FİNLANDİYA

FİNLANDİYA

FİNLANDİYA – Büyülü geceler diyarı…

Bu ayki yolculuğumuz saunanın anavatanı Finlandiya’ya… Kuzey Avrupa’da Baltık Denizi kıyısında bir masal ülkesi. Başkenti Helsinki, sırf şehircilik dersi için bile görmeye değer. Ülkenin doğal güzellikleri ise adeta nefes keser.

Finlandiya-1

 

Finlandiya-3

Finlandiya-2

 

Finlandiya-4

 

AUROARA BOREALİS (KUZEY IŞIKLARI)

Finlandiya’nın en belirgin özelliklerinden biri ışıklardır. Yazın sonsuz günışığı kışın karanlığına döndüğünde Kuzey Işıkları mucizevi biçimde ortaya çıkar ve göğü aydınlatır.

 

Ne kadar kuzeye giderseniz Aurora Borealis’i görme şansınız da o kadar artar – Laponya’da yılın 200 günü görülebilirler. Helsinki ve güneyde, şehir ışıklarından uzakta, Aurora kışın yaklaşık 20 gün kadar görülebilir.

 

Kuzey Işıkları’nı görebilmek için yeterince karanlık ve açık bir gökyüzü gerekli ve bu da sonbahar sonu, kış ve bahar başlangıcını (Eylül’den Mart’a kadar) en uygun zaman kılıyor. Günün en iyi saatiyse gece yarısından bir saat önce ya da sonrası. Şov 20 saniye de sürebilir saatlerce de…

 

Kuzey Işıkları nereden geliyor? Sami efsanesine göre kutup kırlarında bir Tilki koşar ve karları savurarak kuyruğundan uçuşan kıvılcımlarla göğü aydınlatırmış. Kuzey Işıklarının modern Fincesi “revontulet” de “tilki’nin ateşleri” anlamına gelir ve bu efsaneye dayanır. Bir bilimadamı bu olguyu muhtemelen şöyle açıklardı: “Güneş rüzgârı yüklü parçacıkları Yeryüzü’ne doğru gönderir ve atmosferle çarpışmada bunlar ışık olarak dışarı verilen bir enerji açığa çıkarıyor.” Biz Sami efsanesini tercih ederiz.

 

Aurora Borealis; hayatta bir kez yaşanacak bir şey mi yoksa ömür boyu takıntı mı?

Kuzey Işıkları’na şahit olma heyecanı çoğu kişi için hayatta bir kez yaşanabilecek bir deneyim. Ne var ki bazıları bağımlısı olup gökteki çarpıcı renklerin cümbüşüne hayat boyu doyamıyor.

 

KAYAK MERKEZLERİ VE ROTALARI

Finlandiya’da, çoğu şehirlerin ya da köylerin yakınlarında küçük noktalar olan 75 kayak merkezi bulunuyor. Büyük olanlarsa Laponya tepelerinde yer alıyor ve olağan Avrupa kayak merkezlerinden çok farklı bir deneyim vaat ediyor. Etraftaki el değmemiş manzara Aralık’tan Nisan’a kadar bembeyaz karlarla kaplı. Kış başlarında yamaçlar aydınlanırken, bahardaysa güneş akşamın geç saatlerine kadar parıldıyor.

 

Finlandiya’nın esas kayak bölgesi olan Laponya’nın yuvarlak tepeleri her düzeyde kayakçı ve snowboardcu için farklı arazi imkânları sunuyor. En büyük kayak merkezlerinin hepsi de altı ay kadar süren bir kayak sezonuna sahip olan Laponya’da yer alıyor – burada son karlar da genelde Mayıs başında eriyor. Kayak merkezleri Husky ve ren geyiği kızaklarıyla gezinti, motorlu kızak, kar ayakkabısıyla yürüme ve buzda balık avı gibi etkinlikler de sunuyor.

 

Laponya’da Kayak

Finlandiya Laponya’sı kayakçılar için bir cennet. Güzelim bembeyaz tepeler, kış ortasında aydınlatılmış yamaçlar ve baharda geç akşamüstü güneşi uzun kayak saatlerini ve sonsuz bir eğlenceyi garanti ediyor.

 

“GERÇEK” NOEL BABA

 

Malumunuz Noel Baba, yılbaşı gecesi çocuklara hediye bıraktığına inanılan efsanevi bir karakter. Nereli olduğu ise ülkelerin geleneklerine göre değişiklik gösteriyor. Finlere kalırsa Noel Baba’nın tek ve biricik yurdu Finlandiya’dır. Her ne kadar Laponya, Korvatunturi’deki gizli sığınağının tam yeri bilinmese de, inanışa göre resmi memleketi yıl boyu ziyaretçileri kabul ettiği Rovaniemi’dir.

 

Noel Baba çocukları evlerinde yılda bir sefer ziyaret ediyor ama meraklı ziyaretçilerini yıl boyu evinde ağırlamaktan ve ofisini göstermekten zevk duyuyor. İsterseniz Rengeyiği Rudolph’la bile  tanışabilirsiniz.

 

Finlandiya’daki Noel Baba’nın en önemli işlerinden biri mektup okumak; Kuzey Kutup Dairesi  postanesi’ne her yıl tüm dünyadan Noel Baba’ya yazılmış yarım milyondan fazla mektup geliyor. Açık adresinizi vermeniz kaydıyla Noel Baba bu mektupların hepsini cevaplıyor. Küçükler için tatlı bir anı olabilir.

 

Noel Baba – Tek ve Biricik

Noel Baba ve neşeli elfleriyle Noel’den önce tanışmaya can atıyorsanız Finlandiya’daki gizemli Kutup Dairesi’ndeki resmi ofisine dilediğiniz zaman gidebilirsiniz.

Finlandiya-5
Finlandiya-6
Finlandiya-7
Finlandiya-8
Finlandiya-9
Finlandiya-10
Finlandiya-11
Finlandiya-12
Finlandiya-13

GECEYARISI GÜNEŞİ

Beyaz yaz geceleri belki de Finlandiya’nın en ikonik doğa olayıdır. Gece güneşi Haziran ve Temmuz aylarında en güçlü zamanındadır fakat ne kadar kuzeye giderseniz güneş de ufukta o kadar yukarıda olacak ve uzun süre kalacaktır. En kuzey bölgelerde tam bir Geceyarısı Güneşi’ni Mayıs’tan Ağustos’a kadar tecrübe edebilirsiniz.

 

Dünya üzerinde Geceyarısı Güneşi’ni tecrübe eden insanların üçte ikiden fazlası Finlandiya’da yaşamaktadır. Laponya’nın en kuzey kesimlerinde güneş peş peşe 70 gün ufkun üstünde kalır.

Her ne kadar tam Geceyarısı Güneşi sadece Kuzey Kutup Dairesi’nde yaşansa da tüm ülkede geceler bembeyaz olur. Gecenin ilerleyen saatlerinde güneş kısa bir süreliğine ufkun ardına batıp sonra tekrar yükselerek solan gecenin ve ağaran günün arasındaki sınırları bulanıklaştırır. Geceyarısı güneşiyle gün içinde yapabildiğiniz her şeyi gece de yapabilirsiniz…

 

TEMİZ GÖLLER

Finlandiya genelde Bin Göller Diyarı olarak anılır. Ülkede aslında 188.000 göl olduğu düşünülürse mütevazı bir isim. Bu göllerin çoğu büyük boyutlu olduğundan Finlandiya’nın ciddi bir kısmı sular altındadır, bu da Finlandiya’yı diğer Avrupa ülkelerinden ayırır.

 

Helsinki çevresindeki metropoliten alandan Laponya’daki Inari gölüne varıncaya dek Finlandiya’nın her yeri berrak mavi vahalarla kaplıdır. Inari derin ve kristal berraklığında sularıyla meşhurken, dünya  üzerindeki en çok tehlike altındaki türlerden biri olan Saimaa gölünün halkalı fokuysa ülkenin en büyük gölünün en unutulmaz cazibe odağıdır.

 

Göl kenarında bir sayfiye Finlandiya yazının vazgeçilmez bir parçasıdır ve yaz etkinliklerinin çoğu su çevresinde döner; yüzmek ve saunaya gitmek, balık tutmak, kano yapmak, kürek çekmek ve yelken açmak.

 

Finler kimlikleri doğayla yakından bağlantılı bir halktır. Uçsuz bucaksız yeşil ormanlar ve parıldayan mavi göller nereye gitseniz yanı başınızdadır.

 

Finlandiya-14
Finlandiya-15
Finlandiya-16

VAHŞİ DOĞANIN KOYNUNDA

Finlandiya, uçsuz bucaksız yeşil ormanlar, güzelim Baltık Denizi adaları, rüzgârlı kutup çayırları ve binlerce mavi gölle kaplı bir gündür. Bu el değmemiş ve güzel manzara binlerce vahşi hayvan ve kuşun habitatıdır ve bunların çoğunu vahşi yaşam gezintilerinde ve kuş cenneti gözlemlerinde görebilirsiniz.

 

Fin Ormanlarının Kralı

Finlandiya’nın uçsuz bucaksız ormanları tahminen 1.500 boz ayıya ev sahipliği yapmaktadır. Kıta Finlandiya’sının neredeyse her yerinde dolansalar da ayılar genelde insanlarla karşılaşmamak için ellerinden geleni yapıyorlar. Yine de Finlandiya’nın Vahşi Doğusundaki pek çok yörede Nisan-Eylül ayları arasında düzenlenen ayı gözleme gezilerindegörebileceğinizden emin olabilirsiniz.

 

Dünyanın En Nadide Foku

Finlandiya’da dünyanın en nadide foku olan Saimaa halkalı fokuyla karşılaşabilirsiniz. Denizden uzakta yaşayan bu foklar Buz Çağı’ndan sonra Finlandiya’nın en büyük gölü olan Saimaa gölü içinde kalıp denizden koptuktan sonra tatlı suya adapte olmuşlar. Dünya üzerinde sadece Saimaa gölünde bulunurlar. Koruma tedbirleri sayesinde sayıları son yıllarda 300’ün üzerine çıksa da nesilleri halen tehdit altındadır.

 

Yabanla Yüzleşin

Finlandiya’da dünyanın en büyük yaban hayat bölgelerini bulabilir ve buralarda nadide vahşi hayvanlarla el değmemiş doğayı tecrübe edebilirsiniz. Vahşi doğaya düşkün olanlar için unutulmaz bir deneyim…

 

Finlandiya-17
Finlandiya-18
Finlandiya (Fince: Suomi, İsveççe: Finland) ya da resmî adıyla Finlandiya Cumhuriyeti, Kuzey Avrupa’da Baltık Denizi kıyısında bir Kuzey Avrupa ülkesi. İskandinavya yarımadasında yer alıyor ve başkenti Helsinki.

 

Finlandiya deyince akıllara gelen ilk şey “soğuk”. Bu noktadan hareketle düşünürsek, kar tatili sevenler için daha ideal bir destinasyon olduğunu söyleyebiliriz rahatlıkla. Hatta kar tatili sevenlerin buzdan yapılmış otellerden tutun da husky turlarına dek arayacakları her şeyi bulabileceklerini de söyleyebiliriz. Soğuğa ne kadar alışkın olduğunuzu düşünseniz de hazırlıklı gitmeniz de fayda var; öyle Palandöken soğuğuyla kıyaslanacak gibi değil. Helsinki bütçenizi oluştururken aklınızda bulunması gereken en önemli konu, tüm İskandinav ülkeleri gibi Finlandiya’nın da birçok ülkeye kıyasla oldukça pahalı olduğu.

 

Tatil bütçenizi hafifletmek için, örneğin müze ve turistik bölgeleri gezmeyi planlıyorsanız, Helsinki Card işinize yarayabilir. Bu kart, turistik yerlerin yanı sıra ulaşım ve Suommenlina Adası’nda gezeceğiniz yerleri de kapsıyor. Ayrıca Hard Rock Cafe dahil birkaç yerde indirimli yemek yiyebiliyorsunuz. Helsinki Card’ı havaalanına iner inmez alabilirsiniz. Kartı alacağınız noktadan müzelerle ilgili broşür ve şehir haritası da edinebilirsiniz. Kartın fiyatı alacağınız süreye göre değişiyor; 1 günlüğü 36 Euro.

 

LAPONYA

Yukarıda da sözünü ettiğimiz Kuzey Işıkları ve Geceyarısı Güneşi, zengin yaban hayatı ve uçsuz bucaksız el değmemiş doğasıyla Finlandiya Laponya’sında rahatlatıcı doğal güzellikler ve vahşi maceralar adına ne ararsanız var.

 

GÖLLER DİYARI

Göller Diyarı kıyılarındaki şehir ve köyler nefes kesen manzaralar eşliğinde bir dizi sevimli konaklama mekânı ve etkinlikler sunuyor.

 

KIYI BÖLGESİ VE TAKIMADALAR

Tarihi kentler, liman kasabaları, deniz fenerleri ve denizcilik kültürü Finlandiya’nın 1.100 kilometrelik kıyı şeridinin ve bunun açıklarındaki kayalık takımadaların genel karakteristiğini oluşturuyor.

 

HELSİNKİ

Baltık Denizi’nin kıyısında modern ve derli toplu bir Avrupa başkenti olan Helsinki tasarım ve mimari meraklıları için adeta bir cennet. Şehrin çevresindeki küçük kasabalar ve yeşil alanlar günübirlik geziler için ideal.

 

FİN TASARIMI

Finlandiya tam bir tasarım memleketi. Marimekko ve Iittalla gibi Fin tasarım ikonları halen tüm dünyada takdir edilirken bir yandan da yenilikçi genç nesiller tasarım sahnesine hâkim oluyor. Ancak Fin tasarımı gözle görülenin ötesinde bir şey, bu gündelik hayata ve kültüre incelikle dokunmuş olmanın bir yolu. Finler doğadan ilham alıp bunu sevilen nesnelere, mimariye ve yaşam için karbon bir kopyaya dönüştürüyor. Doğal dünyayı alıp gündelik hayata dokumak Fin tasarımının özünü oluşturuyor. Alvar Aalto mimarisinin saf hatlarından işlevsel şehir planlamacılığına, tekstille giyimdeki cesur ve minimalist tasarımlara, Finlandiya tasarımın her yerde görülebildiği bir ülke.

 

7 KÖPRÜ TAKIMADALARI

Finlandiya’nın batı kıyısındaki Nykarleby, Pedersöre, Jakobstad, Larsmo, Kronoby ve Kokkola üzerindeki 7 Köprü Takımadaları’nı kaçırmayın. Burası yaz kış etkinliklerle dolu. Balık tutma ya da kürek çekmede yeteneğinizi deneyin ya da bu güzel takımadalardaki pek çok patikadan birinde sakin bir yürüyüşe çıkın. www.7siltaa.com

 

TAM GÜN HUSKY SAFARİSİ

Sessiz, karlı ormanlarda nazik ve güçlü Husky köpekleriyle bir yolculuğa çıkın. Husky turunun süresi ortalama 4 saat ve safari ortalama 30 km. uzunluğunda. www.erasusi.com

 

SICAK HAVA BALONU UÇUŞLARI

Mart ve Nisan aylarında Laponya’daki Levi Kayak Merkezi bölgesinde Sıcak Hava Balonu Uçuşları yapılıyor. Bir sıcak hava balonuyla uçmanın özgürlüğünü tadın ve görkemli Laponya manzarasının keyfini çıkarın. www.aerohot.fi

 

JÄTKÄNKÄMPPÄ BARAKASI VE DÜNYANIN EN BÜYÜK DUMANLI SAUNASI

Jätkänkämppä, 1950’lerden kalma özgün bir oduncu barakası ve bölgenin gurur kaynağı. Elle kesilmiş kütüklerden inşa edilmiş baraka, Doğu Finlandiya’daki Nurmes bölgesinde bir oduncu üssü olarak hizmet veriyordu. Burada dünyanın en büyük dumanlı saunasında (bir seferde 70 kişi keyfini sürebilir) yıkanın ve yemekli-danslı tipik bir Fin akşamının tadını çıkarın. www.rauhalahti.fi/jatkankamppa

 

MİKKELİ’DEKİ KENKÄVERO

Kenkävero, turizm açısından bir cazibe merkezi. Finlandiya’daki en büyük ve en güzel papaz evine sahip olmakla, bir de çarpıcı ortamıyla övünüyor. Yılın her zamanı herkesin ilgisini çekebilecek bir şeyler var burada: restore edilmiş güzel binalar, heyecan verici sergi ve organizasyonlar, hediyelik ya da kendiniz için seçkin el sanatları. Yazın bahçesi ve el sanatı atölyeleriyle daha da genişliyor; restoranda yıl boyu her gün nefis yiyecekler bulunuyor. www.kenkavero.fi

 

TALLİPİHA SABİT AVLULAR

Tampere’nin en cazip alışveriş deneyimi. Küçük evlerin içindeki atölye ve butiklerden hediyelik eşyalar alın: usta işi el sanatları, eşsiz Fin tasarımları, dekoratif eşyalar ve el yapımı çikolata. Yıl boyu süren sergi ve organizasyonlar eski şehrin aurasını artırıyor. Festival sezonu için sevimli bir yerellik havasına bürünen avlular tematik bir Noel köyüne çevriliyor. Teraslı, yüksek standartlarda bir kafesi de var. www.tallipiha.fi

 

TURKU ORTAÇAĞ PAZARI

Turku Eski Büyük Meydanı’ndaki Pazar tezgâhları arasında dolanırken kendinizi Orta Çağ’da bulabilirsiniz. Kostümler ve dekor oldukça etkileyici; öyle ki, Ortaçağ havası yüzünden insanın tüyleri diken diken oluyor. Turku Ortaçağ Pazarı’nda zanaat işleri, çocuk etkinlikleri, performans grupları, turnuvalar ve mevsimlik lezzetler sergileniyor. Eski Belediye Sarayı’nda bilim, sanat ve moda organizasyonları gerçekleşiyor.

Finlandiya-19
Finlandiya-20

 

NEREDE KALMALI?

 

RUKA’DA BİR İGLO GECESİ

Lisakki köyünde gerçek bir kar igloda egzotik ve unutulmaz bir gece geçirin. Sıcak ren geyiği derileri ve kalın uyku tulumları size Kutup gecelerinde sıcak tutacaktır. www.rukasafaris.fi

 

KUZEY KUTBU KAR OTELİ

Rovaniemi’ye 25 km. uzaklıktaki Lehtojärvi Gölü kıyılarında bir kar oteli. Adı üstünde, Kar Oteli, kar ve buzdan yapılma. Soğuk ve karanlık kış gecelerinden korunmak için sıcacık uyku tulumlarına girebilirsiniz. Buzlanma odaların sessizliğini ve sükûnetini asla bozamaz çünkü çok soğuk havalarda bile sıcaklık hep 0 ile 5°C arasındadır. www.arcticsnowhotel.fi

 

HOTEL KAKSLAUTTANEN/CAM İGLOLAR

Cam iglo kuzey ışıklarına ve milyonlarca yıldızla bezeli gökyüzüne konforlu bir oda sıcaklığından hayranlık duymak için eşi benzeri bulunmaz bir fırsat sunuyor. Özel bir termal camdan yapılan iglonun içindeki sıcaklık hep normal seviyede kalıyor. Ayrıca camın buzlanmasını da engelleyerek dışarıda ısı -30°C olsa bile görüş netliğinizi koruyor. Her iglonun içinde bir tuvalet ve lüks yataklar mevcut. www.kakslauttanen.fi

 

LEVİ İGLOLARI ALTIN TACI

Cam tavanlı Levi İglolarında ya da yeraltı Kammi’sinde etrafınız nefes kesici tepe manzaralarıyla kaplıyken yıl boyu doğanın muazzam ihtişamının bir parçası olabilirsiniz. Hiç durmadan değişen manzara gözlerinizin önünde hiçbir engel olmaksızın uzanır. Bulutlarla süslü açık gökler, yıldızlar ve büyülü kuzey ışıkları çatınız olur. www.leviniglut.net

 ST.LAPLAND KONAKLAMA VE AKTİVİTELERİ

Tüm St. Lapland hizmetleri yerel gelenekler, hikâyeler, zengin doğamız ve cana yakın bir atmosfer üzerine kuruludur. Yüksek standartlarda bir baraka ve kulübe konaklamasının yanı sıra yerel lezzetler ve ev yemekleri sunan bir dizi lokanta mevcut. Etkinliklerimiz bölgeye özgüdür ve her birinin arkasında muazzam hikâyeler yatar. www.stlapland.fi

Finlandiya-21
Finlandiya-22

 

NEREDE YEMELİ?

Finlandiya mutfağı genelde geleneksel taşra mutfağı ve üstün nitelikli yemekleri modern kıta tarzı aşçılıkla buluşturmasıyla dikkat çeker. Ülkenin bazı kesimlerinde balık ve et geleneksel Fin yemeklerinde önemli bir rol oynarken, diğer kesimlerdeki geleneksel yemeklerse çeşit çeşit sebze ve mantar içerir. Finlandiya’nın bazı yerlerindeyse Karelia’dan gelen mültecilerin mutfak sanatlarına ciddi bir katkısı olmuştur. Fin yemeklerinde genelde kepekli ürünler ve orman yemişleri çok kullanılır. Süt ve yayıkaltı suyu gibi süt ürünleri yiyecek-içecekerde yaygın olarak kullanılır. Geleneksel mutfaklarda pek çok turp çeşidi kullanılmaktaymış ancak 18. yüzyılda ülkeye girişinden sonra patates onun yer almış.

Finlandiya-23
Finlandiya-24

 

OLO RESTORAN

Sadece en iyi muhteviyat ve net, modern tatlar. Şüphesiz şarap yemek tecrübesinin ayrılmaz bir parçası. Kilerler ilgi çekici şaraplarla dolu ve bunların arasında sadece Olo’da bulunan özel şaraplar da var. Restorana geldiğinizde iş ve yemek tutkusunu görebilirsiniz. Olo’daki herkes aynı hissiyatı paylaşır – yemeklere duyulan aşk. www.olo-ravintola.fi

 

MURU RESTORAN

Menü sık değişse de Sir Lintsi usulü Paté en croute, Bouillabaisse, Risotto ve Çikolata Fondan gibi spesiyallere sahip. Muru’da ayrıca 200 çeşit şarap seçkisi de mevcut. Muru katı bir aristokrat yemek düzenine sahip restoranlardan değil, yemek yemek eğlencelidir diyenlerden! www.murudining.fi

 

FARANG RESTORAN

Farang güneydoğu Asya mutfağından eşsiz ve yeni tatlar sunuyor. Farang’a ev sahipliği yapan tarihi sanat galerisi binasının sadeleştirilmiş, modern ve havadar dekoru Asya mutfağının sıcak servisi ve güçlü uzmanlığıyla bir araya gelince kapsamlı bir yemek deneyimi için mükemmel ortamı sağlıyor. www.farang.fi

 G.W. SUNDMANS RESTORAN

Helsinki limanının güneyinde, Eski Pazar Yeri’nin karşısında, tarihi bir evde yer alan bu birinci sınıf restoranda Fin mutfağının en iyi ürünlerinin tadını çıkarabilirsiniz. Finlandiya’nın ilk restoranı olan bu mekân geleneksel olarak basılı şarap listesinin yanı sıra bir Winebook ipad uygulamasına da sahip. www.sundmans.fi

 

POSTRES RESTORAN

Michelin Yıldızlı restoran Posters’in yemekleri geleneksel Fransız pişirme usulünü bırakmadan İskandinav mutfağı üzerine kurulu. Restoran, olağanın dışına çıkan unutulmaz mutfak tecrübeleri sunma arzusunda. Menülerin içeriğini büyük oranda zengin İskandinav çeşnileri belirliyor. Şarap listeleriyse en yüksek kalitede üretim yapan küçük şarap üreticilerine iltimas geçiyor. www.postres.fi

 

SAVOY RESTORAN

Savoy restoranın yemek salonu Alvar ve Aino Aalto’nun özgün tasarımı; 1937’de kapılarını ilk açtığı günden bu yana pek çok önemli konuk ağırlamış. Klasikleriyle ünlü mutfak sağlıklı yemek vurgusuyla günümüz gastronomisi içinde öncü. Organik çiftliklerle, avcılarla, balıkçılarla, en iyi gıda toptancılarıyla, şarap bağlarıyla ve pastanelerle kurulan ilişkiler yıl boyu muhteşem bir menü sunabilmek için gereken malzemeyi fazlasıyla garanti ediyor. www.ravintolasavoy.fi

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*


− yedi = iki