Seralar & Cam Odalar

Seralar & Cam Odalar

Dışarının güzelliğini içerinin konforuyla birleştiren sera ve cam odalar evlere zamanın ötesinde bir tarz ve eşsiz bir yaşam alanı katıyor. İngiltere’de geleneksel olarak yıl boyu narenciye ağaçları yetiştirmek için kullanılan bu cam kaplı odalar tüm dünyada trende dönüşürken, sadece bitkilerin değil insanların da gündelik buluşma mekânı haline geldi.

Denton, Maryland’teki Tanglewood Seraları A.Ş. başkanı Alan Stein, Seralarda sihirli bir şey var,” diyor. “Yukarıdan -çatıdaki camdan- gelen ışığın kalitesi mekânı daha önce bulunduğunuz her yerden farklı kılıyor. Sanki içerideyken bütünüyle dışarıdaymışsınız gibi.”

Bahçıvanlık amacıyla kullanılmaya devam etseler de Seralar & Cam Odalar eğlenceden yemeğe, çalışmadan hobilere, SPA odalarından havuz çitine, kuş gözleminden yıldızları seyretmeye ve tabii gevşeyip dinlenmeye uzanan başka amaçlar için de uygun, şık ve güneş dolu alanlar sağlıyorlar. Quakertown, Pennsylvania’dan Creative Seralar başkanı Rob Suman “Mümkün olan neredeyse her türlü odayı yaptık,” diyor. “Pek çok mutfak ilavesi, oturma odası, kütüphane… havuz çiti ve jakuzi yaptık… pek çok limonluk yaptık ve hatta ister inanmayın yatak odaları bile yaptık.”

İngiltere’nin York şehrinden Britanya, Amerika ve Kıta Avrupası için seralar tasarlayıp üreten Oak Leaf Seraları A.Ş. müdürü Amy Magner “Müşterilerimizden biri serasını su kaplumbağası teraryumu olarak kullanıyordu,” diyor. “Her ne hayal ediyorsanız olabilir.”

Günümüzün yetenekli sera mimar ve kurucularından biriyle çalışarak sadece evinizin mimarisini değil hayat tarzınızı, zevklerinizi ve ilgi alanlarınızı da tamamlayan bir sera ya da cam oda tasarlayabilirsiniz. Sera ya da cam odanızı kuracak bir şirket ararken referanslarına bakmak ve şirketin geçmişini incelemek önemli. Uzun bir süredir bu işi yapan ve kendini sera tasarlamaya ve kurmaya adamış bir şirketle çalışmayı öneren Suman, “Bir sera inşa etmek için ne yaptığınızı çok iyi biliyor olmanız gerek,” diyor.

Seralar_Cam_Odalar1

Bahçıvanlık amacıyla kullanılmaya devam etseler de seralar eğlenceden yemeğe, çalışmadan hobilere, SPA odalarından havuz çitine, kuş gözleminden yıldızları seyretmeye ve tabii gevşeyip dinlenmeye uzanan başka amaçlar için de uygun, şık ve güneş dolu alanlar sağlıyorlar.

Seralar_Cam_Odalar2

Seralar_Cam_Odalar3

SERA TASARIM DETAYLARI

Bir sera ya da cam oda kurmanın ilk adımı ihtiyaç ve isteklerinizi belirlemek üzere tasarımcınız ya da mimarınızla konuşmak olacaktır. Bu ilk fikir ve bilgi alışverişi son derece önemli zira evinize bir sera eklediğinizde yeni bir oda eklemiş olmakla kalmıyor eviniz için yeni ve eşsiz bir ortam yaratıyorsunuz. Hal böyleyken, evinizin mimari tarzından odanın ne için inşa edildiğine, kullanılabilir alandan bütçenize dek pek çok detay konuşulacaktır.

“En önemli soru odanın nasıl kullanılacağı sorusu,” diyor Stein, “ve bu etraflıca konuşulmalı.” Örneğin bir evsahibi Stein’a bu alanın akşam yemeği partileri için kullanılacağını söylerse o da yemeğe genellikle kaç kişinin geleceğini soracaktır. Yahut evsahibi serada oturup kitap okumayı düşünüyorsa bunun günün hangi saatlerinde olacağını soracaktır. Stein, “Ondan sonra odanın tasarımı organik olarak başlar,” diyor. İşlevi bir kez belirlendikten sonra seranın büyüklüğü ve konumu gibi diğer detaylara geçilebilir. “Ben hep evin akışının size seraya çıkarması için uğraşırım,” diyor Suman. Örneğin müşteriler serayı yemek salonunu ya da mutfağın yanına koymakta kararsızsa Suman mutfağı seçecektir.

“Yemek salonu genelde izole bir odadır; seraya ulaşmak için yemek salonunun içinden geçmeniz gerekir. Evin içinden ulaşılabilir hatta görülebilir bir konumda olmadığından, bilhassa oraya gitmiyorsanız kendinizi serada bulma ihtimaliniz düşük olacaktır. Fakat mutfağın yanında olursa, kendinizi doğal akışın içinde orada buluverirsiniz.” Her ne kadar serayı mutfak ya da aile odasına bitişik yapmak yaygın olsa da sera evden ayrı bir yapı da olabilir. Müstakil seralar genelde havuzun yanına yerleştirilir ve havuz evi ya kabini olarak kullanılır; havuz çiti ya da limonluk vazifesi de görebilir.

Seralar_Cam_Odalar5

 Tasarımcınız ya da mimarınız karar alma sürecinde size rehberlik ve danışmanlık yaparak rüyalarınıza ulaşmanız için önünüze en iyi seçenekleri sunacaktır. Seranızın rüya odanız olmakla kalmayıp hiç içinden çıkmadığınız bir yer haline geldiğini göreceksiniz.

Seralar_Cam_Odalar4

BİR MİMARİ TASARIM VURGUSU

Nereye yerleştirilirse yerleştirilsin önemli olan seranın mimarisinin eviniz ve çevresiyle ilişki içinde olması ve bir yandan da tarihsel karakterini muhafaza etmesi.
Stein, “Bir sera her tarafı camla kaplı bir odadan ibaret değildir,” diyor. “Gerçek bir sera 19. yüzyılda tasarlanmış klasik mimari soyağacına dayanır.” Viktoryen, Edwardyen ve Gregoryen mimarilerden türeyen seralar Kolonyal’den Neoklasik’e Postmodern’den Çağdaş’a her dönemin mimarisi için eşsiz güzellikte bir ilave yapar.
Tasarımcı genelde mevcut mülkte mimari bir detay tespit ederek bunu seranın mimarisiyle bütünleştirir. Suman, “Eğer evin önünde kemerli bir pencere varsa seranın bir yerlerinde de kemerli bir pencere yapmayı en azından konuşmamız gerekir ki ev bütünüyle uyumlu olsun,” diyor.
Bir sürü tasarım özelliği ve hoşluğu size bunaltıcı gelse de tasarımcınız ya da mimarınız karar alma sürecinde size rehberlik ve danışmanlık yaparak o alana dair rüyalarınıza ulaşmanız için önünüze en iyi seçenekleri sunacaktır. Ve tamamlandıktan sonra seranızın rüya odanız olmakla kalmayıp hiç içinden çıkmadığınız bir yer haline geldiğini göreceksiniz. “Müşterilerimizden aldığımız tepki genelde şöyle oluyor: Keşke daha büyük yaptırsaydım çünkü herkes buraya geliyor” diyor Magner, “İnsanlar içeri girince şöyle diyor: Ah, burası nasıl da büyüleyici! Ne kadar güneşli, kendimi çok iyi hissediyorum, keyfim yerinde, işte olmak istediğim yer burası.”

Seralar_Cam_Odalar8

Güneş odalarını kış bahçesi olarak tasarlamayı da düşünebilirsiniz. Yeşillikler içinde otururken yağmurun tadını çıkarabileceğiniz büyülü yerler…

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*


yedi + = sekiz