SPA Terapileri

SPA Terapileri

Güzellik VE SAĞLIK spa TERAPİLERİ

Orijinal adı ile “Sanitas Per Aquam” (SPA) yani “Sudan Gelen Sağlık”, Romalılardan bugüne kadar uygulanan su terapilerine verilen isimdir. Su ile iyileşme, suyun kullanımından gelen sağlık, suyun sıcak, soğuk ve farklı biçimlerde (akıtma, damlama, duşlama, püskürtme) uygulanması ile kazanılan dinlenme ve ferahlama duygularının edinildiği bütünleyici terapi anlamında kullanılmaktadır. Bu anlamlarının yanı sıra, bireye bedensel ve ruhsal açıdan iyileştirme ya da terapi hizmeti sunmayı amaçlayan merkez anlamına da gelmektedir. Kişilerin problemlerine göre her türlü ihtiyaçlarını ve beklentilerini karşılayan ve sağlıklarının daha iyiye gitmesi amacıyla kurulan ve güzellik merkezlerine bile SPA adı verilmeye başlandı. Yani, sağlık merkezi, sağlık kulübü, dinlence ve terapi merkezi anlamına gelmektedir.

Kelime anlamından daha geniş bir kapsama sahip olan SPA terapileri, günümüzde yalnızca su ve çamur terapilerini değil sıcak su havuzu, çeşitli masaj terapileri, aroma terapileri, güzellik ve bakım gibi sağlık kür hizmetleri veren tesislere verilen bir isim oldu.

SPA-Terapileri-1

SPA’lardaki tedaviler ıslak terapiler (hidroterapi), kuru terapiler (masajlar, vücudun sarılıp sarmalanması), zindelik terapileri (oksijen teneffüsü) ve güzellik terapileri olarak sınıflandırılabilir. Bir SPA merkezinde genellikle bir sauna, buhar odası ve SPA havuzu bulunuyor.

KENDİNİZE İYİ DAVRANIN

Yaşam alanlarının daralması, yoğun iş temposu, ekonomik kaygılar, sorumlulukların artması, elektromanyetik kirlenme, doğadan uzaklaşma, toplumsal ilişkilerdeki dejenerasyon, yetersiz oksijenlenme, gelecek kaygısı, hareketsiz yaşam, yoğun trafik ve daha pek çok sorun, stresin tetiklenmesine neden olmaktadır. Günlük yaşantımızdan stresi uzaklaştırmak için en etkili ve keyifli olan çözümler şüphesiz SPA uygulamalarıdır.

SPA uygulamalarında öncelik, vücudun kese ile ölü deriden arındırılması, arkasından da köpük masajı ile temizlenip kişinin rahatlatılmasıdır. Bu aşamadan itibaren vücut artık farklı masajlarla bitkisel ve aromatik yağlarla gevşemeye, rahatlamaya hazırdır.

WELLNESS VE SPA TERAPİLERİ

 • Hydrotherapy (su ile terapi)
 • Aromatherapy (yağlar ve esans ile terapi)
 • Fitotherapy (bitkilerle ve yosunla tedavi)
 • GemoTherapy (taş terapisi)
 • Fangotherapy (çamur ile terapi)
 • Kromotherapy (renk terapisi)
 • Kinesittherapy (elle veya aletlerle yapılan masaj terapi)
 • Klasik Masaj: Dünyada en yaygın olarak kullanılan masajdır. Tüm masaj manüplasyonlarının toplandığı, teknik olarak geniş bir yelpazeye sahip ve kaslar üzerine derin etkisi olan bir masaj uygulamasıdır.
 • Aromaterapi: Tüm vücuda aromatik esanslarla birlikte uygulanan, kişi üzerinde uyarıcı manüplasyonlar kullanılmayan, kişiyi hem dinlendirmek hem de psikolojik olarak rahatlık sağlamak için yapılan bir masajdır.
 • Anti-Stress: Kişinin üzerindeki negatif etkiyi almak için sadece geniş kas grubuna (bacağın arka tarafı ve sırt kısmına) yapılan, uyarıcı manüplasyonlar kullanılmayan, rahatlatıcı bir masajdır.
 • Reflexology: Ayak taban altında bulunan iç organlara bağlantılı sinir noktala­rına etki ederek iç organlarla sinir noktaları arasındaki meridyenleri duyarlı hale getirmek için yapılan bir kültürel masajdır.
 • Spor Masajı: Spor aktiviteleri öncesinde, sonrasında ve arasında uygulanan, sert, biraz daha kendine özgü manüplasyonlarla, dolaşım düzenleyici ve yor­gunluğu giderici bir masajdır.
 • Selülit Masajı: Genellikle bayanlarda deri altında portakal kabuğu şeklinde oluşan yağ tabakalarının yakılması için daha çok problemli bölgelerde yoğun­laşılarak, uygun manüplasyonların seçilmesiyle yapılan bir masajdır.
 • Lenf Drenaj: Lenf düğümlerinin açılmasıyla vücutta oluşan toksin ve ödemleri venöz kanalları yardımıyla lenf düğümlerine, düşük şiddetli manüplasyonlarla taşınması için yapılan bir masajdır.
 • Lokal Masaj: Vücudun belirli bir bölgesine genellikle de sırta uygulanan böl­gesel, rahatlatıcı bir masajdır.
 • Abiyanga: İki terapistin bir vücut üzerinde, dört elle, derinsel uyarı ve uyarı­cı manüplasyonlar kullanmadan, aromatik yağlarla senkronize bir tarzda kişiyi dinlendirmek için uygulanan mistik bir masajdır.
 • Shiatsu: Daha çok problemlere yönelik, avuç içi ve vücudun değişik bölege­leriyle basınç yapılarak deri-derialtı dokusunu ve sinir noltalarını uyarmak için mobilize masajla birlikte uygulanan bir baskı masaj tekniğidir. Bu masajda he­def akupresür noktalarının geçtiği meridyenlerdir.
 • Thai Masajı: Vücudun energy kanallarındaki tıkanıklıkları gidermek amacıyla yapılan streching hareketleri bütünüdür. Thai masajı reflexology ile kombine edilerek de kullanılır.Bali Masajları-Ayurvedik Bakımlar: Kerala, Shirodhara, Abhyanga, Marma, Pizc­hicil, Navarakkizhi ve Udwarthanam.
 • Taş Masajı: Sıcak ve soğuk volkanik taşlarla vücudun belirli bölgelerine gerek sabit gerekse manuplasyonlarla yapılan ruhu ve bedeni rahatlatmaya yönelik holistic,mistik masajdır.
 • Bambu Masajı: Kendi kendine ısınan özel bambu çubukları ile yapılan “Bam­bu masajı”, kasların derinine inerek ve tüm vücutta rahatlama sağlar. Özellikle stresli anlarınız ardından önerdiğimiz bambu masajında, özel bambu çubukla­rının topraklama etkisi sayesinde vücudunuzdaki negatif elektriğin atılmasını deneyimlersiniz.
 • Kakao Masajı: Isıtılmış Kakao yağıyla uygulanan masaj teninize sıra dışı canlılık ve nem kazandırır. Kan dolaşımınızı hızlandırırken büyüleyici esansıyla bedeni­nizi sarar. Kakaonun pozitif etkisi, size büyük bir mutluluk verir. Kakao yağı ile cildiniz kolayca bronzlaşır.
 • Lenf Drenaj Masajı: Elle yapılan lenf drenajı cilt hastalıklarının tedavisinde, ameliyat öncesi şişkinlik ve cerrahi operasyon sonrası ödem oluşumunda; ha­milelik çizgilerinin giderilmesinde yoğun olarak başvurulan etkili bir uygula­madır.
 • Chi Nei Tsang (Göbek Masajı): Bağırsakların çalışmasını tetikler, kabızlıkta etkilidir, detoks sırasında daha etkin bir temizlik sağlar.

 

SPA-Terapileri-3

 

MEDİKAL SPA TERAPİLERİ

Arınma – Detoks – Beslenme programlarımızın en büyük destekleyicisi medikal spa terapileri ile hem bedeninizi hem de ruhunuzu arındırabilirsiniz.

Termosalud Radyofrekans Tedavisi: Radyo frekans tedavisi ile kolajen lifler aktive edilerek cildin tüm katmanlarının iğnesiz, ağrısız ve anında etki ile sıkılaşması amaçlanır.Yaşlanma etkilerinin en çok görüldüğü yüz ve boyun bölgesi hücresel bazda ısıtılarak kolajen liflerinin kasılması ve yakınlaşması sağlanır. İlk seanstan itibaren anında gözle görülen sonuçlar alınırken, tam bir tedavi sonucunda kolajen şekillenmesi ile daha genç ve canlı bir cilt elde edilir.

Lenfatik Masaj Terapisi: Lenfatik sistem, tüm vücutta toksinlerin taşınmasını sağlar. Bu nedenle lenfatik drenaj, Chenot Metodu’nda önemli bir yere sahiptir. Lenfatik drenaj, lenf dolaşımının uyarılmasını ve organizmanın detoks yapmasını sağlayan, bağışıklık sistemini güçlendiren, yumuşak bir masaj tekniğidir. Yorgun bacak veya herhangi bir ödem şikâyeti olan kişilere tavsiye edilir.

Detoks Masaj Terapisi: Belirli tekniklerle ve üstün detoks etkili ürünler sayesinde, derin toksinlerin eliminasyon yollarına doğru drenajını sağlayan ilk adımdır. Toksinlerin daha kolay atılabilmesini ve hücresel yenilenmeyi sağlayacak manuel teknikler ve özel bir cihaz aracılığıyla yapılır.

Enerji Masaj Terapisi (Meridyenler): Bu genel bakım, enerjisel anlamda vücutta bir ahenk sağlar ve kişiye canlılık kazandırır. Kan ve lenf dolaşımını iyileştirir. Eklemleri, kasları ve dokuları rahatlatır. Genel bir rahatlamayla vücudu ve zihni dengeler.

SPA-Terapileri-4

Fitofangoterapi (Çamur Terapisi): Yumuşaklık ve rahatlık veren karışım; mikro yosun, beyaz veya yeşil kil ve doğal yağlarla zenginleştirilmiştir. Tüm vücuda sürülerek uygulanır. Drenaj ve detoks sağlayan, uyarıcı ve canlandırıcı bir etkiye sahiptir. Bu uygulama, stres ve sinirsel kas gerilimlerini ortadan kaldırır.

Bağ Dokusu Masaj Terapisi: Cilt ve cilt altı dokuyu etkiler. Kas sorunlarının, yara izi sorunlarının, ağrı, travma ve spor sonrası bazı bağ dokusu yaralarının ve iskelet yapısının denge tedavisinde yararlıdır. Kasları gevşetir, dokuların ödemini çözer ve oksijenlenmeyi sağlar.

Hidroaromaterapi (Su Terapisi): İçine özel yağların eklendiği, banyo suyuyla yapılan, su tedavisinin özel bir tekniğidir. Sıcaklık, su basıncı değişimi ve bitki özünün etkileri, kılcal damarların görünümünde ve periferik kan dolaşımında gözle görülür bir iyileşme sağlar. Drenaj ve detoks etkisi yaratır. Toksinlerin ve yağ birikintilerinin yok edilmesinde yardımcı olur.

Doğal fizyolojik fonksiyonların güçlendirilmesini, yaşlanma etkilerine karşı savaşmayı ve vücudu bu etkilerden korumayı sağlayan, uyarıcı ve canlandırıcı bir terapidir. Su tedavisinde uygulanan yöntem sonucunda, damar canlandırıcı ve rahatlatıcı bir detoks etkisi elde edilir. Kılcal damarların dolaşımı düzeltilir.

Abdominal Masaj Terapisi: Abdominal masaj hafif ancak son derece etkili bir tedavi yöntemidir. Eliminasyonu güçlendirir, kolonu ve önemli sindirim işlevlerini destekler, abdominal ve lenfatik sıkışmayı etkin bir şekilde ortadan kaldırır. Solunumu güçlendirip oksijen alımını artırır ve vücudun her hücresine daha fazla oksijen sağlar. Oksijen ise her şey demektir!

SPA-Terapileri-5

SPA TAŞLARI

Spa taşları” diye bilinen obsidyen, esasında volkanik siyah silisyum eriyiğidir. Buna kısaca volkanik cam diyebiliriz. Burada yine silisyumun kayıt edici özelliği kullanılmaktadır. Obsidyen ve buna benzer bazı mineraller ağrı ve hastalıkların sağaltılması amacıyla antik dönemlerden beri kullanılmıştır. İlkel bir yöntem olmasına karşılık her zaman çalışmıştır. Halende bilinçli uygulandığında başarılı sonuçlar vermektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*


beş × = otuz beş