Termal turizm 2020 hedefi 1 milyon

Termal turizm 2020 hedefi 1 milyon

Sağlık turizmi günümüzde en hızlı büyüyen hizmet sektörlerinden biri haline geldi. Sağlık turizmi uluslararası bir sektör olduğundan başarı elde etmek için kaliteyi artırmak, uluslararası standartlara sahip olmak, yenilikleri ve trendleri takip etmek; en nihayetinde sahip olunan kaynakları iyi pazarlayabilmek ve marka olmak kaçınılmaz hale geliyor.

Yatak kapasitesinin yalnızca %3’lük bir bölümü ile termal turizme hizmet veren ülkemiz, yeni turizm hedefleri ile dünyanın dört bir yanından gelen misafirleri de ağırlamaya başlayacak. Türkiye, bu yeni vizyonu ile termal turizm yatak kapasitesini 2020’de 1 milyona çıkarmayı ve dünyada termal turizmden aldığı payı artırmayı hedefliyor. Sağlık turizminin tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de ivme kazanması yatırımcılar açısından yakından değerlendirilmesi gereken konular arasında yer alıyor. Sağlık turistinin normal bir turiste oranla yaklaşık 5 kat daha fazla harcama yapması bu sektörün önemini vurguluyor.

TÜRKİYE, DÜNYADA 7. AVRUPADA 1. SIRADA

Makissos Thermal Hotel&SPA Genel Müdürü Yavuz Batuhan Çağırıcı: “Dünyada ve ülkemizde termal yeraltı sularına dayalı tatil ve şifa turizmi her geçen gün daha büyük ilgi görüyor. Ülkemizde tespit edilen termal su kaynakları hacim ve kapasite olarak dünyada yedinci sırada yer alıyor. Türkiye’de sıcaklıkları 20 ila 110 santigrat derece arasında değişen 1.500 den fazla termal kaynak bulunuyor. Bu sayede Türkiye, termal turizm kaynakların zenginliği ve debileri açısından dünyada yedinci Avrupa’da ise birinci sırada yer alıyor. Türkiye’de, 250 adet kaplıcadan yılda 10 milyon yerli turist ve 300 bini aşkın yabancı turist hastalık tedavisinde, rehabilitasyon ve dinlenme amaçlı olarak faydalanıyor. Termal turizm Avrupa ülkelerinden Almanya’da önemli bir sektör haline gelmiş durumda. Almanya’da tesislerin toplam yatak kapasitesi 750 bin, toplam ziyaretçi sayısı 10 milyon ve termal turizm faaliyetlerinden yıllık kazanç 30 milyar dolar civarındadır“ açıklamasında bulundu.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*


yedi + yedi =