Yakıcı Aydınlık

Yakıcı Aydınlık

Yakıcı Aydınlık

NEDEN ŞÖMİNELER ARTIK DAHA SICAK?

“Su gece yatağına gittiğinde, ateş oyun oynamak için dışarıya çıkar.”

Sayıları fazla olmasa da bazı kişiler havuz sektöründe şömine satışlarının uzun vadede başarılı olmalarının nedenini sorgulayacaktır. Havuz kenarında bulunan egzotik bir şöminenin bugünlerde projelerde yaygın olarak kullanılan bir ilave olduğunu görüyoruz.

Şömine ürünleri imâlatçısı Grand Effects’in CEO’su Kevin Doud şöyle söylüyor, “Birkaç yıl önce Masters Pool Guild bir araştırma yaptı; şöminelerin havuz ve SPA’lara eklenen 1 numaralı ürün olduğunu ortaya çıkardı. Ürünlerdeki bu büyüme inanılmazdı. Bu günlerde ödül alan projelere baktığınız zaman bu projelerde iki-üç tane şöminenin kullanıldığını görebilirsiniz. Bildiğimiz üzere, iç mekanları dışarıya taşıdığımız dış mekan yaşam alanı konsepti yıllardır büyük bir trend oldu. Ateş, bu ortamları yaratmamız için gerekli bir öğe haline geldi.”

yakici-aydinlik-

GÖZDE ÜRÜNLER

Bir yandan bu kadar fazla ev sahibinin neden ateşi bu kadar çok sevdiğini tanımlarken klişe cevaplar vermek oldukça kolayken, diğer yandan ateşle uğraşarak çalışmak bizim için ateşin cazibesine kapılmak anlamına geliyor.

Ryan Hughes Design Build (Palm Harbor, Fla.) sahibi Ryan Hughes konu hakkında düşüncelerini şu sözleriyle paylaşıyor, “Biz işe toprak, su ve ateş gibi temel bir süreç olarak yaklaşıyoruz. Ateş, o kadar kuvvetli bir öğe ki insanların ilgisini çekiyor ve güçlü bir ambians oluşturuyor. Bulunduğu ortamı ışığı, ısısı ve canlılığı ile adeta yaşama döndürüyor ve sosyal bir merkez haline geliyor. Evimizde ya da başka birinin evinde toplandığımızda eğer ortamda bir ateş bulunuyorsa, herkes cazibesine kapılarak ateş çukuruna doğru gidiyor. Ateşin yanıbaşında olma isteği insanın doğasında var.” Hughes’un şirketi oldukça yaratıcı ve özenli tasarımlarıyla tanınıyor. Şirketinin popüleritesinin artmasını ve hızlı bir şekilde tanınır hale gelmesini ateşe olan büyük ilgisine bağlıyor.

Hughes şöyle devam ediyor, “2000’li yıllara döndüğümüz zaman biz, portfolyosunda ateş ürünleri olan ilk şirketler arasındaydık ve bu özelliğimiz bizi rekabetin içinde farklı bir konuma taşıdı. Bu ürünlerin çok daha popüler hale geldiği bu günlerde şirketimiz bu niteliği ile bir ölçüde kategorize ediliyor, çünkü her projemizde bir ateş öğesi bulunuyor. Her zaman güncel kalmak için çabalıyor olmamız ve yaratıcı olmayı sürdürmemiz nedeniyle, çevre düzenlemelerinde nasıl daha da fazla yaratıcı olunabileceğini biliyoruz.”

Hughes’un görüşleri her açıdan doğru olduğu için ateşin bir düzenlemeye dahil edilme şekli zamanla evrildi.

Hughes ekliyor, “Bu günlerde daha minimalist tasarımların kullanıldığı bir trend görüyoruz, bu nedenle daha az süslü ateş öğeleri kullanıyoruz. Her yerde ateş olmasını isteyen müşterilerimiz oldu, bazılarını bu öğeleri bir ölçüde azaltmak konusunda ikna ettik. Eğer havuz endüstrisinin ötesinde mimari trendlere bağlı kalırsanız, kullandığınız öğelerin daha modern ve basit bir hale geldiğini görürsünüz. Her halükarda ateş kullanılıyor, hiçbir zaman popülerliğini yitirmiyor ve her zaman dış mekan yaşamında gerekli olan bir öğe olarak varlığını sürdürecek.

Custom Design Pools (Houston, Texas) ortağı Chris Anderson’a göre bir ateş öğesi yaratmak üzere müşterilerle çalışıldığı zaman, görselleştirmenin gücü bir anahtarınız haline geliyor. “Müşteriyle kurduğunuz iletişimde ilk ve en önemli şey havuzun bulunduğu alana yerleştirilecek ateş. Bu sektör size, ürünü anlatmak için müşteriye gösterme şansı tanıyor.” Anderson ekliyor, “Bu, düzenlemenin bütünü açısından doğru, ancak ateş öğeleri de dahil edildiği zaman ürün etkili hale geliyor. Havuz endüstrisi broşürlerden oluşuyor fakat yine de tasarımla beraber gerçekten görmeye benzemiyor. Kullandığımız öğenin görüntüsünü bir fotoğraf kullanarak göstermek yerine, yerinde nasıl gözükeceğini gerçekten gösterebiliriz. Estetik olmaları nedeniyle ürünleri Havuz Stüdyosuyla beraber satmak çok kolay.”

yakici-aydinlik-1

SUYUN ÖTESİNDE TOPLANMAK

Tasarımla beraber ateş iki şekilde kullanılıyor: görsel bir vurgu ve/veya sosyal merkez olarak. Salt estetik bağlamda ateş, havuz ya da spa yapısına doğrudan bağlantılı olarak veya çevre düzenlemesinde suyun uzağına yerleştirilerek kullanılıyor. Doud, “Havuzun dış alanıyla ilgili işler yapmak için mutlaka üst düzey bir şirket olmanız gerekmiyor. Bu spektrumdaki şirketlerin ateşe döndüğünü görüyoruz. İnşaatçılarımızın çoğu havuzun etrafına yerleştirilen ateş çanaklarına odaklanıyor ya da bir ateş çukuru inşa ediyorlar. Ben birçok inşaatçının ‘alanı’ tanımlama fırsatını kaçırdığını düşünüyorum. Biz ateş çukuru uygulamaları için birçok ürün satıyoruz, ancak birçok müşteri havuz endüstrisine değil çevre düzenlemesi profesyonellerine gidiyor. Bu bana göre mantıksız çünkü ateş çukuru uzun bir destinasyon haline gelebilir.” diyor ve ekliyor, “Bu, estetik anlamda bir vurgudan daha da fazlası, belki de birçok tasarımda odak noktası bile değil. Fakat işlevselliği, insanları kendine çekme kabiliyeti ve sosyal alanlar yaratması, ateşi her zaman güçlü bir tasarım öğesi yapıyor. Yakın bir zamanda, ateş çukurunun havuzun merkezine yerleştirildiği, dolgu yürüme blokları kullanarak ulaştığınız ve su ile çevrelenmiş ateşin yanıbaşına oturduğunuz bir alana indiğiniz bir proje yaptık. Bu, uç noktada bir örnek ancak bir ateş çukurunun etrafında bulunan bir mülk çok kıymetli olduğu için özel düzenlemelere daha fazla önem veriyoruz.”

yakici-aydinlik-2

MÜCEVHER GİBİ

Tamamıyla dekoratif olan alanlarda farklı tip ve tarzda düzenlemeler yapabilmek için ateş öğelerine çeşitli şekiller ve boyutlar kazandırılıyor. Ateş çanakları, ateş ve su karışımları, fenerler, meşaleler ve gazla yanan şömineler gibi ürünlerin hepsine artık aşinayız. Ürünlerin popüleritesini artıran yeni öğeler arasında bulunan lineer ateş öğeleri, özellikle geometrik çağdaş tasarımlarıyla gözde ürün haline geldi.

Anderson konu hakkındaki görüşlerini şöyle ifade ediyor, “Lineer özellikler muhteşem ve kesinlikle popülerlik kazandılar ancak birçok kişi çağdaş görüntüleri dolayısıyla her tasarımla uyumlu olmayacakları görüşünde. Küçük şamdan özellikleri de aynı şekilde her tasarımda kullanılamıyor fakat doğru düzenleme yapılırsa şahane duruyorlar.

Belki de en önemli gelişme, yakma aparatını tutan objenin bir tasarım öğesi haline geldiği gemi tasarımının yaratıcı şekilde ilerlemesi. Bazı durumlarda bu obje kendi kendine bile heykeli andıran bir sanat eseri.

yakici-aydinlik-3

Anderson, “Artık geleneksel bir bakış açısı çerçevesinde ateş çukuru satmıyoruz; bundan çok daha yaratıcı olabileceğiniz birçok olanak var. Bir kaide ve bu güzel çanaklardan birini alarak çanağı bu kaidenin en üstüne yerleştiriyorum. Böylece ateşin yanmadığı gün boyunca ortasında volkanik kayalar olan çirkin bir halka yerine terasınızda merkezi bir görsel öğe rolü gören güzel bir çanak görüyorsunuz.”

yakici-aydinlik-4

SICAK IŞILTILAR

Nasıl uygulandığını gözetmeksizin ateş öğeleri kullanan tasarımcılar genel olarak popüleritenin ışıltıya benzer bir nedenden kaynaklanmadığı görüşündeler. Bu konuda görüşleri alınan tasarımcılar ateşin, bir tasarım paleti üzerinde bulunan sabit bir öğe olduğunu düşünüyorlar.

Doud konu hakkında, “Size klişe gibi gelebilir ancak ateş ve su ile birlikte düzgün çalışan iki temel öğeye sahip olamazsınız. İnsanlar kampa gittiklerinde su kenarında olmak ve sonra da gece kamp ateşinin başında oturmak istiyorlar. Bu ortam bahçelerde yaratılıyor.” diyor.

Hughes ekliyor, “Bu özellik kesinlikle birçok tasarımın temel öğelerinden birini oluşturuyor ve hiçbir zaman değişmeyecek. Tarzlar ve trendler gelirler ve giderler ancak ateş, dışmekan yaşantısında bir gereklilik olarak kalacak. Bu, temel bir öğe ve biz her zaman cazibesine kapılıyoruz çünkü ateş neredeyse hep büyüleyici bir etkiye sahip.”

yakici-aydinlik-5

Doud şöyle söylüyor, “Ateşin içine girdiği parçayı yapmak için uzun bir zaman harcadık. Tamamen görsel ve neredeyse hiç kullanılmayan havuzların yapıldığı projeler var ve ev sahipleri bu havuzları evin içerisinden ya da başka noktalardan görmek istiyorlar. Havuzlar sanki tamamıyla oraya aitmiş gibi görünen özellikler eklemek ve gün içerisinde ateş yanmadığı zamanlarda bile materyallerin ve şekillerin görsel olarak uyumlu olmasını istiyorsunuz.” ve Anderson şöyle devam ediyor, “Ateş çanaklarına dahil edilen su öğeleri bir şekilde muhteşem görünüyorlar. Gün boyunca ateş söndüğü zamanlarda bile görsel olarak ilgi çekiyorlar ve düzenlemeyi zenginleştiriyorlar.”

Ateşle bağlantılı olarak çalışıldığında müşterilerin ne zaman ve nerede ateşe ilişkin özellikleri aktive edecekleri bir başka aldatıcı olabilecek konu. Akıllı telefonda bulunan ön-ısıtmalı spalar gibi uzaktan kumanda teknolojisinin ilerlemesi ile evsahipleri uzakta oldukları zaman ateş öğelerini kapatabilme yetkinliğine sahipler. Belki de evlerinde olmadıkları zaman bile…

yakici-aydinlik-6

 

yakici-aydinlik-7

KOŞULLARI GÖZETMEK

Su gibi ateş de yaratılışından kaynaklanan riskler taşır, bu nedenle güvenlik öncelikli olmalıdır. Aşağıda ateşe karşı nasıl güvenli bir yaklaşıma sahip olabileceğiniz konusunda kısa bir genel bakış bulabilirsiniz.

Burlington, Ont.’da bir tasarım ve inşaat firması olan Poolscape’in sahibi Barry Justus ateşin güvenli ve etkili kullanımı konusunda seminerler verdi. Çevre düzenlemelerinde ateşin kullanımı konusunda hevesli olan Justus, aynı zamanda sunumları sırasında aldığı geribildirimlere dayanarak ikaz edici uyarılarda bulunmayı da ihmal etmedi.

Justus deneyimlerini şu şekilde paylaşıyor, “Bu seminerlerde birçok kişinin problem yaşamış olduğunu, hatta yaralandıklarını görmek şaşırtıcıydı. İmâlatçılar, inşaatçıların ve onların müşterilerinin güvenliğini sağlayacak havalandırma koşulları, yanıcı maddelerin yakınlığı ya da diğer ilgili konularda talimatlar oluşturarak doğru bir iş yaptılar. Ben de inanıyorum ki endüstri olarak aşağıdaki esasları takip ederek işimizi çok daha iyi yapmamız gerekiyor.”

  • Havagazı hattını uygun şekilde ölçerek kurulumunu yapabilecek uzman bir havagazı kurulumcusu bulun. Havagazı hattının kurulumunu yapacak kişiye ilişkin koşullar her ülkede farklıdır. Otomatik ateşleme yapan sistemlerin elektrik kurulumunun da aynı şekilde bir uzman tarafından yapılması gerekir.
  • Tüm yerel yönetmelikleri öğrenin ve bu yönetmeliklere uyun. Farklı ülkelerin, eyaletlerin ve belediyelerin birbirlerinden farklı yasal koşulları vardır ve bazı denetimciler diğerlerinden daha katıdır.
  • Ürünleri ANSI standartlarına göre test eden Underwriters Laboratuvarları ve/veya Kanada Standartlar Birliği tarafından onaylı ürünleri kullanın. Piyasada, daha az tanınan test laboratuvarları tarafından onaylanan ya da Uzakdoğu menşeli ve bu tür bir sertifikaya sahip olmayan ürünler bulunmasına rağmen, bazı denetimciler ve yerel kanunlar onay için UL ya da CSA listesi talep edecektir.
  • İmâlatçı kurulum maddelerini inceleyin. Örneğin, imâlatçılar bazı kurulumlar için ateş öğelerinin yanıcı maddelere olan mesafesinin en az seviyede olmasını ve spesifik hava tahliye gereğini yerine getirmesini dikte ederler.
  • Sağduyunuzu kullanın. Ateşin birtakım potansiyel riskler taşıması nedeniyle ateş öğelerini istenen koşullara uygun şekilde düzenleyin. Ateşi bir slayt ya da oyun yapısı ile yanyana kullanmak, örneğin çocuklara yakın olacak şekilde düzenlemek tavsiye edilmez.

yakici-aydinlik-8

GÖRÜŞ HATTI İÇİNDE ATEŞ YAKMAK

Ateşle bağlantılı olarak çalışıldığında müşterilerin ne zaman ve nerede ateşe ilişkin özellikleri aktive edecekleri bir başka aldatıcı olabilecek konu. Akıllı telefonda bulunan ön-ısıtmalı spalar gibi uzaktan kumanda teknolojisinin ilerlemesi ile evsahipleri uzakta oldukları zaman ateş öğelerini kapatabilme yetkinliğine sahipler. Belki de evlerinde olmadıkları zaman bile…

İmâlatçı Kevin Doud, bunun sakıncalı olduğunu düşünüyor ve şöyle söylüyor, “Ateş yaktığınız zaman onu sürekli olarak gözetiminiz altında bulundurmanızı gerektirecek birçok neden var. Ateşe yakın olan bir yerde yanıcı madde bulunmadığından emin olmak ve yakıldığında kimsenin yakınında olmadığından emin olmak istersiniz. Bu nedenle, güvenliğiniz için uzakta olduğunuz zamanlarda akıllı telefonunuzu ateşi söndürmek için kullanmamanızı öneriyoruz.”

yakici-aydinlik-9

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*


beş − bir =