Sonsuzluk Havuzu

Sonsuzluk Havuzu

SONSUZLUK HAVUZUYLA

MUHTEŞEM BİR OKYANUS EVİ

 

Cove 3, Güney Afrika’da, Knysna’da yer alıyor. Nefes kesici bir tepebaşında muhteşem manzaralara bakan büyülü bir ortamda bulunuyor. SAOTA’dan Greg Truen ve Roxanne Kaye tarafından, Antoni Associates’ten içmimarlar Mark Rielly ve Tavia Pharaoh tarafından tasarlanmış. “Hedef Johannesburg’ta yaşayan bir aile için başta tatillerde kullanılacak ama ileride aile evi olacak bir yer inşa etmekti. Arazi göz alıcı manzaralara sahip ve bu manzaralarla ilişkiyi maksimize etmek önemliydi,” diyor proje ortağı Greg Truen. İlk bakışta tek katlı bir ev gibi görünüyor ancak yamaçtaki konumuyla üç ayrı birimden oluşuyor.

sonsuzluk-havuzu-1

Mimarlar Cove 3 için çevresiyle uyum içinde olacak malzemeler seçmişler; kalıpsız beton, Rheizink çatı kaplama, ahşap kaplama ve taş. Bu konumda su daimi bir endişe kaynağı olduğundan evin bahçe terasına yağmur suyu hasadı için devasa bir yer altı sarnıcı konulmuş. Enerji ihtiyacını azaltmak üzere zeminden ısıtma sisteminin altına da su kaynaklı bir ısı pompası yerleştirilmiş.

sonsuzluk-havuzu-2

Ana giriş, bir koridorla birlikte, sağ tarafta oturma alanı ve sol tarafta 3 araçlık garajla tamamlanan yatak odası süitine açılıyor. İkinci bir hol garajdan çıkıp evin tüm arka kısmını kaplayan ve yamaçtan engin okyanus manzarasına bakan daha büyük bir ana süite açılıyor.

sonsuzluk-havuzu-3

Yatak odası süitinde oturma alanı evin betonarme kısmında yer alıyor. Beton konstrüksiyonun kaba güzelliği hem duvarlarda hem tavanda vurgulanıyor.

sonsuzluk-havuzu-5

Yatak odasında uyuma, duş, giyinme vb. bölümler ayrılmış. Odanın geri kalanıyla banyo alanını (banyo küveti hariç) karyola başlığı duvarı ayırıyor. Banyo küveti sırlı bir camın ardında yatağın hemen yanında duruyor ve iki alanı sadece bir perde ayırıyor. Bir alt katta kullanılan yatak odası süitiyle aynı plana sahip.

Olabildiğince çok güneş ışığı almak üzere detaylı bir solar analiz yapılmış. Sonuç olarak ana katın çift katlı yüksek camlarına orta seviyede yatay bir güneşlik eklenmiş ve ahşap bir paravan evin tavan penceresini örtüyor.

sonsuzluk-havuzu-6

Havuzun hemen yanına bir jakuzi yerleştirilmiş ve dört bir yanda göz alabildiğine uzanan manzara tam bir tatil evi deneyimi yaşatıyor.

 

sonsuzluk-havuzu-7

İki yatak odası süitinden apayrı bir konumda bulunan ana süit, alanı üç taraftan çevreleyen sırlı cam duvarlarla görsel bağlantısını koruyor. Mahremiyeti korumak üzere, büyük yatağın üzerindeki asma tavanda bir perde yer alıyor. 

Ana yatak odasında, banyo ve uyuma alanı arasında cam bir duvar bulunuyor. Her iki alandan da sahil şeridini kesintisiz görebilmek üzere tasarlanmış olan bu cam duvar mekânı çok daha ferah kılıyor.

sonsuzluk-havuzu-8

sonsuzluk-havuzu-9

Bu birimin yerleşimi ‘L’ şeklinde; bir tarafta garaj ve ana süit, diğer taraftaysa büyük bir yatak odası süiti bulunuyor. ‘L’nin iki kolunu sadece büyük giriş merdivenleri bölüyor ama ana süite tek giriş-çıkış buradan değil. Büyük bir spiral merdiven boşluğu iki birimi birleştiriyor.

sonsuzluk-havuzu-10

Evin oturma alanı büyük bir spiral merdiven ile oldukça dinamik şekilde kurgulanmış. Bu serbest akışlı atmosfer minimalist mobilya ve aksesuar seçimiyle de pekiştirilmiş. Evin iç mekânları az eşyaya sahip ve ev sahiplerinin ferah yaşam ihtiyacını yansıtıyor. Geniş boşluklar güçlü mimari hatları ve mimari hacmi vurgulayacak şekilde minimalist bir biçimde döşenmiş. Mobilyalar oldukça modern. Fildişi, taş ve denizkabuğu renkleri ile ahşabın birleşimi, betonarme dokunuşları tamamlıyor.

 

sonsuzluk-havuzu-11

Hareketli geniş cam kapılar aracılığıyla ulaşılan oturma odasının dışında, iki taraftan evin havuzuyla ve üçüncü taraftan da bahçeyle çevrelenmiş bir teras bulunuyor. İkinci kat yatak odası süiti ise çim bahçeye açılıyor. Evin iki yakasını çevreleyen sonsuzluk havuzu, evin genişlik ve ferahlık hissini kesinlikle pekiştiriyor. Camlardaki saydam yüzey ile suyun üzerindeki yansımalar gün boyu inanılmaz ışık oyunlarına yol açıyor. Sonsuzluk havuzu, mimarinin temel parçası. 

Sosyal kat, giriş merdiveninin hemen sağında, evin iki büyük yatak odasından birini ve sol taraftaysa iki çocuk odasını barındırıyor. Temel yaşam alanı olan mutfağı, yemek odasını ve oturma odasını da içeriyor ve bu alanlar yapının içinde kalırken hareketli geniş cam kapılarla ev teras, havuz ve manzaraya açılıyor. Spiral merdivenin en altındaki üçüncü birimde bir salon, misafir odası ve ev sineması bulunuyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*


yedi − = bir