HAVUZ GÜVENLİĞİ İÇİN ÖNERİLER VE DÜZENLEMELER

HAVUZ GÜVENLİĞİ İÇİN ÖNERİLER VE DÜZENLEMELER

YÜZME HAVUZLARI ÖNLEM ALINMAZ iSE ÇOCUKLAR iÇiN BÜYÜK BiR TEHLiKE

U.S Consumer Product Safety Commission (CPSC)’nin istatistiklerine göre ABD’de her yıl ortalama 5 yaş ve altı 300 çocuk evlerinin yüzme havuzunda boğularak hayatını kaybediyor. Yaklaşık 3000 çocuk ise boğulma tehlikesi sebebiyle tedavi için acil servislere kaldırılıyor. Söz konusu kazaların büyük bir bölümü, yine istatistiklere göre, havuz çevresinde bir veya birden fazla yetişkin varken meydana geliyor.

Havuzlardaki_Tehlikeler1
CPSC’nin ailelere çocukların havuzdan zarar görmemesi için yaptığı önerilerin başında, havuz çevresinin uluslararası çocuk güvenliği standartlarına uygun “Pool Fence”, yani havuz güvenlik bariyeri ile kapatılması geliyor. ABD’de, Florida gibi bazı büyük eyaletlerde, ailelerin bahçelerinde özel yüzme havuzu varsa, ailenin küçük çocuğunun olup olmamasına bakılmaksızın standartlara uygun güvenlik bariyeri ile havuzlarının güvenli hale getirilmesi yasalarca zorunlu hale getirilmiş durumda. Bu uygulamanın ne kadar hayati bir önem taşıdığını, yakın zamanda haberlere yansıdığı üzere, yan evin kullanılmayan havuzunda boğularak hayatını kaybeden küçük Pamir ile ne yazık ki bir kez daha görmüş olduk. Ülkemizde havuz güvenliği konusunda hiçbir standart ve yaptırım olmaması çok önemli bir eksiklik.Havuz güvenliğini araştırdık; öneriler ve düzenlemeleri sizlerle paylaştık…

HAVUZ GÜVENLİĞİ İÇİN ÖNERİLER VE DÜZENLEMELER

►Çocukların bahçedeki oyun alanları, onları daha kolay izleyebilmek için mutfaktan, oturma odasından, çalışma odasından görülebilecek şekilde düzenlenmelidir.
► Bu alanlar 120 cm. yüksekliğinde özel çocuk güvenlikli havuz bariyeri ile çevrilmelidir. Kapısında çocuğun açamayacağı bir kilit sistemi bulunmalıdır. Bariyerler çocuğun tırmanamayacağı şekilde ayarlanmalıdır.
► Çocuklar yalnız başlarına, denetimsiz olarak havuz kıyısına bırakılmamalıdır.
► Yüzme dersleri almış olsa dahi, herhangi bir şey olmaz diye düşünülmemeli, havuzda yüzerken dikkatlice takip edilmelidir.
► Çocuğun kontrolsüz suya düşmesi ihtimaline karşın, suda batmayan, özel güvenlikli yüzme mayoları kullanılması önerilir.
► Çocuğu su üstünde tutan yüzme simidi vs. gibi yüzme eşyalarına güvenerek çocuk suda denetimsiz bırakılmamalıdır.
► Çocuk havuzdaki oyuncakları almak isteyebileceğinden havuzun içinde oyuncak bırakılmamalıdır.
► Çocuğa suyun içinde koşulmaması gerektiği, bir başkasını suya itmemek gerektiği, bir başkasının üzerine atlamaması gerektiği, gibi sudaki güvenlik kuralları öğretilmelidir.
► Şişme havuzlar kullandıktan sonra suyu boşaltılmalıdır.

“Havuzlar kullanılmadıkları zamanlarda mutlaka havuz örtüleri veya ağları ile kapatılmalıdır. Gözlerden uzak olduğu için özellikle kışın daha çok tehlike arz eden havuzlar boş bile olsalar, deyim yerindeyse yavru bir fili taşıyacak kadar sağlam bir şekilde örtülmeliler. Boş havuzlar, boğulma değilse de düşüp yaralanma riski taşıyorlar.”

Havuzlardaki_Tehlikeler2

HAVUZ BARİYERİNİN ÖZELLİKLERİ

1. Paneller çoğunlukla ”uv” korumalı vinylpvc ’den imal edilir ve hava koşullarından etkilenmez.
2. 120 cm. yüksekliğinde güçlendirilmiş alüminyum direkler ile sert zemine sabitlenirler.
3. Alüminyum direkler arasına gerili olan paneller havuzun görüntüsünü kapatmaması için özel file şeklinde dokunmuştur.
4. Üretici yahut uygulayıcı firma tarafından bir kez monte edildikten sonra kullanıcı tarafından kolayca çıkarılıp tekrar takılabilir.
5. 45 kg.’a kadar bir ağırlığın çarpmasına dayanıklıdır.
6. Özel eloksallı aliminyum direkler dış ortamdan etkilenmediği gibi paslanmaya karşı son derece dirençlidir.
7. Paneller rulo haline geldiği için, çıkartıldığında tekrar rulo yapılarak çok az yer kaplayacak şekilde saklanabilir.

Havuzun tamamını çevirmek şart mı?

Havuz bariyerleri, havuzun konumuna göre tüm havuz çevresine veya bir bölümüne uygulanabilir. Amaç çocuğun istem dışı havuza yaklaşmasını önlemektir.

Monte edilen bir havuz bariyeri ne kadar zamanda çıkarıp takılabilir?

Birkaç dakika içinde çıkarıp takabilirsiniz. Taşıması da oldukça kolaydır.

Dış ortamda güneş ve suya ne kadara dayanıklıdır?

Garanti süreleri firmalara göre değişiklik gösterse de en az 5 yıldır. Aşırı sıcak ve soğuklar dahil bariyerlerde hiçbir deformasyon meydana gelmez.

Bariyerler nasıl tutturuluyor?

Havuz bariyerinin konulacağı yerlere 3 cm. çapında 10 cm. derinliğinde delikler açılıyor. Deliklerin içerisine özel plastik yuvalar yerleştiriliyor ve bu yuvalar içerisine direkler geçirilip paneller birbirlerine bağlanıyor.

Çocuklar her şeyden önce suya karşı çok meraklılar, tabi herhangi bir travma ya da korkuları yoksa. Suyun akışkan yapısı adeta cezbediyor onları, bu yüzden havuzlar daha da tehlikeli. Özellikle 3 yaşına kadar suyla nasıl ilişkileneceğini tam olarak öğrenmediği için çok dikkatli olunmalı.

Havuzlardaki_Tehlikeler3
Havuzlardaki_Tehlikeler4

BAHÇE ve OYUN ALANI GÜVENLİĞİ İÇİN ÖNERİLER VE DÜZENLEMELER
Havuzun yanı sıra, havuzu çevreleyen bahçeler ve oyun alanları da çocuklar için tehlike arz ediyor. Bu tür alanlar
için alınması gereken güvenlik önlemlerine de değinmek istedik bu nedenle.
♦Bahçeye çıkışlar için sürgülü cam kapılar kullanılıyorsa çocukların göz hizası dikkate alınarak ikaz işaretleri (renkli çıkartma şeklinde) konulmalı ve bahçedeki yemekler için kırılmayacak yemek takımları kullanılmalıdır.
♦Çocukların yanında motorlu herhangi bir alet kullanılmamalıdır. Özellikle çim biçme makinesi, son derece tehlikelidir ve kullanılmadığı zamanlarda kilitli bir yerde muhafaza edilmelidir.
♦Barbeküler sağlam ve güvenilir olmalı, kullanılmadıkları zamanlarda kilit altında tutulmalıdırlar.
♦Böcek ve tarım ilaçları gibi zehirli maddeler havalandırılabilen kilitli yerlerde muhafaza edilmelidir.
♦Bahçe, çocuklar oynarken ilaçlanmamalı ve gübrelenmemelidir. Dikenli bitkiler (gül gibi) budanmalı veya tamamen sökülmelidir. Dikenler özellikle çocukların gözleri için çok tehlikelidir.
♦Alet deposu, garaj veya atölye alanlarının yanında yangın söndürücü bulundurulmalıdır.
♦Bahçede seyyar merdiven varsa açık veya duvara dayalı olarak bırakılmamalı, çocuğun üstüne tırmanıp düşme riski olduğundan merdiven kullanılmadığı zaman yerde yatık olarak muhafaza edilmelidir.

Bahçede yetişen bazı bitkiler zehirli madde içerebileceğinden kuşku duyulan bitkiler kontrol ettirilmelidir. Çocuklara, ebeveynlere danışmadan bahçedeki herhangi bir bitki ve meyveyi yememesi öğretilmelidir.

Havuzlardaki_Tehlikeler5
♦Bahçede, varsa merdivenlerin iniş ve çıkışına çocuk güvenlik kapısı kullanılmalı, korkuluk aralıkları genişse veya
yataysa korkuluk güvenlik filesi veya pleksiglasla kaplanmalıdır.
♦Bahçedeki merdiven basamakları gözle görülecek şekilde işaretlenmeli ve iyi aydınlatılmalıdır. Tüm dış zemin
yüzeylerin kaymaz özellikte ve suyun yüzeyde birikmeyip rahatça akabileceği şekilde tasarlanmalıdır.
♦Otomatik giriş kapısı bulunan garajların kapı açma kapama düğmeleri çocukların ulaşamayacakları bir yere monte edilmeli, aniden önüne çıkan bir şeyle karşılaştığında hareketini durduracak bir mekanizmaya sahip olmalıdır.
♦Bahçedeki oyun alanları bahçe duvarlarının ve ağaçların yakınına kurulmamalıdır. Çocuğun oyun alanındaki ekipmanları kullanarak ağaçlara ve bahçe duvarlarına tırmanmasını önlemek açısından önemli.
♦Tırmanılabilecek oyun alanlarının zemini ahşap, kauçuk veya kum gibi yumuşak bir zemin olmalıdır.
♦Açık hava oyun alanlarında salıncakların malzemeleri hafif olmalı, çarpmada hızlı darbe yaratacak şekilde olmamalı, trafiğin geçişi olan yerlere konmamalı, yumuşak bir zeminin üzerine konmalıdır.
♦Bahçe mobilyalarının tasarımı çocukların parmaklarını sıkıştırmayacak ve aniden katlanmayacak şekilde olmalıdır.

Havuzlardaki_Tehlikeler6
Havuzlardaki_Tehlikeler7

Havuzlar kullanılmadıkları zamanlarda mutlaka havuz örtüleri veya ağları ile kapatılmalıdır. Gözlerden uzak olduğu için özellikle kışın daha çok tehlike arz eden havuzlar boş bile olsalar, deyim yerindeyse yavru bir fili taşıyacak kadar sağlam bir şekilde örtülmeliler. Boş havuzlar, boğulma değilse de düşüp yaralanma riski taşıyorlar. Havuzunuzun güvenli olduğundan emin olun.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*


beş − = dört