Dağ Evi

Dağ Evi

ZARİF VE SICAK İÇ TASARIMIYLA
KONFORLU BİR DAĞ EVİ

Seçkin bir kayak merkezi olan Fransız Courchevel bölgesinde, şehir merkezine oldukça yakın ama aynı zamanda dağ eteklerinde bulunan bu tipik Alp dağ evi ideal bir konuma sahip. Bu dağ evine dışarıdan bakan biri, sıradan bir sayfiye yeri olmadığını rahatlıkla söyleyebilir. Eden Chalet’in ağaç ve paslanmaz çelik çerçeveye sahip camla kaplı kapısı bile adeta insanı bu kapının ardında neler olduğunu merak etmeye sevk ediyor.

Ana girişin solunda yer alan asimetrik granit duvar koridor boyunca devam ederek yine aynı malzemeden yapılma dağ evinin diğer iç duvarlarıyla harika bir bütünlük oluşturuyor. Granit, cam ve ahşapla birlikte bu evin temel iç tasarım malzemelerinden birisi konumunda. Tavan ve pek çok duvarın yüzeyinde oldukça ham görünen pürüzlü ahşap kaplama kullanılmış ve dağ evinin en üst katında çatı kolonları açıkta bırakılmış durumda.

Ahşap zemin tüm evde aynı renkte ama döşeme tahtaları daha düzenli bir yapıya sahip ve cilalanmış bir görünümde. Evin mutfağı, yemek salonu ve oturma odasına açılıyor olmasına karşın kısmen kapalı bir yapıda tutulmuş ki bu da konukların mutfak personeli ile direkt temas halinde olmamalarına ve belirli ölçüde bir mahremiyet algısını korumalarına olanak sağlıyor. Dağ evinin genel kullanım alanları olan bölgelerdeki yüzey, tıpkı mutfak, oturma odası ve yemek salonu gibi, beyaz cila ile parlatılmış ve ışıldayan paslanmaz çelikle dekore edilmiş. Mutfak kabin kapılarında, devasa yemek masasında ve oturma odasındaki masalarda beyaz lake kullanılmış. Mutfak malzemelerindeki paslanmaz çelik kullanımı, mutfağın iç tasarımı ile doğal bir uyuma sahip ama asıl şaşırtıcı olan, bu  uyumun oturma odasında da yakalanması. Oturma odasındaki pencere çerçevesi, şömine üstü ve cam raf çerçevelerinde de paslanmaz çelik malzeme kullanılmış.

Kullanılan her malzemenin bu denli uyumlu bir şekilde harmanlanmış olması, evde inanılmaz bir bütünlük hissi oluşmasını sağlamış.

dag-evi-1

Dağ evine erişim sofistike bir güvenlik sistemi ile kontrol ediliyor ve tüm binada ya anahtarlarla ya da uzaktan kumanda ile kontrol edilen ileri teknoloji ürünü elektronik ekipmanlar kullanılıyor.

dag-evi-2

İç tasarımı en iyi tanımlayan sözcükler lüks ve rahatlık. Beyaz deri koltuklardan parlak cilalı beyaz zemine ve paslanmaz çelik detaylara dek stilde hiçbir ayrıntı atlanmamış durumda.

dag-evi-3

Ahşap duvarlar ve büyük bir kanepenin yer aldığı TV köşesi, tembel tembel geçirilecek öğleden sonralar için mükemmel bir alan.

dag-evi-4

Oturma ve yemek odasını bir bütün olarak tasarlamak mekânı oldukça ferah kılmış. Katı boydan boya dolaşan dev camlar içeriyi gün ışığı ve manzara ile dolduruyor. Size de arkanıza yaslanıp tadını çıkarmak kalıyor.

dag-evi-5

Üst katlara geçiş, minimalist bir cam trabzana sahip ahşap merdivenler ile sağlanmakta. Ahşap ve camın keskin kontrastı son derece ilginç bir etki yaratıyor ve dağ evinde hakim olan ham ağaç havasına rağmen ortamın çağdaş bir görünüm kazanmasına yardımcı oluyor.

dag-evi-6

dag-evi-7

Özenle hazırlanmış oturma odası ve yemek odası, şık bir sosyalleşme alanı arayanlar için son derece sıcak bir ortam sunuyor. Beyaz ile ahşabın mükemmel uyumu ve rahatlatıcı etkisi mekânın tüm duygusunu belirliyor.

dag-evi-8

Geceyi geçirmek üzere tasarlanan alanlar ise en üst iki kata yayılmış durumda. Bu da hem ev sahiplerine hem de konuklarına mahremiyet sağlıyor. Ebeveyn banyolu 5 yatak odası, en kaliteli malzemelerin kullanıldığı lüks bir tasarıma sahip. Renk olaraksa yine krem, bej ve kahve tonları hakim.

dag-evi-9

Perde ve minderlerdeki hayvan postu baskıları ve odalarda bulunan postlar, yatak örtüleri ve çarşafların beyazı ile şık bir kontrast oluşturuyor. Mekâna derinlik ve hacim kazandıran da bu kontrast.

dag-evi-10

Yatak odalarının her birinden bembeyaz dağ manzaralarına açılan balkonlara çıkılıyor. En üst kattaki yatak odalarının tavanındaki çatı katı formu mekânın sıcaklığını iyiden iyiye artırıyor. Ebeveyn banyosu da hayatı epey kolaylaştırıyor.

dag-evi-11Dağ evinin bodrum kısmıysa havuz, buhar odası ve masaj odası bulunan tam kapsamlı bir spaya dönüştürülmüş durumda. Değişik ebatlarda gümüş renkli su toplarının kullanıldığı havuz adeta büyülü bir göl havasında. Ahşabın yanı sıra granit taşlar da kullanılmış ve derinlik sağlanmış.

dag-evi-12

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*


yedi − = iki