Yeni yaşam alanları “SPA MERKEZLERİ”

Yeni yaşam alanları “SPA MERKEZLERİ”

En son ne zaman hamama gittiniz? Bir hayli oldu muhtemelen. hamamlar, eski bir Türk geleneği olarak yavaş yavaş tarih sahnesindeki yerini almaya başladı maalesef. Artık masaj, saç ve cilt bakımı, manikür, pedikür gibi daha kişisel bakımın esas olduğu SPA merkezleri, özellikle de şehirlilerin yeni yaşam alanları oldu.

Spa Latince ‘’Salus Per Aquam’’ teriminin baş harflerinden oluşmaktadır. ‘’Su ile gelen iyilik/sağlık’’tır.

Bu terim genel anlamda sağlık, zindelik, estetik, güzellik ve iyileşmeyi suyun iyileştirici gücüyle kazanmayı ifade etmektedir. Roma döneminden bu yana termal ve deniz suyunun ağırlıklı olarak kullanıldığı vücut bakımı ve tedaviler için kullanılmaktadır. Çeşitli masaj ve yağlarla yapılan SPA kültürü 3000 yıllık bir geçmişe dayandığı bilinmektedir. SPA yaklaşık 3000 yıl önce Roma imparatorluğu döneminde oluşmuştur. O zamanlar insanlar suyun rahatlatıcı, gençleştirici ve iyileştirici özelliklerinden faydalanmak amacıyla Roma SPA’larına gidiyorlardı. Suya tamamlayıcı olarak çeşitli bitki özlerinin kullanıldığı masajlar ve bakımlar uygulatıyorlardı.

SPA’lar o dönemin gündelik hayatında sadece kişisel bakım açısından değil, sosyal bir aktivite olarak da önem kazanmıştı. Kökeni eski Roma, Anadolu, Hindistan ve Uzakdoğu uygarlıklarına dayanan ruh – zihin – beden sağlığını koruyan, hastalıkları önleyen, yaşamı nitelikli kılan yöntemler günümüzde güzellik kavramının öne çıktığı SPA merkezlerinde uygulanmaktadır.
Yeni_Yasam_Alanlari_SPA_Merkezleri1

DÜNYADA SPA

Geçmişi 20 yıl önceye dayanan SPA pazarının büyüklüğü 20 milyar dolar, sağlık turizminden elde edilen gelir ise 100 milyar doları aşmış bulunmaktadır. ABD’de 2000 yılı itibariyle SPA cirosu 11 milyar dolardır. ABD’de 2000 yılındaki SPA lokasyonu 9632 ve çalışan kişi sayısı 282.000’dir. Avrupa’da 3 milyar dolara ulaşan SPA &Wellness pazarında, son yıllarda çok hızlı talep artışı görülmektedir. Büyüyen bu pazara Hırvatistan, Bulgaristan ve Romanya’da dahil olmaktadır. Büyük ilgi gören Uzakdoğu’da bulunan SPA otellerinin yıllık cirosu ise 3 milyar dolardır.2001 yılı verilerine göre SPA turizminde en büyük destinasyon 17 milyon ziyaretçi ve 105 milyon geceleme ile Almanya’dır. Sonra sırasıyla İngiltere, Avusturya ve Fransa gelmektedir. SPA turizminde ortalama kalış süresi diğer turizm türlerine kıyasla daha uzun olmaktadır. Almanya’da ortalama 6 gece, Fransa’da 17 gece, Çekoslovakya’da 18 gecedir. Oysa kültür turu ağırlıklı bu ülkelerde ortalama konaklama süresi 3–5 gündür.

SPA sayısı bakımından İtalya 300 SPA ile Avrupa’da birinci Almanya 260 SPA ile ikinci, İspanya 128 SPA, sonra İsviçre, Avusturya ve 100’ün üzerinde SPA ile Türkiye gelmektedir. SPA turizminde trendin istikrarlı bir şekilde yükseldiği bir ülkede gerçekleşen gecelemelerin % 15’in üzerinde olduğu gözlemlenmektedir.

SPA alanında faaliyet gösteren kulüplerin sayısı hızla artmakta ve sektör kurumsallaşmaktadır. Dünya’da en iyi SPA’lar Almanya, Fransa, İspanya, Avusturya, Slovenya ve Slovakya’da yer almaktadır. Avrupa’da medikal SPA’lar, Uzakdoğu’da ise Pampering konsept merkezleri daha revaçtadır.

Yeni_Yasam_Alanlari_SPA_Merkezleri2

TÜRKİYE`DE SPA

Türkiye’de sağlık turizmi denince ilk akla termal turizm gelse de, dünyada termal turizm, SPA olarak adlandırılan daha detaylı bir turizm türünün bir parçası olarak görülmektedir.
Ülkemizi ziyaret eden yabancıların ortalama gecelemeleri 4–5 gün, ortalama ziyaretçi gelirimiz 650–700 dolar iken, SPA için ülkemize gelen yabancıların ortalama gecelemesi 10 gün, ortalama harcamaları ise 1400–1500 dolardır. SPA turizminden ülkemize 250.000 kadar yabancı turist gelmektedir.
Türkiye’de SPA otelleri, kaplıcalar ve hastaneler olarak yıllık ciro hedefi 6–7 milyar dolardır. Türkiye’de yabancı ziyaretçilere hizmet verebilecek nitelikte en az bir termal havuzu bulunan 20.000’e yakın Turizm Bakanlığı ve Belediye belgeli yatak kapasitesi bulunmaktadır. Bu kapasitenin 9000’i 4 ve 5 yıldızlı tesislerden oluşmaktadır.
SPA aktiviteleri ile gelişmiş pazarlara yönelik gerçek yatak kapasitesi ise 7000 civarındadır. Büyüyen ekonomi ve üst sınıfta artan refah nedeniyle modern alışveriş merkezleri, rezidanslar kurulmakta ve bunların bünyesinde stres atılan, rahatlayarak keyif alınan SPA merkezleri oluşturulmaktadır.
Türkiye’ deki SPA merkezlerinin Avrupa’dakilere göre çok daha ucuz olması nedeniyle talep her geçen gün artmaktadır. SPA’lar sadece yabancı ziyaretçiler tarafından değil, yerli turist tarafından da son yıllarda büyük rağbet görmektedir.

Ülkemizde son yıllarda SPA hizmeti veren otel ve tesis yatırımları hızla artmakta olduğundan bugün 250.000 civarında olan SPA ziyaretçi sayısı yakın bir gelecekte 1 milyona ulaşacaktır.

Yeni_Yasam_Alanlari_SPA_Merkezleri3
Günümüzde artık büyük şehirlerde ‘’şehir SPA’’lar oluşmaktadır. Güzellik salonları bünyelerine su ile yapılan uygulamalar katmaktadırlar. Şehir SPA’ larında vakum sistemi, aromatik yağ, deniz tuzları ile su terapisini özünde birleştirmiş etkili bir sistem olan watermass’te vakum-su ve yağ ile birlikte uygulanmakta, böylece kuru vakumun zorluğu ortadan kalkmaktadır. İlk önce Fransa’da kullanılan yüz ve vücuda uygulanabilen watermass ile selülit, şekillendirme, rahatlama, toparlama gibi değişik vücut bakım programları yapılabilmektedir.
Artık sadece otel içinde SPA merkezi değil, SPA merkezi içinde oteller yapılmaktadır. DaySPA’larda yaygınlaşmaktadır.

Şehrin temposundan uzaklaşma, stres atma ve sağlıklı yaşam için tercih edilen spa merkezlerinde en iyi tatil kışın ve bahar aylarında yapılmaktadır. Çünkü yazın güneşin, denizin ve havuzun cazibesiyle daha az tercih edilen SPA Otelleri de ölü sezonda daha rahat pazarlanabilmektedir.

İnsanlar eskiden tatile gidecekleri otellerdeki eğlenceyi ve diğer aktiviteleri dikkate alırken, günümüzde tesisin SPA odaklı olup olmadığına bakmaktadır. Çünkü şehir hayatı ve stresle başa çıkmanın en iyi yolu artık SPA merkezinden geçiyor.
Yeni_Yasam_Alanlari_SPA_Merkezleri4

Spa Çesitleri

Club SPA: Fitness’in merkezi bir rol oynadığı ve bir gün içinde çok sayıda profesyonel SPA hizmetinin sunulduğu kuruluş.

Cruise Ship SPA: Özel deniz turu yapan bir gemide Fitness ve Wellness unsurlarını içeren bir uygulama.

Day SPA: Geceleme olmayan, gün boyunca veya birkaç saatliğine, örneğin öğle paydosu saatlerinde veya akşam mesai bittikten sonra rahatlama, vücut bakımı ve huzur bulma konularında çeşitli önerilerin sunulduğu bir SPA uygulaması.

Destination SPA: Geceleme olanağı sağlayan SPA türü. Misafirlerine fitness ve sağlık eğitimi ile yaşam stilini iyileştirme önerileri sunar.

Medical SPA: Bir SPA’nın şartlarını yerine getiren, ancak teklifinin odak noktasını tıp ve terapi önerilerinin oluşturduğu bir SPA türü.

Mineral Springs SPA: Hidroterapi bakımlarında doğal mineral kaynaklarından, kaplıca ve deniz suyundan yararlanılan bir SPA türü.

SPA Resort veya SPA Hotel: Bir otele veya bir dinlenme yerine ait olan veya oraya entegre edilmiş bir SPA merkezi.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*


dokuz + altı =