KAPALI HAVUZLAR

KAPALI HAVUZLAR

Kapalı Havuzlar

Her türlü hava koşuluna uygun bir yüzme alanının rahatlığını arıyorsanız, kapalı bir havuz inşa etmenin avantajlarını gözden geçirmek isteyebilirsiniz.

kapali_havuzlar-1

İster şelaleleriyle, su kaydırakları ve palmiyeleriyle egzotik bir kapalı tropik cennet, ister tur havuzu ve atletik müsabakalara yönelik diğer eğitim ekipmanlarıyla maratoncuların rüyası; kapalı bir havuz evin ilgi odağı olur.

Çocukken yazın en müthiş hazlarından birinin de gündoğumundan günbatımı sonrasına dek yüzmek olduğunu hatırlarsınız, değil mi? Muhtemelen sırf o dertsiz tasasız günleri yeniden yakalayabilmek için hep kendinize ait bir havuz inşa etmeyi düşlediniz. Ama yazların kısa sürdüğü bir bölgede yaşıyorsanız ya da her türlü hava koşuluna uygun bir yüzme alanının rahatlığını arıyorsanız kapalı bir havuz inşa etmenin
avantajlarını gözden geçirmek isteyebilirsiniz.

Kapalı havuzlar oyun odasının zirvesidir. Bir düşünün: eğlenmek, egzersiz yapmak, ziyafet vermek ve aylaklık etmek için tek bir oda. İster şelaleleriyle, su kaydırakları ve palmiyeleriyle egzotik bir kapalı tropik cennet, ister tur havuzu ve atletik müsabakalara yönelik diğer eğitim ekipmanlarıyla maratoncuların rüyası; kapalı bir havuz evin ilgi odağı haline gelir, kimse uğramadan geçemez. Ya en iyi kısmına ne demeli? Canınız çektiği anda havuzunuza dalabilirsiniz, ister yağmurda ister güneşte!

PLANLAMA SÜRECİ

Kapalı havuzunuz için ne tarz bir oda istediğinize karar vermeden önce mimarınız ve havuz müteahhidiniz arasındaki iletişim kanallarını açmalısınız. Onlar da sizinle havuzu ne şekilde kullanacağınız ve bitmiş ürünün yaşam tarzınız üzerinde nasıl etkileri olacağı üzerine konuşacaktır. Bu adım atılmaksızın inşaat ekibiniz size olası en iyi sonucu sunamaz. İdeal sonuçlar için kapalı bir havuz ya bina inşa edilirken ya da mevcut yapıda renovasyon yapılırken kurulmalı.

Havuz tasarımına bağlı olarak projeyi tamamlamak için gereken malzemeler ve hatta havuzun üzerinde kurulacağı zemin için bile havuzun müteahhidi, yetkili bir mimar da dâhil olmak üzere uzmanlardan oluşan bir ekiple çalışmalı ki hem oda hem de havuz yönetmeliklere uygun olsun ve tüm gerekli izinler alınmış olsun. Toprak şartları ve drenaj, taban ve altyapıda önemli bir rol oynadığından inşaat ekibinin çekme hazırlama, irtifak hakkı, geçiş hakkı, ölçek, orantı ve denge konularında işlerinin ehli olmaları gerekir.

Tasarım açısından kapalı bir havuz evin içindeki herhangi bir mekân olarak ele alınmalı; evin mimarisi ve kişiliğiyle uyumlu olmalı. İnşaat açısından nem ve diğer konularda ayarlamalar yapmak üzere özel modifikasyonlar yapılması gerekir.

Kapalı havuz yapımına özgü sıkıntılar konusunda tecrübeli bir havuz müteahhidi sorun haline gelmeden önce durumlarla nasıl başa çıkılacağını bilir. İlk değerlendirecekleri şeylerden biri tüm o su ve sonucunda meydana gelen buharlaşma olacaktır.

Kapalı havuzlar özünde kapalı bir ortamdaki su kütleleridir ve bu haliyle oda sırf güzel değil aynı zamanda işlevsel de olsun isteniyorsa karşılanması gereken bazı özel ihtiyaçlar vardır.

kapali_havuzlar-2

kapali_havuzlar-3

Havuz içi aydınlatmayı tamamlayan duvar aplikleri mekânı günden geceye taşıyan bir parıltı sunabilir. Zira pratik olmayışından ötürü pek çok tasarımcı tepeden aydınlatmayı önermeyecektir.

HAVALANDIRMAYI KONTROL ETMEK

Kapalı havuzlar özünde kapalı bir ortamdaki su kütleleridir ve bu haliyle oda sırf güzel değil aynı zamanda işlevsel de olsun isteniyorsa karşılanması gereken bazı özel ihtiyaçlar vardır. Ortamın iklimi doğru yönetilmediğinde sorunlar baş gösterir. Odanın içindeki “havayı” kontrol etmenin en iyi yolu nem giderici sistemlerdir ama bir odadaki hava ve nemi küf, aşınma ve başka sorunlara yol açmadan kontrol edebilmek için uygun boyutta bir ünite gerekir. Müteahhitler bir havuz ortamında nemden kaynaklanan zararı önlemek üzere duvarları aprelemek için Drywit ve Wonder Board® gibi suya dayanıklı ürünlere de başvurur. Otomatik bir havuz örtüsü de bu tarz sıkıntıların önüne geçmek için başarılı bir seçenektir; çalışmalar gösteriyor ki havuz örtüleri buharlaşma ve nemi yüzde 50’lere kadar azaltabilmektedir.

Havalandırma sistemleri de bir odadaki ortamın kontrolünde eşit derecede öneme sahiptir, bilhassa da oda pencerelerle, tepe camlarıyla, camlı sürme kapılarla kaplıysa; zira tüm bu camlar ısınmaya yol açar. Ayrıca havuzu sterilize etmek için klor kullanmayı düşünüyorsanız bu kimyasalın çok keskin bir kokusu olan kloraminler ürettiğini de aklınızdan çıkarmayın. Havalandırmaları pencerelerden optimum hava akışını sağlayacak şekilde yerleştirerek tecrübeli bir mimar odayı içinde yaşanabilir kılar.

kapali_havuzlar-4

Tüm malzemeler doğru yerini bulup da havuzunuz açılış gününe hazır olduğunda etrafa bakıp manzaranın tadını çıkarın.

Artık ailenizle ve dostlarınızla hayatınızdaki en güzel şeylerin tadını çıkarabileceğiniz yeni bir favori mekânınız var.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*


− iki = bir