Uçurumda Bir Futurist

Uçurumda Bir Futurist

ÇILGINCA VE OLAĞANÜSTÜ BİR YAKLAŞIMLA

 UÇURUMDA BİR FUTURİST

Hayatınız boyunca görebileceğiniz en fantastik mimari örneklerden biriyle karşılaşmaya hazır mısınız? Ege Denizi’ne tepeden bakan bu fütürist yapının tam olarak ne olduğunu ilk anda algılaması bile oldukça zor. Hayal gücünün sınırlarını zorlayan bu eşsiz eser bir uçurumun kenarına kurulu ve üstelik gördüğünüz havuzdan da ibaret değil. Gökyüzünden ve havuzdan akan ışık olağanüstü bir atmosfer yaratıyor içeride. Dünyada olduğunuzdan bile şüphe ediyorsunuz!

futurist-1

Uçurum kenarında bulunan bu evlerin çatısında bir yüzme havuzu olduğuna inanabiliyor musunuz? Bu, ne kadar futurist ve eşsiz bir yaklaşım? OPA (Mimarlıkta Açık Platform) tarafından inşa edilen ve Ege Denizi üzerine doğru konumlandırılan Casa Brutale özel bir ev. Muhteşem manzara, ışık ve gölge oyunları bu evi özel kılan özellikleri. Okyanus tarafındaki pencerelerin en üstünden aşağısına kadar ve yukarıdan da havuzun aşağısına kadar şaşırtıcı oranda doğal ışık filtreleniyor. Sudan yansıyan mavi ışık gökyüzünün geniş mavisi ile mükemmel bir harmoni içinde. Betondan yapılan evin Kristal havuzu güçlendirilmiş camdan yapıldı ve duvarlar arasına yerleştirildi.

Zeminin içine inşa edilen ev, mükemmel bir termal izolasyona sahip. Yukarı zeminden baktığınız zaman gördüğünüz alanın sadece bir yüzme havuzu olduğunu düşünmeniz mümkün ama yüzeyin altında olağanüstü bir ev gizleniyor.

Gerçek bir gömülü hazine!

futurist-2

futurist-3

İçerideki ışık kırılmaları ve yansımaları o kadar büyüleyici bir atmosfer yaratıyor ki, suyun içinde olmadığınıza inanamıyorsunuz. Elinizi uzatsanız ıslanacakmışsınız gibi ama tüm ulaşabildiğiniz bir avuç ışık. Projede emeği geçenler bile gerçekliğine inanmakta oldukça zorlanmışlar. Havuz suyunda kırılarak içeri ulaşan ışık loş ve hafif bohem bir hava yaratıyor. Dört bir yanınızı kaplayan yansıma oyunlarından dolayı başka herhangi bir şeyle meşgul olmanız uzun süre mümkün olmuyor.

futurist-4

futurist-5

futurist-6

Sualtında nefes alabilen bir canlı olduğunuz fikrine kapılmanız bir hayli mümkün. Akvaryumlardan farklı olarak, tasarımda kullanılan gri beton duvarlar ambiyansı tamamen değiştiriyor.

futurist-7

futurist-8

Bir uçurumun içine gömülü yaşadığınızı hayal edin, âdeta bir köstepek gibi. Tek farkınız tamamen camla kaplı bir ön cepheden Ege’nin masmavi sularını ve yine tamamen camla kaplı bir tavandan da gökyüzünü seyrediyor olmanız. Hal böyle olunca, insanın bu büyülü atmosferden dışarı adımını atası da gelmiyor tabi. Köşeye kurulmuş büyük bir çalışma masasıyla dizayn edilen alt kat dikey bir merdivenle havuza doğru uzanıyor. Arka taraflarda ise yatak odaları, banyo ve mutfak gibi daha özel yaşam alanları gizli.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*


× altı = kırk iki