Dünyanın Ünlü Kaplıcaları

Dünyanın Ünlü Kaplıcaları

“Dünyanın En Havalı 10 Kaplıcaları”

Bazen gerçeküstü, daima görkemli ve kimi zaman da kötü kokan bu 10 şifalı kaplıcaya bir dalıp çıkmaya değer…

JİGOKUDANİ MAYMUN PARKI, JAPONYA

Su: Eskilerin “maymun ne görürse onu yapar” sözü burada tam yerini buluyor, zira bu dağlık bölgenin Japon makakları (kar makakları) buharlı onsenleri (Japonca kaplıca) öyle beğenmişler ki en iyilerini kendilerine ayırmışlar. Biz bahtsız insanlarınsa tek yapabileceği şey onları seyrettikten sonra bir düzineden fazla geleneksel (mayo giyilmeyen) halka açık onsenin bizi beklediği Yamanouchi kasabasına yollanmak.

Vaziyet: Jigokudani, “Cehennem Vadisi” demek ve bu 850 metre yükseklikteki, gözlerden ırak havuzlara ulaşmak için 1,5 km boyu geçit vermeyen ormanlardan yaya geçmek gerekiyor. Fakat bu esaslı yürüyüşü tamamlayanlar karşılığını fazlasıyla alacaklar.

Ne Zaman Gitmeli: Kışın, suların en buharlı olduğu ve kayakçıların 1998 Nagano Olimpiyatları sahasında kayak yapabileceği mevsimde.

DUNTON KAPLICALARI, DOLORES, COLORADO

Su: Yihhu! Telluride civarındaki 2600 metre yükseklikteki San Juan Dağları’nda yer alan bu kusursuz biçimde restore edilmiş hayalet kasaba 29-41°C arası sıcaklıkta, kalsiyum bikarbonat, demir, manganez bakımından zengin ve eser miktarda lityum da içeren suların keyfini çıkarmak için altı farklı yol öneriyor. Bunların en özgün (ve sıcak) olanı kaynağında, yıldızların altında girmek; en mahrem olanıysa iki kişilik, kral yataklı Well House barakası. Hayatınız boyunca unutamayacağınız bir kaplıca deneyimine hazır olun!

Vaziyet: 1800’lerde altın madencileri tarafından inşa edilmiş ve sonradan beş yıldızlık bir makyaj yapılmış el yapımı on iki baraka 42 kişiyi ağırlayabiliyor. Sosyal mekânlarıysa organik yerel mutfak ürünleri sunan Bar ve iki jeotermal havuzu bulunan Banyo.

Ne Zaman Gitmeli: Yıl boyu gidebilirsiniz.

dunyanin-en-havali-kaplicalari-1
dunyanin-en-havali-kaplicalari-2

Chena Kaplıcaları’nın asıl olayı, 410C sıcaklığa ulaşan kükürtlü kaynak sularının yanı sıra ışıl ışıl yanan kuzey ışıkları; gökyüzünü kaplayan neon bir perde!

 

SICAK SU PLAJI, WAIKATO, YENİ ZELANDA

Su: “Zahmet olmadan, rahmet olmaz”: North Island’ın Merkür Koyu’nun hemen güneyinde kalan bu kendine has plajın parolası bu: bir kürek getirip deniz suyu çekilmeden iki saat önce ve sonra kalsiyum, magnezyum, potasyum, silika ve florinle dolu, kaynağından çıkan kendi sıcak su havuzunuzu kazmanız gerekiyor. Not: Su sıcaklığını ayarlamak üzere deniz suyu taşımak için bir kova da getirin, zira su ilk çıkışında 65°C sıcaklığı buluyor.
Vaziyet: Bu halka açık bir Kiwi plajı eğlencesi, yani erken giden kendi kum çemberini kapıyor.
Ne Zaman Gitmeli: Yıl boyu ama yaz ayları (Aralık’tan Mart’a) en ideal zaman.

CHENA KAPLICALARI, FAIRBANKS, ALASKA

Su: Sadece yetişkinlere açık Rock Gölü kükürtlü kaynak sularıyla beslenip 41°C sıcaklığa ulaşarak insana rehavet veriyor; ancak buranın esas olayı ışıl ışıl yanan aurora borealis (kuzey ışıkları), üzerinizdeki gece göğü boyunca salınan, yüklü parçacıklardan neon tonlarında bir perde.
Vaziyet: Rock Gölü, Fairbanks’e 96 km. uzaklıktaki 105 yıllık Chena Kaplıcaları Resort’un bir parçası. Resort’un 80 odası ve süitinin yanı sıra kaynak suyuyla beslenen bir kapalı havuzu (klorlu ve 34.5°C), SPA’sı, buz müzesi ve köpek kızağı turları da mevcut.
Ne Zaman Gitmeli: Yıl boyu, ancak kuzey ışıklarının en görkemli olduğu zaman Eylül-Mart arası.

dunyanin-en-havali-kaplicalari-3
dunyanin-en-havali-kaplicalari-4

Banff Milli Parkı’nın dağ buzullarıyla çevrili panoramasının tam ortasında yer alan ve kaynaktan beslenen bu havuzlar muhteşem bir Rundle Dağı manzarasına sahip.

 

 

THERMAE BATH SPA, BATH, İNGİLTERE

Su: İngiltere’nin biricik doğal termal kaplıcalarında tarihin kucağında suya girmenin tadına varın. Bu kaplıcanın sularının 10.000 yıl önce yağan yağmurlardan geldiğine inanılıyor ve muzaffer Keltlerle Romalılardan, politikacılar ve şairlere dek bu topraklardaki herkes stresini burada atmış. Her ne kadar su fokur fokur 45°C sıcaklıkta çıksa da spanın özel Cross Banyosu ve çatı katındaki Yeni Kral Banyosu 34°C ile konforlu bir sıcaklık sunuyor.
Vaziyet: Aşk ve Gurur’dan bir sayfa! İngiltere’nin en sevimli Kral George mimarisine sahip kasabalarından biri olan Bath bal rengi kireçtaşı hilal mimarisi ve meşhur yazar Jane Austen’in kasabası olmasıyla tanınıyor.
Ne Zaman Gitmeli: Yıl boyu.

CALİSTOGA KAPLICALARI, KALİFORNİYA

Su: Napa Vadisi’ndeki bu bir zamanların hippi mekânında sıcak sudan çok daha fazlasını bulabilirsiniz: Calistoga’nın çamur banyoları Merlot kadar akışkandır. Sükûneti sevenler burada 26°C-39°C sıcaklıkta jeotermal havuzlar ve bol keseden harcanması yasak olmayan volkanik kül çukurları sunan, en kelepirinden beş yıldızlısına dek bir dizi spa bulabilir.
Vaziyet: Kuruluşu 1885’e dek uzanan Calistoga’nın şarapları utangaçlığı ve dudakları gevşetmesiyle meşhurdur – Samuel Brannan burayı Saraforniya’nın Calistoga’sı diye vaftiz ettiği günden beri (Brannan aslında California’nın Saratoga’sı demek istemişti).
Ne Zaman Gitmeli: Yıl boyu.

PURİTAMA KAPLICALARI, ŞİLİ

Su: Bu gayzerlerle kaplı Güney Amerika yüksek çöl -yüksek derken 4500 metreden bahsediyoruz- bölgesi yerlilerin Kunza dilinde “sıcak su” anlamına gelen sekiz adet gözden ırak havuza sahip. 32°C sıcaklığıyla öyle pek kavurucu olmasalar da müthiş bir mavi-yeşil tonları ve aşırı rahatlatıcı bir auraları var.
Vaziyet: San Pedro de Atacama’nın kuzeyinde yer alan lüks macera tatil yeri Explore Atacama tarafından muhafaza edilen havuzlar halka açık ama nadiren kalabalık oluyor.
Ne Zaman Gitmeli: Yıl boyu ama havanın en iyi olduğu zaman Ekim’le Haziran arası.

dunyanin-en-havali-kaplicalari-5
dunyanin-en-havali-kaplicalari-6
dunyanin-en-havali-kaplicalari-7
dunyanin-en-havali-kaplicalari-8

dunyanin-en-havali-kaplicalari-9

dunyanin-en-havali-kaplicalari-10

 

PAMUKKALE, DENİZLİ, TÜRKİYE

Su: Kutsal Havuz olarak da bilinen güneybatı Türkiye’deki bu ilahi sular adını gerçekten de hak ediyor: kaynağından gelen bu 34,5 derecelik ferahlatıcı sularda yüzerken yukarıda gök mavisi bir Ege seması aşağıdaysa havuzun zeminine saçılmış 2.000 yıllık Yunan ve Roma antik eserleri uzanıyor.
Vaziyet: Buradaki esas göz alıcı şey, su akışının bıraktığı tortul kalsiyum karbonat katmanlarından oluşan ışıl ışıl beyaz taraçalar. Bu doğal havuzlara girmek artık yasak ama fotoğraf çekip sonra da hemen yakınlarındaki antik Roma şehri Hierapolis’i ziyaret edebilirsiniz.
Ne Zaman Gitmeli: Yıl boyu ancak sonbahar başları daha bir hoş.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*


üç − = bir