Rengârenk Bahçeler

Rengârenk Bahçeler

Bu sezonun yeni gözdesi, bahçelerin ahşap ağırlıklı döşenmesindense renge bulanması. Tasarımcıların 2014 koleksiyonları da destekliyor bu rengârenk bahçeleri. Bırakın çiçeklerin rengi mobilya ve aksesuarlarınıza da bulaşsın…

Haaz’ın 2014 bahçe mobilyaları koleksiyonu hem malzemesinden kaynaklı dayanıklılığı hem de çiçeklerden ilham alan renkleri ile büyük beğeni topladı. Modern tasarımı ve stilize formuyla öne çıkan şezlonglar oldukça rahat ve kullanışlılar. Yağmur başladı diye koşup toplamanız gereken minderler yok örneğin.

Rengarenk-Bahçeler2
Bugüne kadar alışık olunduğu üzere bahçenizde ahşap veya bambu mobilyalar kullandıysanız bu yıl bir değişiklik yapın ve bahçenize renk katın. Haaz’ın şezlong, sandalye, koltuk ve bank tasarımları işinizi oldukça kolaylaştırabilir. Dilerseniz eski bahçe mobilyalarınızla kendi kombinasyonunuzu da oluşturabilirsiniz. Tek bir tabure bile canlı rengiyle bahçenin tüm havasını değiştirebilir. Aksesuarların katkısını da unutmamak gerek tabi. Bahçe aydınlatmaları, kırlentler, mumlar, meşaleler, minik heykeller, fenerler, saksılar, ağaç süsleri; yardımcınız çok aslına bakarsanız. Bir de teneke kutuların gizli gücü var tabi. Konserve kutularını çöpe atmak yerine bahçe dekorasyonunda değerlendirebilirsiniz. Boyama, yapıştırma ve delme yöntemlerini kolaylıkla uygulayıp kendi aksesuarlarınızı üretebilirsiniz.

Rengarenk-Bahçeler1

Rengarenk-Bahçeler3

Habitat’ın merakla beklenen 2014 İlkbahar-Yaz Koleksiyonu, yine çok farklı bir konseptle Kanyon ve addresistanbul mağazalarında yerini aldı. Enerjisini doğadan alan yeni koleksiyon, ilhamını uluslararası modern mimarlığın en önemli temsilcilerinden Oscar Neimeyer’ın ‘Brezilya’sından alıyor. Yeni koleksiyonda tıpkı şehirdeki renkli binalar ile şehri çevreleyen orman gibi; mat ve parlak materyallerin kontrastı göze çarpıyor. Sezonun bahçe mobilya ve aksesuarları rengini gökyüzü mavisinden alıyor. Güneşten gelen sarı, mobilyaları aydınlatıyor ve papağanların tüylerinden gelen mercan kırmızısıyla birlikte kullanılıyor.

Rengarenk-Bahçeler4

Fuşya ve mor bu sezonun gözde renkleri arasında, yeşille sağladığı uyum da bu gözdeliğin bir parçası. Renk kullanımında her zaman kontrast oluşturabileceklerden seçmeye bakın.

Rengarenk-Bahçeler5

Demir bahçe mobilyalarını yenilemek de mümkün üstelik. Her ne kadar dış mekana göre üretilmiş ve dayanıklı olsalar da zamanla yıpranırlar. Eskiyen bahçe mobilyalarınızı boyayarak yepyeni bir görünüme kavuşturabilirsiniz. İlk kural, boyanacak demir mobilyaları iyice temizlemek. Bu iş için sıcak su ve deterjan kullanabilirsiniz., yüzeydeki küfü kaldırır ve bakteleri öldürür. Daha sonra mobilyaların üzerindeki pası ve yıpranmış boyayı kazıyın.. Bunun için, tel fırça kullanabilirsiniz. Kazıma işleminin ardından, hava kompresörü ile artıkları temizleyin. Bir sonraki aşamada yüzeyi, metal zımparası ile bütünüyle pürüzsüz olana kadar zımparalayın. Yüzey boyamaya hazır hale gelince, iki aşamalı astar ile astarlayın. Astarı yaparken eldiven ve maske takmayı ihmal etmeyin. Astar kuruduktan sonra, epoksi boya ile boyayın. Son olarak, metal cilası ile bir kat cila atabilirsiniz, boyanın dayanıklılığını artıracaktır.

Rengarenk-Bahçeler7

O Design’ın Florya’daki yeni mağazasında sergilediği 2014 bahçe ve havuz koleksiyonlarında göze çarpan tasarımlardan birisi de Fedro markasının yeni stil şezlongları. Sallanabilir şezlong tasarımları farklı renk ve desenleriyle de beğeni topluyor. Üstelik ahşap olanların aksine oldukça hafifler.

Rengarenk-Bahçeler8
O Design’ın uzak doğu esintileri taşıyan şezlonları bu sezon çok moda. Sallanabilir şezlong konseptinin de başka bir çekiciliği var tabi ki. Ergonomik yapısı sayesinde rahatça dengede kalabildiğiniz şezlonglar kırmızı, mavi, sarı gibi ana renk kombinasyonlarına sahip. Ağırlık merkezini değiştirerek, yani ağırlığınızı ayaklarınıza veya başınıza doğru vererek dilerseniz yatar dilerseniz de oturur pozisyonda kullanabiliyorsunuz şezlongları. Ahşap şezlongların aksine hafif olduğundan kolaylıkla da taşınabiliyorlar; dilerseniz bahçeye dilerseniz havuz başına.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*


altı − = iki