New York’un yüzen havuzu +POOL

New York’un yüzen havuzu +POOL

New York’un, Doğu Nehri’nde yüzmek üzere tasarlanan olimpik boyutlardaki havuzu Plus Pool bir taşla iki kuş vuruyor: Hem nehir suyunu temizliyor hem de New Yorklulara yüzebilecekleri bir alan sağlıyor.

Bir sabah uyandığınızda nehirde yüzen olimpik boyutlarda bir havuz görebileceğinizi iddia etsek bu fikrin fantastik bir kurguya ait olduğunu ya da o sabah gerçekten uyanmış olmak için bir fincan koyu kahveye ihtiyaç duyacağınızı söyleyebilirsiniz. Sakin olun ve şüpheciliğinizle elinizdeki fincan kahveyi yavaşça yere bırakın. Bu fantezinin gerçeğe dönüşeceği günler o kadar da uzak değil.

Bu düşün düşleyenleriyle tanışın: Jeff Franklin, Archie Coates ve Dong-Ping Wong. New Yorklu üç tasarımcı. Dertleri basit, “İstediğiniz her şeyi yapabileceğiniz New York gibi bir şehirde yapamayacağınız tek şey yüzebilecek temiz bir yer bulmak, üstelik şehrin suyla çevrili olmasına rağmen.”

Bu noktadan hareketle projelerinin temellerini atıyorlar. Tabii makul bir hedefle: “Tüm nehri temizlemeye çalışmak yerine küçük bir kısmını temizleyerek başlasak? Belki zamanla şehir sakinlerinin nehre bakış açısını da değiştirebiliriz.”

Ve kollar sıvanıyor. Seneler süren araştırma ve tasarım çalışmalarının sonunda ortaya Plus Pool çıkıyor. New Yorklulara yüzebilecekleri bir alan sağlarken bir yandan da Doğu Nehri’nin (East River) sularını temizleyecek devasa bir havuz. Herkesi, her amacı kapsaması amacıyla Plus Pool pratik olarak dört farklı havuzun birleşimi olarak tasarlanmış: Çocuk, spor, yüzme ve dinlence havuzu. Toplamda yaklaşık 2 bin metrekare alanı olacak havuzun günde 500’e yakın insanı konuk edeceği tahmin ediliyor.

New-York-1

Şehir sakinleri umutlarını kestikleri Doğu Nehri’nin içinde endişe duymadan yüzme fırsatına kavuşurken, Plus Pool da günde yaklaşık 4 milyon litre nehir suyunu temizliyor olacak. Bu sayede nehrin temizlenmesine katkıda bulunmak ve benzer alternatif yollar geliştirilmesine ilham kaynağı olunması hedefleniyor.

Plus Pool’u asıl ilgi çekici kılan özelliği ise insanlara bu fırsatı tanırken nehir suyunu sürekli olarak temizleyecek olması. Yüz yıldır yüzülemeyecek kadar kirli olan nehir suları havuzun katmanlı filtreleme sisteminden geçerek Plus Pool’un ihtiyacı olan suyu sağlayacak. Bu sistem sudaki kiri ve bakteriyi hiçbir kimyasal ve katkı maddesi kullanmadan eyalet standartlarını karşılayacak kadar temiz ve yüzülebilir hale getirecek. Böylece şehir sakinleri umutlarını kestikleri Doğu Nehri’nin içinde endişe duymadan yüzme fırsatına kavuşurken Plus Pool da günde yaklaşık 4 milyon litre nehir suyunu temizliyor olacak. Bu sayede nehrin temizlenmesine katkıda bulunmak ve benzer alternatif yollar geliştirilmesine ilham kaynağı olunması hedefleniyor.

Bu büyük hayal küçük bir ekip ve daha da küçük umutlarla başladı. Plus Pool’un üç tasarımcının portfolyosunda belki de sonsuza dek yatmaya mahkum bir yaz projesi olarak kalması işten değildi. Nihayetinde nehirde yüzecek bir havuz/filtreleme sistemi inşa etmek pahalı ve uğraş isteyen bir işti, öte yandan o kadar radikaldi ki projenin sunulduğu birçok yatırımcı şaka yapılıyor olma ihtimalini düşünebilirdi. Neyse ki 2010 yılında projenin duyurulmasının ardından gelen tepkiler ekibe umut aşıladı. Projelerine kaynak bulmak isteyen yaratıcı beyinlerin değişmez adresi kickstarter.com’da topladıkları 41 bin dolar projenin bebek adımlarını atmasını sağladı. Tasarımcı, mühendis ve bilim profesörlerinin katılımıyla çalışmalar hızlandı. Birkaç senatörün, gazetelerin ve hatta ünlü isimlerin twitter desteği de projenin ilgi ve hız kazanmasını sağladı. Her şey planlandığı gibi giderse Plus Pool 2016’da açılışı yapacak.

Sosyal medyada yapılan çalışmalar da projenin özellikle finansal açıdan beslenmesinde büyük rol oynadı. Kickstarter’da yapılan kampanyalarla toplanan bağışlar sayesinde bu yıl havuzun prototipinin tamamlanması ve denemelerin yapılması amaçlanıyor. Projenin sitesinde yer alan “Bir fayans da sen döşe” kampanyasıyla dileyen herkes bu yüzen havuza adının yazılı olacağı bir fayans karşılığında yapıma katkıda bulunabiliyor. 10 yıl önce böyle bir projenin gerçeğe dönüşmesi bir hayalden öteye gidemeyebilirdi.

Plus Pool, şehir sakinlerine sunacağı eğlence imkanının yanı sıra şehri çevreleyen sulara tekrar hayat kazandırma ve insanların nehre bakış açısını değiştirme misyonuyla da dikkat çekici bir proje. Ekipten Wong’un da dediği gibi, “İnsanlara nehirde güvenle yüzebilecekleri dikdörtgen bir alan tahsis ederseniz nehre dair algıları değişecektir. Tek yapmanız gereken bunun mümkün olduğunu göstermek.”

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*


iki + = dört