Kuru buhar banyosu “SAUNA”

Kuru buhar banyosu “SAUNA”

“Saunalarda dikkat edilmesi gerekenler”

Saunalar geleneksel Fin hamamı olarak da bilinirler. Loş ışıkların kullanıldığı, sessiz, sakin bir ortamlardır. Hem bedeninizi hem de zihninizi rahatlatmak için tasarlanmışlardır. Sıcaklık genellikle 80°C ila 110°C arasındadır. Amaç; aşırı sıcak ile terleme yoluyla vücuttan toksin maddelerin atılmasını, gözeneklerin temizlenmesini sağlamaktır.

Saunalarda dikkat edilmesi gerekenler

*Saunada en fazla 10 dakika kalınmalıdır.

*Nefes almakta zorluk çekenler ve astım hastaları Kesinlikle kullanmamalıdır.

*Sauna çıkıldığında hemen soğuk su ile duş alınmalıdır.

Sauna, dolaşım sistemini hızlandırarak toksin atmanızı ve oksijenin hücrelere daha yoğun gitmesini sağlar. Vücut için son derece faydalı olan bu terapi yöntemi hamamlarda da geçerli. Sıcaklıktan dolayı oluşan buhar aynı etkileri hamamda da sağlar. Ancak aradaki fark sauna odaları ile bireyselliğin sağlanmış olmasıdır. İsterseniz yalnız, isterseniz yanınızda olmasını istediğiniz kişiler ile sauna keyfini yaşayabiliyorsunuz. Ayrıca evde de sauna keyfini yaşayabilirsiniz. Evinizde uygun bir alan var ise bu alanı saunaya dönüştürebilirsiniz.

Saunalarda-dikkat-edilmesi-gerekenler1
Saunalarda-dikkat-edilmesi-gerekenler2

Peki saunanın özellikleri ve faydaları nelerdir?

Sauna; kalp, dolaşım ve sinir sistemini düzenleyen bir kültür-fizik olayıdır. İnsan vücudundaki hızlı, yoğun sıcaklık artışları ve düşüşleri saunanın işlemesindeki ana prensipleri oluşturmaktadır.

Deri tabakasının üst düzeyinde sıcaklık normalden 10°C daha fazla yükselir, aynı zamanda deri tabakasının altında sıcaklık normalden 1°C daha artar. Bu da vücuttaki hastalıklara karşı koyan madde olan antikor üretimini artırır.

Kan damarları genişlediği için kan akışı hızlanır. Organizmamız vücut sıcaklığını deriyi soğutarak sabit tutmaya çalışır ve yoğun bir terleme ile reaksiyon verir. Deri, ölü hücrelerden temizlenerek canlanır. Yumuşak ve pürüzsüz bir yüzeye sahip olur. Ciltteki pek çok sorundan bu yolla arınmamızı sağlar.

Yoğun terleme, insan vücudundaki su ve toksinlerin dengesini ayarlar. Özellikle spor yaptıktan sonra saunaya girilmesi tavsiye edilmektedir. Bunun sebebi olarak da kas ağrılarına neden olan laktik asidin terleme yoluyla atılması gösterilmektedir. Finli atletlerin mukavemet sporlarındaki başarısının saunadan kaynaklandığı düşünülmektedir. Günümüzde düzenli sauna banyoları başarılı atletlerin çalışma programlarında yer almaktadır.

Saunalarda-dikkat-edilmesi-gerekenler3
Saunalarda-dikkat-edilmesi-gerekenler4
Sporcular egzersize gösterdikleri uyum sonucu terlediklerinde fazla tuz kaybetmezler; sulu terlerler. Sauna, insanın pasif durumda iken sulu terlemesini sağlar. Böylece aktif terlemede oluşan yorgunluğun tam tersine saunada terleme ile yorgunluk giderilir.

Özellikle kardio-vaskular sistemi ve kan basıncını olumlu yönde etkileyerek, kalbe stressiz bir antrenman yaptırmaktadır.

Toplam kan proteinlerinde artışa neden olur. Bu artış da dokulara daha fazla oksijenin ulaşmasını sağlar. Aynı zamanda vücudun dış etkilere karşı direncini artırır, metobolizmayı güçlendirir.

Düzenli sauna banyoları, solunum yollarının daha düzenli çalışmasına da yardımcı olmaktadır. Solunum yollarında herhangi bir akut rahatsızlığı olanlar mutlaka doktora danışmalıdırlar.

Saunalarda-dikkat-edilmesi-gerekenler5
Saunalarda-dikkat-edilmesi-gerekenler6
Soğuk duşla tamamlanmış ve kurallarına uygun olarak yapılan sauna ziyaretlerinin yararları görüldüğü gibi çok geniş bir yelpazeye sahiptir. Sauna ile günlük yaşamın bütün stresinden ve yorgunluğundan kurtulur, yaşamdan keyif almaya yardımcı olur.

Sauna terleme yolu ile vücuttaki su ve toksinlerin dengesini sağlar. Sauna banyolarının kardiyovasküler sistem ve sağlık açısından çok önemli olan kan basıncı üzerinde çok yararlı etkileri vardır. Düzenli olarak saunaya girmek terleme yolu ile gözeneklerin açılmasını ve cildin ölü hücrelerden arınarak son derece pürüzsüz ve canlı bir görünüme ulaşmasını sağlar.

Dolaşım sistemini hızlandırarak ve düzenleyerek, özellikle kan proteinlerini artırır, oksijenin hücrelere daha yoğun gitmesini sağlar.

Rahatlatıcı ve dinlendirici etkisi ile yorgunluk ve stres gibi olumsuzlukları ortadan kaldırarak sinir sistemi için de olumlu etki yapar. Saunanın antikor üretimini artırması bağışıklık sistemini güçlendirir ve bireyi dış etkenlere karşı son derece dirençli hale getirir.

Saunanın solunum yolları üzerindeki düzenleyici etkisini de unutmamamız gerekiyor. Sauna cilt güzelliğinin yanı sıra bazı bölgelerde istenmeyen yağlanma ve selülit oluşumunu da engeller.
Saunalarda-dikkat-edilmesi-gerekenler7

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*


− yedi = iki