Su Test Merkezi

Su Test Merkezi

SU TEST MERKEZİNİZİ POPÜLER HALE GETİRMENİN 5 YOLU

Su test merkezi, mağazalarda sunulan alelade bir servisten çok daha öte bir yere sahip ve uzun süredir devam eden perakende mağazacılık savaşında önemli bir silah. 

Son birkaç aydan beri Gigi Carder önemli bir görev üzerinde çalışıyor. Lonza’nın Anahtar Müşteri Yöneticisi pozisyonunda çalışan Gigi Carder’in ilk odaklandığı konu, perakende satış mağazalarının görünümünü daha parlak renkler kullanarak, rengârenk duvarlar ve grafiklerle süsleyerek eğlenceli kılmaktı. Şimdi ise Carder gözünü mağazalarda bulunan yeni bir alana çevirdi: su test merkezi. Carder’a göre su test merkezi, mağazalarda sunulan alelade bir servisten çok daha öte bir yere sahip ve uzun süredir devam eden perakende mağazacılık savaşında oldukça önemli bir silah.

Carder, “Küçük aile işletmeleri, günümüzde internet perakende devleri ve zincir mağazalardan gelen rekabete en iyi nasıl yanıt verebilirler? Elbette su test merkezlerini kullanarak,” diyor. Bununla birlikte Carder, pek çok mağaza sahibinin bu fırsatın kıymetini bilmediğini ve dükkânlarına giren müşterilere bu ürünü pazarlayamadıklarını ifade ediyor. Mağaza yöneticileri, jakuzi konusunda müşterilere yardımcı olabilecek son derece yetkin çalışanlara ve bilgisayar destekli göz alıcı su test merkezlerine sahip olsalar da genellikle bu merkezleri mağazanın en az göze çarpan yerlerine konuşlandırmaktalar.

Carder, “Mağazacılarla konuşurken ‘Sizce de müşterilerinize bu servisin ne kadar özel bir servis olduğunu hatırlatmak iyi bir fikir değil mi?’ diye soruyorum ve herkes hemfikir oluyor,” diyor.

Su-Test-Merkezi-1

Makyaj öncesinde Pool&Patio Center. Pool&Patio Center’ın sahibi Tonia Simpson “Mağazamızda adeta estetik bir ameliyata ihtiyacımız vardı. Mağazayı daha davetkâr bir hale getirmek ve insanları su analiz bölgesine çekmek istiyorduk,” diyor.

İşte size su test merkezinizi öne çıkartmanızı sağlayacak 5 önemli yöntem!

1. SU TEST MERKEZİNİ ODAK NOKTASI YAPIN

Su test merkezleri genellikle mağazanın geri kalanıyla karışarak göz önünde olmaktan uzaklaşıyor. Bu durum iki nedenle problematiktir: İlk olarak, yeni müşterilerin mağaza içindeki su test merkezlerini bulmaları zorlaşıyor ki bu da müşteri deneyimini olumsuz etkileyen bir durum. İkinci olarak ise, şaşalı olmayan ve donuk bir su test merkezine sahip olmak aslında müşterilerinize sunduğunuz hizmetin önemini zedeleyen bir durum.

Mağaza yöneticilerinin bu sorunların üstesinden gelmelerine yardımcı olmak isteyen Carder, su test merkezlerinin üzerine ilgi çekici işaretler koymayı ve kameriyelerle süslemeyi öneriyor. İyi tasarlanmış kameriyeler, bir anda mağaza içindeki ilgiyi toplayabildikleri için özellikle yeni gelen müşteriler açısından son derece faydalı. Ayrıca bu kameriyeler işletmenin dışa dönük odağını da vurgulaması açısından önemli.

Tuscaloosa-Alabama’daki Pool&Patio Center’ın sahibi Tonia Simpson “Kameriyeler gerçekten de göz alıcı,” diyor ve ekliyor: “Tüm müşterilerim bu sayede su test merkezlerinin nasıl da fark yarattığını konuşup duruyor.”

Palatka-Florida’daki Pools and Spas Plus mağazasının müdürü Lee Ann Fridy ise bu yeni görünümün müşterilere yardımcı olan bir mesaj da yolladığına dikkat çekiyor ve şunları söylüyor:

“Bence bu süslü kameriyeler, onları önemsediğimizi ve onlar için sürekli daha iyisini sunmaya gayret ettiğimizi gösteriyor. Bunu yaparken hiç sıkılmıyoruz. Bir müşteri mağazanıza geldiğinde ve yatırım yaptığınızı gördüğünde size olan güveni artıyor ve bu alışverişe de yansıyor.”

Su-Test-Merkezi-2

Yeni görünümü öncesinde Palatka-Florida’daki Pools and Spas Plus biraz dağınık ve renksiz görünüyordu.

2. DOĞRU MALZEME İLE DEKORASYON YAPIN VE STOKLARA DİKKAT EDİN

Eğer müşterileriniz her hafta su testi için mağazanıza geliyorsa, yazar kasanın önünde beklerken harcadıkları toplam süre hızla artıyor demektir. Peki müşteriler bu süre zarfında neye bakıyorlar? Pek çok mağaza yöneticisi su test merkezlerinin yanına filtreler, halkalı contalar ve benzer yedek parça sarf malzemelerini istifliyor. Oysa Carder bu malzemelerin müşterilere havuz sahibi olmanın aslında pahalı bir uğraş olduğunu hatırlattığına dikkat çekiyor.

Carder “İnsanlara su test merkezi etrafında satışa sunulan malların eğlenceli, ilginç ve göz alıcı ürünler olması gerektiğini söyleyip duruyorum. Oyuncaklar ve su oyunları gibi malzemeler veya hediyelik ürün satışı varsa mumlar ve benzeri malzemeler iyi birer seçenek. Bu tip ürünleri su test merkezlerine yakın tutarak müşterilerin zihnini havuzlarında çıkabilecek sorunlardan uzaklaştırmak oldukça önemli,” diyor.

Carder, mağaza yöneticilerine test merkezi civarına halkalı conta yığınları yerine örneğin bakımlı bir havuz fotoğrafı asmalarını öneriyor. Carder’a göre bu sayede müşteriler neden orada bulunduklarını daha iyi anlayabilirler: güzel bir havuzun keyfini sürebilmek için.

Carder bu durumu şöyle özetliyor: “Bence insanlara sürekli olarak ‘Hey dinle, bu havuzu keyfini sürmek için satın aldın. Biz de havuzunda elde edebileceğin en kaliteli suyu ve en fazla eğlenceyi edinebilmen için çalışıyoruz. Bunu sağlamana yardım etmekle kalmayacak, bunu bizzat teminat altına alacağız, zira bu sektördeki en eğitimli çalışanlara sahibiz ve bilgisayar destekli analizlerimiz size çok yardımcı olacak,’ diyebilmelisiniz.”

3. OTURACAK BİR YER OLUŞTURUN

Eğer yeriniz dar değilse, su test merkezi etrafına birkaç sandalye veya koltuk koymak müşteriniz ile aranızdaki etkileşim dinamiğini gerçekten de çok değiştirebilir. İletişim kurmak için bir fırsat yaratın!

Fridy, “Su istasyonum mağazanın bir köşesinde, yazar kasam ise diğer köşede. Dolayısıyla araya birkaç sandalye koyduğumda müşterilerin bu sandalyelere oturarak rahat ettiklerini ve konuşmaktan keyif aldıklarını gördüm. Bence bu mağazamıza çok daha profesyonel ve samimi bir hava katıyor,”.

Müşterilerinize test sonuçlarını açıklamadan önce oturup konuşabilecekleri bir sandalye veya koltuk sunduğunuzda sizinle geçirdikleri zaman daha profesyonel bir danışmanlık hizmeti havasına bürünüyor ve müşteriler de bundan hoşlanıyor.

Carder, “İnsanlar kendi havuzlarıyla ilgili kişisel bir reçete aldıkları hissine kapılıyorlar ve bu da sunulan servisin değerini hatırlamalarını sağlıyor,” diyor. Kişisel ilgi gördüklerini hissetmeleri müşteri ilişkilerinin süreklilik sağlaması açısından çok önemli.

4. YÜKSEK KALİTE TEKNOLOJİ KULLANIN

Carder, “Bazı dükkân sahipleri hâlâ volumetrik analiz şişeleri bulunan eski laboratuarlara sahip olmaları gerektiğini, zira bunun son derece etkileyici olduğunu düşünüyorlar. Evet, bu laboratuarlar bir zamanlar son derece etkileyiciydi ancak unutmamalı ki insanlar artık teknolojiyi takip ediyor ve en yeni, en havalı ürünleri tercih ediyorlar. Apple’ın teknolojiyi domine ettiği ve her yıl yeni ürünlerin çıktığı bir dönemde yaşıyoruz,” diyor.

Fridy de bu nedenle ClearLink sistemine geçiş yapanlardan birisi. Bu sistem, LaMotte’nin SpinLab teknolojisi ile Lonza’nın yazılımını bir araya getiriyor ve yalnızca 60 saniye içinde tam 10 su testi gerçekleştirebiliyor.

Carder, “Yazın insanların havuz sularını test ettirebilmek için kuyruk oluşturduğu sıcak Cumartesi günlerinde, artık test işlemini son derece hızlı bir biçimde gerçekleştirebiliyor ve üstelik test sonuçlarının kesinliğinden taviz vermek zorunda da kalmıyorsunuz,” diyor.

Fridy, bu sistemin müşterilerin gönlünü çaldığını ifade ediyor ve şunları söylüyor: “Müşterilerimiz ‘Vay canına bu en son teknoloji’ diyorlar. Bu sistem sayesinde son derece etkileyici bir laboratuara sahip olduk.”

5. TANITIMINI YAPIN

Basitçe söylemek gerekirse, görünüş de bir yere kadardır. Carder, “Test merkezi gibi büyük bir yapıyı süslemek ve işaretler koymak elbette güzel ama asıl önemli olan orada ne yaptığınız ve nasıl bir hizmet sunduğunuzdur,” diyor.
Su test merkezinizi temiz tutmak ve dağınıklıktan uzak tutmak son derece önemlidir. Düzenli müşterileriniz mağazaya geldiğinde birebir ilgi sunmaya özen gösterin. Yeni müşteriler mağazanıza geldiğindeyse kırmızı halılarınızı serin ve onları rahat ettirin.

Carder “İnsanlar özel servis sunan perakende mağazalardan alışveriş yapıyorlar çünkü kendilerini özel hissetmek istiyorlar. Sizden alışveriş yapmalarının sebebinin bu olduğunu asla unutmayın ve sunduğunuz deneyimin özel olmasını sağlayın. Müşteriye sunduğunuz hizmetin değerini müşterinin de anladığından emin olun,” diyor.

Su-Test-Merkezi-3

Pools and Spas Plus’ın yeniden düzenleme sonrasındaki hali. Daha parlak renklerle boyanıp raflar daha canlı hale getirildi. Mağazada yer açılırken, kameriye ise su test istasyonunu ilgi merkezi haline getirdi.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*


sekiz + = ondört