Villa K

Villa K

Villa K

MİNİMALİST TASARIMIYLA KENDİ ENERJİSİNİ ÜRETEN EV

Paul de Ruiter Architects tarafından tasarlanan Villa K, Almanya-Thuringia’da yer alıyor. Kendi enerjisini üreten bu ev, güney tarafına bakarak hem güneş enerjisinden faydalanıyor hem de basamaklı tepe yamacı görünümünün panaromik manzarasından yararlanıyor.

Kendi-enerjisini-ureten-ev-1

Paul de Ruiter Architects firması, Villa K’yı minimalist bir estetik algıyla tasarlamasına rağmen projeye bir yüzme havuzu dahil ederek minimalist tasarımın ayak izlerine duygu katmayı başarmış.

Yüzme havuzu, adeta evin terasını ortadan ikiye bölüyor. Bu iki yakayı birleştiren sökülebilir köprü platformu ise konukların bir yandan ayaklarını suya uzatırken bir yandan da oturup manzaranın keyfini çıkartabilecekleri bir alan
sağlıyor.

Paul de Ruiter Architects, bu tasarımda evin kuzeyinde yer alan dik yamaçtan yararlanmışlar ve yamacı sadece pasif ısınma amaçlı kullanmakla kalmayıp aynı zamanda kışın sıcak, yazın serin tutan bir iklimlendirme de sağlamışlar.

Kendi-enerjisini-ureten-ev-2

Kendi-enerjisini-ureten-ev-3

Villa K, oturma odasının çatı tasarımına eklenen güneş enerjisi hücreleri ve yüzme havuzunun üzerini kaplayan güneş enerjisi panelleri sayesinde kendi enerjisini kendisi üretiyor. Evin güney cephesinde cam paneller kullanılarak güneş ışığından maksimum ölçüde yararlanma sağlanmış.

Kendi-enerjisini-ureten-ev-4

Evin bahçe tasarımı ve peyzajında ise sebze bahçesi ve meyve ağaçları kullanılmış.

Kendi-enerjisini-ureten-ev-5

Evin tasarımı U şeklinde ve evin giriş kısmı bu U’nun tam dirseğinde yer alıyor. U tasarımın kuzey kısmında 6 arabalık bir garaj, kiler, teknik bakım odası ve av odaları yer bulunuyor.

Kendi-enerjisini-ureten-ev-6

Giriş salonunu kuzeye doğru takip ettiğinizde garaj kısmına, güneye doğru takip ettiğinizdeyse yüzme havuzunu da içinde barındıran sosyal alana ulaşıyorsunuz.

Kendi-enerjisini-ureten-ev-7

Evin sosyal alan tasarımı, manzaradan maksimum ölçüde faydalanabilmek için açık kat planına sahip. Mutfağın sağ ve sol yanlarında oturma ve yemek odalarıyla yatak odaları yer alıyor. Ana yatak odası evin doğu kısmında yer alırken portatif yataklı odalar ise batı kısmında bulunuyor.

Kendi-enerjisini-ureten-ev-8

Evin terası da U şeklinde ve evin kenarlarını çevreliyor.

Kendi-enerjisini-ureten-ev-9

Kendi-enerjisini-ureten-ev-10

Çatıda bir sahanlık yer alıyor ve bu bölüm doğrudan yüzme havuzunun üzerine konumlandırılmış.

 

 

Kendi-enerjisini-ureten-ev-11

Evdeki tüm cam paneller sürgü mekanizmalarına sahip ve böylece tüm cam paneller gerektiğinde çekilerek içeriden dışarıya benzersiz bir geçiş atmosferi sağlıyor.

 

Havuz köprüsü görsel olarak terasın kendisinden ayırt edilmeyecek şekilde tasarlanmış ve böylece görsel bir süreklilik sağlanmış. Bununla birlikte köprü bölümü, yüzme seanslarında daha etkin bir kullanım için sökülüp kaldırılabiliyor.

Kendi-enerjisini-ureten-ev-12

Kendi-enerjisini-ureten-ev-13Villa K’nın çatısında güneş enerjisi hücreleri, yosun ve sedum kullanımı sayesinde hem ısınma sorunu ortadan kaldırılmış hem de sıcak yaz günlerinde evin serin kalması sağlanmış.

Villa K’daki ısıtma ise zemin ısıtması şeklinde tasarlanmış ve yazın evi soğutmak, kışın ise sıcaklığı korumak için bir ısı pompasından yararlanılmış.

Isıtma ve soğutma sistemlerini ayarlamak için evde bilgisayarlı bir iklimlendirme modelinden yararlanılmış.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*


× iki = onsekiz