşacağım.

1 – Bir yüzme seansına başladığınızda ilk önce birkaç denge burgusu yapın. Denge burguları suyla yeniden temas kurmanızı sağlar, özellikle de uzun bir iş gününden sonra. Uzunca birkaç denge burgusu odağınız artırarak, size gevşemiş ve su tarafından destekleniyor olduğunuz hissini yaşatacaktır.

2 – Yüzmeye yavaştan başlayın. Yüzerken usul usul kollarınızı ve bacaklarınızı suyun içinde oynatma hissine alışacaksınız. Eklem ve kaslarınıza ısınmak, esnemek ve suyun içinde daha iyi hareket etmeleri için zaman tanıyın. Havuzun içine atlar atlamaz kendinizi yormaya başlarsanız bir süre sonra mücadele, uyuşma ve son olarak da tükenme dışında bir şey hissedemezsiniz.

3 – Sakın beni yanlış anlamayın. Zorlu ve yorucu antrenmanlar da zevkli olabilir özellikle de iyice ısınıp bedeniniz fazla enerjisini suya atmaya hazır hale geldiğinde. Sadece tüm yüzme seanslarınızı böyle sıkı antrenmanlara çevirme tuzağına düşmeyin çünkü aksi halde bir gün yüzmenin neden keyifli olduğunu unutacak hale gelebilirsiniz.

4 Tüm farklı kulaç tekniklerini öğrenin. Ne önemi mi var? Öncelikle, farklı kulaçları bilmek idman sırasında farklı kulaçları kullanmanıza olanak verir ve bu da antrenmanlarınızı daha cazip kılar. İkinci olarak, her bir kulaç türünde ustalaşmak içini pek çok yüzme burgusunda da ustalaşmak ve çeşitlilik sağlamak zorunda kalacaksınız. Ve son olarak, bir kulaç türünde kazandığınız beceriler diğerlerine de etki ederek sizi daha iyi (ve dolayısıyla daha şevkli) bir yüzücü kılabilir.

5 Suda deney yapmaktan çekinmeyin. Bazen aptal gibi görünebilirsiniz ama kimin umurunda ki! Yüzerken eğlendiğiniz ve öğrendiğiniz sürece, yaptığınız her şey sizin çıkarınıza olacaktır ve şevkinizi de yitirmemiş olacaksınız.

yuzerken-eglenebilmek-1

Zorlu ve yorucu antrenmanlar da zevkli olabilir, özellikle de bedeniniz fazla enerjisini suya atmaya hazır hale geldiğinde. Sadece tüm yüzme seanslarınızı böyle sıkı antrenmanlara çevirme tuzağına düşmeyin, bir gün yüzmenin neden keyifli olduğunu unutacak hale gelebilirsiniz.

6 – Yüzme kitaplarını okuyun ve videolar seyredin. Ne kadar eğitimli olursanız yüzerken o kadar çok şeyin farkına varırsınız, daha çok deney yapmak istersiniz ve yüzme seanslarınız da daha keyifli geçer.

7 – Yüzme antrenmanlarınız için hazırlık yapın. Bu kulağa iş gibi gelse de antrenmanlara hazırlanmak havuzda ne yapacağınızı araştırıp planlamanıza yardımcı olur ve bu bile başlı başına ilgi çekici bir faaliyet olabilir. Ancak aynı zamanda havuzda ne yapacağınızı bilmediğinizden tur üstüne tur atmanızın önüne geçer.

8 – Tekniğinizin hangi bakımlardan geliştirilmesi gerektiğini saptayın. Bunun için yüzme hocanız ya da yüzme arkadaşlarınız seve seve yanlışlarınızı gösterebilir. Daha da iyisi yüzüşünüzü videoya kaydettirin. İnanın hatalarınızı videoda görmek sizi utandıracaktır ve bu hatalar zihninize kazınacaktır 🙂

9 – Tur atarken tekniğinizin geliştirilmesi gereken yanına odaklanın. Birkaç ur boyunca buna odaklandıktan sonra sıradaki turlarda tekniğinizin bir başka zayıf yönüne odaklanın ve böyle devam edin. Bu tekniğinize odaklı kalmanıza yardımcı olur ve bu zayıf noktaları düzeltmek konusundan yaratıcı çözümler bulmanızı sağlar.

10 – Tur atarken her bir turda kaç kulaç attığınızı sayın. Sonra yüzme tekniğinizi ve kulaç sayınızı arttırmanıza ya da azaltmanıza neyin etki ettiğini analiz ederek bu sayıyı düşürmeye çalışın. Tekniğinize odaklanmanız genelde sizi keyifli bir meditatif hale sokar.

11 – Yüzme golfu oynamak da zihninizi faal tutmanın ve yüzmeyi eğlenceli kılmanın yollarından biri olabilir. Yüzme golfu oynamak için tur başına kulaç sayısıyla tur başına gereken zamanı toplayın. Bu sizin golf skorunuz. Şimdi amacınız skoru düşük tutmak. Bunun için düşük kulaç sayısı ve turu en kısa sürede yüzme arasında bir denge tutturmanız gerekecek.

12 – Zinde kalmak için yüzmeyle ilgilenen ve sizinle birlikte bu sporu öğrenmek isteyecek yüzme arkadaşları bulun. Havuza düzenli olarak giderseniz her halükarda kendinizi yakın hissettiğiniz başka yüzücüler bulacaksınızdır ve bu da antrenmanlarınızı hem daha eğlenceli hem de daha rekabetçi kılacaktır.

13 – En iyisi, ustalardan oluşan bir yüzme grubuna katılmak. Bunlar herkese açıktır ve müsabakalara katılım zorunlu değildir. Bu sayede hem yüzmenizi geliştirebilir hem de yarış stresinden uzak durabilirsiniz.

14 – Bulunduğunuz bölgede mümkünse yüzme yerlerinizi çeşitlendirin. Nedenini tam olarak açıklayamasam da farklı havuzlarda yüzmek genelde farklı hissettirir. Her halükarda her zaman aynı yerde yüzmenin getirdiği tekdüzeliği kırar ve yeni yüzler görüp ilginç insanlarla tanışırsınız.

15 – Son olarak yüzme arkadaşlarınızla keyifli vakit geçirip gülmeyi unutmayın! Unutmayın, hangi sporu yapıyor olursanız olun, keyfini çıkarmak ve arkadaşlarınızla iyi vakit geçirmek, devamlılığı sağlamak için kilit nokta.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*


iki × altı =