Hamilelikte Yüzmenin Faydaları

Hamilelikte Yüzmenin Faydaları

Hamileler için yüzme en faydalı sporlardan birisidir. Doktor tarafından yüzme veya diğer sporları yapmaya engel özel bir durum bildrilmemişse haftada 3-4 gün yarım saat yüzme önerilir.

Gebelik sırasında yüzebilir miyim? Havuza veya denize girebilir miyim?” soruları hamilelikte sık karşılaşılan sorulardan bazıları. Hamilelikte yüzmenin sakıncası olmadığı, tam tersine hamilelikte yüzmenin faydaları bilinen bir gerçek. Gebelikte yapılan diğer egzersizler gibi yüzme de sırt ve bel ağrılarında azalma sağlar. Ayrıca gebeliğin ilk aylarında yüzmek bulantı ve kusma şikayetlerini de azaltabiliyor. Yalnız gebelikte dikkatli ve aşırıyorulmayacak şekilde yüzülmeli; dalış, su kayağı, jakuzi, sauna gibi aktivitelerden kaçınılmalıdır. Gebelikte kramp girme riski daha yüksek olduğundan, fazla açılmadan sığ yerlerde yüzmek gerekir. Gebelik sırasında düşük tehlikesi, su gelmesi, kanama geçirilmesi durumunda yüzme ve diğer aşırı aktiviteler sakıncalıdır.

Haftada 3-4 gün yarım saat süresince yüzmek yeterli ve faydalı olacaktır. Her sporda olduğu gibi yüzmeye başlamadan önce de ısınma hareketleri yapılmalı ve birden bire yoğun tempoda yüzülmemelidir. Aşırı yorulmaktan, uzun süre nefes tutmaktan kaçınmak gerekir. Herhangi bir yüzme stilini kullanabilirsiniz, kendinizi en rahat hissettiğiniz stili tercih etmeniz uygun olacaktır. Yüzmeye başlamadan önce, yüzme sırasında ve sonrasında yeterli miktarda su veya başka sıvılar almanız dehidratasyonu (su kaybı) önlemek açısından önemlidir. Uzun süre bir şeyler yemeden spor yapmak kan şekeri seviyesini düşüreceği için spordan sonra meyve ve benzeri yiyecekler tüketilmelidir.

Havuz mu güvenli, deniz mi?

Deniz, gebe olmayan kişilerde olduğu gibi gebeler için de daha güvenli. Çünkü havuzlarda birçok kişinin yüzmesine bağlı olarak enfeksiyon etkenlerinin bulunma riski daha fazla. Havuzlara dezenfeksiyon amacıyla bazı maddeler katıldığından, -dozu aşırıya kaçmadan dezenfekte edilmiş bir havuzun gebeliğe zararı olmaz ama doz aşımı tehlikelidir. Uzmanlar havuz kullanımında yine de dikkatli olmak gerektiğini vurguluyorlar.
Yüzme sizde göğüs ağrısı, karın ağrısı, sancı, kramp, çarpıntı, kanama, su gelmesi gibi herhangi bir şikayete sebep oluyorsa mutlaka doktorunuza başvurmalısınız.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*


dokuz − = üç