Avrupa Tarihi Termal Kentler Birliği Zirvesi

Avrupa Tarihi Termal Kentler Birliği Zirvesi

BURSA; AVRUPA TARİHİ TERMAL KENTLER BİRLİĞİ ZİRVESİNİN EV SAHİBİ!

Bursa’nın termal hazineleri, dünya vitrinine çıkıyor. Avrupa Tarihi Termal Kentler Birliği’nin her yıl üye bir ülkede gerçekleştirdiği toplantıya 19 Ekim’de Bursa Uluşehir’de ev sahipliği yaptı.

Termal-Kentler-1

 

2014’te Birliğe üye olan Bursa, halen EHTTA’ya Türkiye’den üye olan ilk ve tek şehir. Bursa, aynı zamanda Avrupa Tarihi Termal Kentler Destinasyonu’nun da bir parçası. Genel Kurul Toplantısı kapsamında; EHTTA Bilimsel Komite Toplantısı, Cafe Europe Paneli, çeşitli etkinlikler ve sergiler düzenlendi. Galada Osmanlı kıyafetleri moda defilesi ile kısa film gösterimi yapıldı.

Termal-Kentler-3Toplantının ev sahibi olan Bursa Valisi Münir Karaloğlu; EHTTA’ya katılmalarının Türkiye ve Birlik için taşıdığı anlamı “İnsanlar, binlerce yıldır şifa destinasyonlarını takip ediyor. Eski zamanlardan bu yana termal sular, şifa arayışının en önemli varış noktası olmuştur. Bursa yüzlerce yıldır bu destinasyonun en önemli parçalarından biridir.

Ayrıca, sıcak su, şifalı su dediğimizde bütünüyle bize, bizim coğrafyamıza ait bir kültür var. O kültür, hamamdır, hamam kültürüdür. Mimariden sosyolojiye kadar kendine has bir kültürdür. Hamam kültürünü bir zenginlik olarak Avrupa Termal Kentler Birliği ağına eklemek, hem bizim için hem birlik için muhteşem bir açılım olacaktır. ‘’ sözleriyle ifade etti.

EHTTA Genel Kurulu’nun en önemli etkinliklerinden olan 9. Cafe Europe Paneli’nin ana teması Avrupa Tarihi Termal Kentler Kültür Destinasyonu ve İpek Yolu Üstündeki Bursa idi. Programın önemli çıktıları arasında, EHTTA ağında bulunan şehirler için hazırlanan interaktif kitaplar, sanal romanlar, illüstrasyonlar ve seyahat günlükleri bulunuyor. Bursa bu ağın bir parçası olarak modern ve dijital tüm iletişim araçlarında yer alacak.

Termal-Kentler-2

İllüstratör David Emde Bursa izlenimlerini aktararak yeni bir Seyahat Günlüğü oluşturacak.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*


sekiz + = onbir