Dev Kapalı Havuz

Dev Kapalı Havuz

Muazzam Boyutlarda Dev Bir Kapalı Havuz

 

Birkaç devasa kapalı havuz projesi gördüğünüzü düşünüyorsunuzdur herhalde. Fakat Berlin yakınlarında, Avrupa’nın merkezinde yer alan bu su parkı gerçekten inanılmaz boyutlarda.

 

dev-kapali-havuz-1

Boyutlar gerçekten de devasa: Tropik Ada holü 360 metre uzunluğunda, 210 metre genişliğinde ve 105 metre yüksekliğinde. Bu alanın içerisine Özgürlük Heykeli sığabilir ya da 65 dönümlük alanına üç futbol sahası konabilir. Mimarlar için en zorlu iş 69 dönümlük bir çatı alanında birikecek yağmur ya da kara dayanacak yapısal kuvveti toplamaktı. İnşaat için neredeyse 14 bin ton çelik kullanıldı.

Neredeyse 5,5 milyon metreküplük hacmiyle hacimsel açıdan dünya üzerindeki en büyük binalardan biri ve içeride destek kolonu olmayan dünyanın en büyük tek holü. Bu yapı başlangıçta bir uçak gemisi hangarı olarak tasarlanmıştı ama söz konusu uçak gemisi hiç inşa edilmedi. Uçak gemisi şirketi iflas ettiğinde “Tropical Islands Resort” bu gayrimenkulü satın alarak araziyi bir tatil parkına çevirdi.

Boyutlarına rağmen bu devasa bina tasarım açısından hafif bir yapı. Üzerine zarımsı bir çatı serilmiş, yarı silindir bir yapının iskeletinden kavisli beş çelik öğe yükseliyor. Holün tropikal bir tatil ortamı işlevi görebilmesi için kubbenin güney tarafına güneşin içeri girmesine izin verecek özel bir UV-yarı saydam panel yerleştirilmiş.

İçeride küçük tropik adalarıyla ılık (27 derece) bir suni okyanusa açılan 180 metrelik bir kumsal bulunuyor. 6000 kadar tropik ada tatilcisini ağırlama kapasitesine sahip bu camekanın içinde yaklaşık 50.000 bitki yaşıyor.

dev-kapali-havuz

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*


+ iki = sekiz