Havuz inşaatı ; Avrupa Konutları havuzlarında Arıtes imzası

Havuz inşaatı ; Avrupa Konutları havuzlarında Arıtes imzası

Havuz-inşaatı-avrupa-Konutları-havuzlarında-Arıtes-imzası-1
Avrupa Konutları Projeleri Sosyal Tesisler Müdürü Can Aygörmez:

“İnsanların güvenle yüzeceği havuzlar inşa ediyoruz”

İlki Ataşehir’de inşa edilen ve 4 yeni projesiyle toplamda 12 etaba çıkacak olan Avrupa Konutları,İstanbulluların yaşam alanı olma özelliğini sürdürüyor. Avrupa Konutları Projelerinin Sosyal Tesisler Müdürü Can Aygörmez ile bir görüşme gerçekleştirerek havuz, spa ve sauna sistemleri ile ilgili bilgi aldık. Konutlarda, sosyal yaşam alanlarına oldukça önem verildiğini belirten Aygörmez, havuz sistemlerinde Arıtes ile çalışarak hem hijyen hem teknik anlamda hiçbir sıkıntı yaşamadıklarını belirtti.

Can Bey, öncelikle sizi kısaca tanıyabilir miyiz?
2004 yılında Marmara Üniversitesi’nden mezun oldum. Beden Eğitimi Spor Yüksek Okulu Spor Yöneticiliği bölümünü bitirdim. 2003 yılından beri sektördeyim. 7 yıldır, Avrupa Konutlarında çalışıyorum. İlk görevim, Avrupa Konutları 1’de başladı, 8. Projeye kadar görevime devam ettim. Şuan tüm Avrupa Konutları projelerinin sosyal tesislerinden sorumluyum.

Avrupa Konutları gibi büyük bir kuruluşta görev alıyorsunuz. Toplamda var olan 8 projede havuzların teknik donamımı ve titizliği konusunda dikkat ettiğiniz hususlar nelerdir?
Havuz temizliğine özellikle çok önem veriyoruz çünkü insanların sağlık alanı bizim için çok önemli. Bu yüzden havuzlarda kaliteli malzemelerin kullanılmasına dikkat ediyoruz. Bunun yanında havuzların uzun ömürlü olmasını çok önemsiyoruz. Havuzlarda kullanılan malzemeler değişebiliyor. Örneğin seramik malzeme kullanıldığında arada bir uygulanması gereken işlemler söz konusu ya da mermerler büyük havuzlarda genellikle bir senede 2 senede bir eridiği için altında bulunan su ortaya çıkıyor. Bizler de bu noktalarda kaliteli malzeme kullanıyoruz. Bunun yanında havuzları ilgilendiren teknik bölümler var. Bu bölümde filtrasyon sistemi kullanılıyor. Bu sistem, alt katta kimsenin görmediği makine dairesinde yer alır. Bu bölümde kullanılan filtrelerin çok kaliteli olmasına dikkat ediyoruz.

Avrupa Konutları projelerinin yapım aşamasında ve sonrasında havuz konusunda yaşadığınız problemlerde ne gibi yöntemler uygulandı?
2007 yılında Avrupa Konutlarının ilk projesi başladı. İlk projemiz, Atakent 1’di. Proje yapımında belli bir dönemde sıkıntılar yaşandı. Bunların tadilatında tecrübe sahibi olduk. Daha çok bilgi edindik ve arızalar karşısında daha kaliteli malzemeler kullandık. Örneğin filtre çatladığında ve su bastığında daha kaliteli olan markayı seçtik. Bu işlemleri yaparken araştırıyoruz ve firmalarla görüşüyoruz.

Avrupa Konutlarının havuz tesislerinde hangi firmalarla çalışıyorsunuz?
Avrupa Konutlarının şuan faal olan 8 tane tesisi var. Bunlardan bazıları butik tesislerdir. Büyük ve butik tesislerden bir tanesinde farklı firmayla çalışıldı. Bunun dışında Avrupa Konutlarının tesislerini Arıtes yaptı. Arıtes’in hizmetlerinden çok memnunuz. Örneğin motorları koyduğumuz bir alanı Arıtes özen göstererek seramik bir alana dönüştürüyor. Bazı firmalar bunu farklı şekilde yapmaya çalışıyorlar. Fakat seramikten bir alan oluşturmak bile ayrı bir işçilik ve uğraştır. Bu kıyaslamaları yapınca Arıtes’in farkını daha iyi anlıyorsunuz.

Havuz malzemeleri seçerken nelere dikkat ediyorsunuz?
Türkiye’de kullanılan sistemlerde, klor, iyon, ozon ve tuz yer almaktadır. Örneğin, tuz, sodyum klorürü klora çeviriyor ama tuzu yaratan makine kötü ise havuz operatörü kontrolde klorun olmadığını görüyor. Sonuç olarak, havuzda tuz var ama klor olmadığı görülüyor. Bizler, havuzun içine koyduğumuz malzemelerin filtre ve borunun kalitesine kadar birçok hususa dikkat ediyoruz. Havuz suyunun şartlandırıldığı bir sistem var. Bu sistemde kullandığımız tuz cihazından memnunuz.

 
Havuz-inşaatı-avrupa-Konutları-havuzlarında-Arıtes-imzası-2

Havuz-inşaatı-avrupa-Konutları-havuzlarında-Arıtes-imzası-3

Havuz-inşaatı-avrupa-Konutları-havuzlarında-Arıtes-imzası-4

Havuzlarda yaşanan bir takım sağlık problemleri söz konusu olabiliyor. Bunların nedeni nedir?
Öncelikle, havuz suyu normal bir su değildir. Bir insan, yüzdüğü sırada suya ter bırakır. Günde 300 kişinin yüzdüğünü ve suya ter bıraktığını düşünün. Sonuç olarak, bu açıdan havuz dezenfeksiyonu önemlidir. Sonuçta temiz olmayan bir havuz suyundan insanların kapabileceği birçok enfeksiyon var. Bu yüzden kullanılan dezenfeksiyon cihazı çok önemli.

Sizler bu konuda neler yapıyorsunuz?
Havuz suyunu günlük olarak kontrol ediyoruz. Bunun yanında sıcaklık ve ph değerlerini sürekli kontrol altında tutuyoruz. Sağlık bakanlığı tarafından eğitilmiş operatörlerimiz var. Hepsinin bu konuda eğitim belgesi bulunmaktadır. Havuz sularımız,Sağlık Bakanlığının zorunlu kılmış olduğu ayda bir kere yapılması gereken kimyasal ve mikrobiyolojik testlerden geçiyor. Su bakanlığın belirlemiş olduğu aplikasyonlara veriliyor. Devletin onayladığı kurumlar bu işi yapıyor. Onların belirlediği değer ve oranlara göre havuz suyu oluşturuyoruz. Çoğu havuz bunu yapmıyor. Ama biz insanların daha sağlıklı bir ortamda yüzmeleri için gereken her işlemi yapıyoruz. 200 – 300 kişinin girdiği bir havuzdan bahsediyorsak havuzu temiz tutmak zorundayız. Sadece ilaca göre havuzu çok temiz tutamazsınız. Havuz bir gün bakılmazsa, süpürülmezse, temizlenmezse çok yüksek bakteri oluşur. Sadece klor atılarak yapılacak bir iş değildir bu.

Sauna ve buhar odaları ile ilgili neler söylemek istersiniz?
İnsanlar sadece spor salonlarına ya da havuza gelmiyorlar. Buhar odasını ve saunayı da kullanıyorlar. Bu yüzden faal olmak zorundayız. Buhar odalarında farklı jeneratörler kullanılıyor. Kullandığımız jeneratörler buhar üretiyor. Jeneratörün içine giren suyun değerleri çok önemli. Suyu ne kadar temiz tutarsanız tutun içinde kullanılan malzeme kısa ömürlü ise arızalarla karşılaşabiliyorsunuz. Bu konuda kullandığımız sistem bir İtalyan sistemi ve oldukça iyi. Çünkü Avrupa’da bu spa ve buhar konusu daha çok tutuluyor ve daha iyi işler yapılıyor. Yaşadığımız arızalarda, firmaların servis ağı bizim için büyük önem arz ediyor. Servis ağı, iyi olan firma tercih nedenimiz oluyor.

Arıtes ile çalışmanın artıları nelerdir?
Avrupa Konutlarında; Arıtes, havuz inşaatı, sauna, buhar odası ve jakuzi sistemlerimizi yaptı. Arıtes’in servis ağı çok kuvvetli. Havuzlarda arızalar yaşanabilir önemli olan servis arandığında zamanında gelebilmesidir. Örneğin motorun yandığını kabul edelim, aradığımızda hızlı bir şekilde gelip motoru değiştirebiliyorlar. Garanti süreleri çok iyi, bu konuda destek veriyorlar. Aldığımız ürünlerin de arkasında Arıtes olduğu için bir sıkıntı yaşanmayacağını biliyor gönül rahatlığı ile kullanıyoruz. Havuz dışında, spa ve buhar odalarında kullanılan cihaz yada cihazlar sürekli çalışıyor. Kullanım süresi çok fazla dolayısıyla sorun yaşandığında sadece cihazı suçlamak doğru değildir. Burada bizim yaptığımız iş cihaza su vermektir. Bu konuda Arıtes’in su yumuşatma sistemlerini kullanıyoruz. Suyu yumuşatma, kireci arındırmadır. Arıtes bu konuda da bize destek veriyor. Buhar odasına bir taş sistemi oluşturduk. Bu daha hijyenik bir ortam sağlıyor. Bahsettiğimiz taş sistemini de yine Arıtes yapıyor.

Can Bey, bir sosyal tesis sorumlusu olmanıza rağmen işin teknik yönüne oldukça hâkimsiniz. İşinizdeki gelişim ve başarıyı nasıl sağlıyorsunuz?
Hiçbir sosyal tesis sorumlusu bu konuyu bu kadar detaylı bilmez. Ben araştırmacı ve meraklı bir yapıya sahibim. Araştırıp öğrendiğim zaman konuya daha hâkim oluyorum. Yeri geldiğinde bir tamirci gibi çalışabilirim. Bu işi yapıyorsak ne olduğunu bilmek zorundayız çünkü bu bilgiler, başarılı bir çalışma sistemini de beraberinde getiriyor.

Havuz yapımında site yöneticilerine neleri tavsiye edersiniz?Nasıl bir organizasyona girmeleri gerekir?
Havuz, oldukça önemli bir konudur. Havuzda bir bakıcı ve bir operatör olmalı ve operatör mutlaka eğitilmeli. Bunun yanında, operatörü kontrol edecek kişiler de olmalı. Güvenli ve sağlıklı bir havuz isteniliyorsa bunlara dikkat edilmeli. Kullanılan malzemeler, kesinlikle kaliteli olmalı.

Can Bey, genel olarak havuz kullanımında nelere dikkat edilmeli?
Havuzların kullanım noktasında belli kurallar vardır. İnsanlar duş almadan havuza girmemeli. Bunun yanında tozlu bölgelere bastıktan sonra havuza girmemeliler. Yoksa yerdeki kir, toz ve bakteriler ayak yoluyla havuza taşınır. Dezenfeksiyon önceden insan gücüyle sağlanıyordu. Fakat yeni teknoloji ile cihazlara bağlandı ve otomatikleşti. Bir otomasyon sistemi kurulup, oto kontrol sağlanmalı.

Avrupa Konutlarının yakın zamanda ne gibi projeleri mevcut?
Avrupa Konutlarının 4 projesi daha yolda. Toplamda 12 projemiz olacak. Bu projelerde yine Arıtes imzası olacak. Sonuç olarak, 12 projemizin 11’inde Arıtes ile çalışmış olacağız.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*


dokuz × = dokuz