Civanlar Makina

Civanlar Makina

civanlar-makina-1

Makina parçaları üretiminden havuz sektörüne…

Bugüne dek, özellikle süs havuzu ve fıskiye alanında pek çok önemli projeye imza atan Civanlar Makina’nın Yurtdışı İşler Sorumlusu Cem Civan ile konuştuk.

“Civanlar” kimdir diye başlasak söze?

Civanlar Makina’nın hikayesi 1977 yılında muhtelif makine aparat ve parçaları üretimiyle başladı. Şu an 3. kuşağın da sorumluluk almaya başladığı bir aile şirketi. Üretici kimliğiyle çıktığı yolculukta bugün imalat kabiliyetini inovatif yaklaşımlarla geliştirirken, yurtiçinde ve yurtdışında taahhütler üstlenebilen, iş ortaklarına proje çözümleri sunan, ihtiyaçlara binaen özgün tasarımlar meydana getiren bir hüviyet kazanmıştır. Birikimini günümüz şartlarıyla uyumlu kılmış, geleceğe doğru da iç organizasyonunu kurumsallaştırarak ve müesseseleşmenin karar ve uygulama süreçlerini daha dinamik kılarak yürüme azmindedir.

Makine parçaları üretiminden havuz sektörüne geçişiniz nasıl oldu?

1980 sonrası Türkiye’nin ekonomik dışa açılım süreciyle geçirdiği dönüşüm herkesin mâlumudur. 80’li yıllarda pik ve bronz gövdeli santrifüj pompa ve her nevî paslanmaz çelik imalatlarımız, yeni oluşmaya başladığı dönemde havuz sektörüyle yollarımızı kesiştirdi. Kısa bir süre sonra fıskiye imalatına da başlayınca üretimimizi hem yüzme hem de süs havuzlarına yönelik malzemelere kanalize ettik ve Türkiye gibi şirketimiz de bir dönüşüm geçirdi. 90’lı yıllarda Gümrük Birliği ile üretici aleyhine değişen piyasa şartları üzerine sahaya çıkıp taahhüt üstlenmeye başladık. Gelişen süreçle birlikte süs havuzu, su oyunları, dekoratif su görsellikleri ve yüzme havuzlarına yönelik sıra dışı komponentler aslî ilgi alanımız oldu.

Şu anki ürün yelpazenizde neler var?

Civanlar Makina’ nın ürün yelpazesinde; fıskiye çeşitleri, atlayan su sistemleri, müzikli su gösterileri, su perdeleri, paslanmaz çelik önfiltreler, santrifüj pik pompalar, havuz çerçeveleri, su heykeli konsepti çerçevesinde paslanmaz çelik ve polyester objeler ve ayrıca havuzlara yönelik standart ve özel paslanmaz çelik imalatlarımız var.

Ürün yelpazenizde öne çıkan ya da daha çok tercih edilen bir grup olduğundan söz etmek mümkün mü?

Ürünlerimizin öne çıkan yönü, tavizsiz kalitesiyle arzulanan su görselliğini sunmasıdır. İrtifa tanımaksızın yaptığımız yekpâre su perdeleri, atlayan su sistemleri, yüzme havuzu tabanına veya yan duvarına yönelik havuz çerçeveleri, animasyonlu su hareketleri, müzikli su gösterileri ve su heykeli konseptindeki süs havuzları ilgiye en çok mazhar olan çalışmalarımızdır.

Bugüne kadar imza attığınız önemli projelerden bahseder misiniz?

Bizim açımızdan yaptığımız her iş, ortaya konan emek ve duyulan heyecan bakımından ayrı bir öneme haizdir. Havuz sektörü niş bir alan. Kent meydanlarında, cazibe merkezlerinde, belki de tarihi silüetin yanı başında uyumlu bir eser meydana getirmek, heyecanımızı diri tutan ve işimize verdiğimiz önemi odaklayan manevi dayanaktır. Tabii yaptığımız işlerin piyasadaki birbirinden farklı kimi özel ve tüzel kişilerce sahiplenilip kendi müşteri portföyüne izinsiz referans olarak gösterilmesi de bizim için birer başarı kıstasıdır. Parmakla işaret edilen kalite ve estetikte işler yaptığımızın da haklı gurur vesilesidir. Spesifik örnek vermek gerekirse, 1998 yılında 70 metre yüksekliğe suyu püskürten, yapıldığı dönemde dünyanın en yükseğe erişen 2. fıskiyesi olduğu basında yer bulan Haliç Fıskiyesi’nin her zaman bizim için yeri ayrıdır. Yakın dönemde ise 2013’te Göztepe 60. Yıl Parkı’nda yaptığımız müzikli su gösteri havuzudur. Kuru havuz konseptiyle insanların su oyunlarıyla iç içe olmasını amaçlayan Göztepe Havuzu, ıslanmayı göze alarak bale yapan genç bir çifti, fıskiyeler arasında kovalambaç oynayan çocukları, ikinci baharını yaşayan büyüklerimizin gururlu bakışlarını gördüğümüzde, her şarkıya özel yazılan koreografisi ve senkronizasyonuyla muhakkak ki amacına ulaşmıştır. 2006 senesinde kendimize koyduğumuz hedefe ulaşma yolunda İstanbul Göztepe Parkı müzikli su gösteri havuzu bizim için çok önemli bir mihenk taşıdır.

Civanlar’ın havuz sektöründeki konumunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Dünyadaki genel eğilim müzikli su gösterileri ile birlikte özellikle kent meydanlarında anıtsal objelerin su hareketiyle bütünlük arz ettiği su heykeli konseptidir. Süs havuzu taahhütünü yüklenmeye başladığımız milattan itibaren süreç içerisinde farklılaşmak isteyen müşteri taleplerine imalat kabiliyetimizin desteğiyle alternatif tasarımlar sunmaya başladık. 2000’lerin ilk yarısının sonunda küredeki gelişmeleri incelediğimizde aldığımız pozisyonun gelecekteki trendle uyumunu tespit edince, bilhassa bu iki tema üzerine odaklandık. Bugün müzikli su gösterilerini, tasarımdan inşaî safhasına, elektromekanik tüm sistemlerden yazılıma ve koreografi ve kompozisyona kadar kendi bünyemiz dahilinde gerçekleştiriyoruz. 3. Kuşak temsilcilerin de şirkete entegrasyonuyla beraber ar-ge ve inovasyon faaliyetlerine daha fazla vakit ve imkan sağlıyoruz. A’dan Z’ye tüm kadromuzun hem imalat hem uygulama safhalarında fikirlerini beyan etmesi üretimde ve sahada bizi ayrıca dinamik kılmaktadır. Tüm bunlar şirketimizin odaklandığı noktalarda yeni gelişmeleri, yeni ürünleri ve konseptleri sahneye çıkaracağına delalet etmektedir. Gerek piyasa gerek iş ortaklarımızın nabzını tuttuğumuzda yeni ne ortaya koyduğumuz hususundaki talepler bize kendi çıtamızı yükseltmek üzere pozitif ivme sağlamaktadır. Bu da bizi sektörün rutin çerçevesinin dışında farklılaşan bir unsur olarak konumlandırmaktadır.

 

 
civanlar-makina-2

 

 

civanlar-makina-3

 

 

civanlar-makina-4

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*


altı − = bir