Sauna Evi

Sauna Evi

İSVEÇ’E ÖZGÜ SAUNA EVİ

Ahşap ağırlıklı bir tasarım ve sıcacık toprak tonları… Sauna deyince aklımıza ilk önce Finlandiya gelse de, İsveç’in de kendine özgü tasarımlar konusunda söz edilmeye değer bir tarza sahip olduğunu söylemeden geçemeyiz. Saunanın sıcaklığının tüm mekâna yayıldığı bu örnekte mimar Gert Wingardh’ın imzası var.

 

Sauna-evi-1
Sauna-evi-2
Sauna-evi-3
Sauna-evi-4

Güney İsveç’in kırsal bir köşesinde saklanan bu sauna evi, camın ve ahşabın uyumlu tasarımı sayesinde kıymetli bir taşa dönüşmüş adeta. Sade, gösterişsiz ama incelikli ve kibar… “Köklü İsveç geleneğindeki sauna ve güneş banyosu ikilisi için yapılmış bir manifesto” diyor mimar Gert Wingardh. Evi tasarlerken SPA kültüründen ilham aldığını da belirtiyor.

 

Sauna-evi-5
Sauna-evi-6
Sauna-evi-7
Sauna-evi-8

Ev, gündelik yaşam için ihtiyaç duyulan tüm konforu fazlasıyla karşılıyor olmasına karşın, doğayla tamamen uyum içinde tasarlanmış. Aşırıya kaçan ya da zıtlık teşkil eden hiçbir şey yok.

 

Sauna-evi-9
Sauna-evi-10
Sauna-evi-11
Sauna-evi-12

Dış mekân tasarımı yapılırken, civarda bulunmayan bitkiler getirip yapay bir ortam yaratmaktansa bölgeye özgü sarmaşıkların kullanılmasına özen gösterilmiş. Çitler ise makine üretimi değil, yine bölgede bulunan dallardan el yapımı.

 

Sauna-evi-13
Sauna-evi-14

Işık, tasarımın en önemli parçası. Evin her köşesinde kullanılan cam sayesinde içerisi zaten gün ışığıyla dolup taşıyor. Ancak bununla da kalmıyor, sarı ışık yayan spotlar ve abajurlar da ahşabın sıcaklığını tamamlıyor.

Sauna-evi-15
Sauna-evi-16

Evin çevresi doğal bir havuzla çevrili. Kaynak suyuyla dolan bu havuz tasarımla da örtüşüyor ve evin ayrılmaz bir parçası haline geliyor. “Saunadan çıkıp atlamak için harika” diyor Gert.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*


iki + üç =