Piscina Wellness 2015

Piscina Wellness 2015

Piscina Wellness Barcelona 2015’in Organizasyon Komitesi Başkanı Eloi Planes

Piscina-wellness-1

 

“Yüzme havuzu sektörünün arkasındaki asıl itici güç inovasyondur.” 13-16 Ekim tarihleri arasında 25 farklı ülkeden 300’ün üzerinde doğrudan sergiciyi bir araya getiren Piscina & Wellness Barcelona ticaret fuarının yıldızları inovasyon, sürdürülebilirlik ve suyla ilgili yeni sağlık deneyimleri oldu.

 

Ticaret fuarında tüm yüzme havuzu çeşitlerinin yanı sıra sağlık ve SPA sektörü ile su tesislerine yönelik en son materyaller, ekipmanlar, teknolojiler, ürünler ve servisler sergilendi. Bu fuarla ilgili olarak, Organizasyon Komitesi Başkanı Eloi Planes ile gerçekleştirilen söyleşide, Avrupa’nın en büyük 2. yüzme havuzu pazarını oluşturan İspanya’da pazarın yeniden toparlanmaya başladığı da konuşulmuş. Barcelona’nın yerlisi olan 46 yaşındaki Planes aynı zamanda Fluidra Grubu’nun da İcra Kurulu Başkanı.

İspanya’daki yüzme havuzu pazarının mevcut durumunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

İç talep toparlanma gösteriyor ve bu yıl yukarı doğru bir ivme hissedilebiliyor. Dahası, özel yüzme havuzu inşaatları yeniden hız kazandı ve bu yılı 2014’e göre %12’lik bir artışla 18.500 yeni yüzme havuzu inşaat projesiyle kapatmayı bekliyoruz. Aynı zamanda, İspanyol yüzme havuzu pazarına olan ilgi de yadsınamaz boyutta ve 1,16 milyon havuzun yenileme, bakım ve onarım ihtiyacı söz konusu.

İlk 6 aylık süreçte sektörde yer alan firmalar satış rakamlarında %8 düzeyinde bir artış yakaladılar. Ayrıca İspanya’da turizm sektörü de varlıklarını modernize ederek kendisini yeniden konumlandırmak ve yeni müşteriler çekebilmek için muazzam bir efor sarf ediyor ve bu yatırımlardan su ve sağlık tesisleri de payını alıyor. Tüm bunlara ek olarak yüzme havuzu dünyası, sağlık sektörü ve rahatlama, sağlık ve spor segmentlerindeki yeni kullanıcılar arasındaki yakın bağları da eklediğinizde sektörde işlerin çok daha dinamik olduğunu söyleyebiliriz.

O halde bu bağlamda Piscina & Wellness Barcelona daha olumlu bir havada gerçekleşti. Yeni etkinlik nasıl geçti? Neler öne çıktı?

Pazardaki bu toparlanma bizim etkinliğimizde de kendisini gösteriyor. 2013 yılına kıyasla hem sergi alanı hem de etkinlikte yer alacak katılımcı sayısı %11 oranında artmış durumda. 25 farklı ülkeden 300’ün üzerinde doğrudan sergi sahibine ev sahipliği yaptık. Ayrıca otel, kamp alanı, SPA resort tesisleri, taşra konuk evleri, spor merkezleri ve kulüpleri, su ve eğlenme tesisleri gibi farklı sektörlerden ziyaretçileri bu etkinliğe dâhil etmek için yoğun bir çaba sarf ettik çünkü bu paydaşlarımızdan gelen talepte muazzam bir artış söz konusu. Aynı zamanda, sağlık sektörünü de es geçmedik ve bu sektöre olan güçlü bağlılığımızı fuarın ismine de ekledik. Ziyaretçilerimiz de işin sağlık boyutunda sadece fuara katılan firma sayısındaki artıştan değil bu etkinlik için hazırladığımız aktivite programından da son derece memnun kaldılar. Bu bağlamda Wellness & SPA Etkinliğinin ikincisini sağlık sektörüne yönelik bir konferanslar forumu olarak sunduk ve yeni tasarımlarda, ürünlerde ve servislerde ilham kaynağı olması açısından tamamen operasyonel bir sağlık merkezi replikasyonu gerçekleştiriyoruz.

Bu yılki etkinlik kapsamında ayrıca İnovasyon Alanı’nda yeni pazarlarla temas kurma adına network oluşturma, sektördeki eğilimleri tartışma ve yeni ürünleri gözden geçirme konulu oturumlar ve iş toplantıları gerçekleştirdik. Ve elbette her zaman olduğu gibi en yenilikçi ve sürdürülebilir ürün ve tesisleri çeşitli ödüller ile taçlandırdık.

Piscina-wellness-2

Hiç şüphesiz, yüzme havuzu endüstrisinin ardındaki asıl itici güç inovasyondur ve bu fuarda su ve enerji tasarrufunun yanında yüzme havuzları için sürdürülebilir çözümleri ve kullanıcı deneyimini geliştirmeye odaklanmış katma değerli ürünleri ön planda gördük.

Bu seneki Wellness & Spa Etkinliği’nin odağında ne vardı?

Etkinlik 14 ve 15 Ekim tarihlerinde ana ticaret fuarının bir parçası olarak yapıldı. Tüm ziyaretçiler, yaklaşık 30 uluslararası uzman tarafından tasarımda mükemmeliyet nasıl yakalanır, inşaat, tema oluşturma, sağlık merkezlerindeki tedaviler ve ürünler gibi konularda verilecek ve uzmanların eşsiz deneyimlerini müşteriye geçirmeyi sağlayacak konferanslara katıldılar. Uzmanlar ayrıca sürdürülebilirlik, karlılık ve sağlık ile sağlık turizmi arasındaki ilişki dâhil olmak üzere pek çok farklı konuda konuşma yaptı ve farklı ülkelerdeki eşsiz başarı hikâyelerini katılımcılarla paylaştılar.

Bu yıl yenilenen konuşmacı listemizde Mandarin Oriental Hotels Global SPA Yöneticisi Jeremy McCarthy, dünyanın en üst düzey sağlık uzmanlarından birisi olarak nitelendirilen Raoul Sudre, ve SPA ve sağlık merkezi sektöründe bir uzman olan danışman Gérard André gibi isimler mevcut idi. Gerard Andre ayrıca çalışan bir sağlık merkezi canlandırmamızda ziyaretçilere kişisel tavsiyeler verdi ve gelen soruları yanıtladı. Etkinlikte ayrıca katılımcıların ağlarını genişletmeleri için önceden kayıt yaparak girebilecekleri belirli alanlar da oldu. Bu alanlar vasıtasıyla katılımcıları kendi deneyimlerini paylaşmaları ve etkinlikte tartışılan konuları daha derinlemesine irdelemeleri için cesaretlendirdik.

Sergilenen yenilikler açısından bakıldığında bu yılki fuarda ne gibi ana eğilimler öne çıktı?

Hiç şüphesiz, yüzme havuzu endüstrisinin ardındaki asıl itici güç inovasyondur ve bu fuarda su ve enerji tasarrufunun yanında yüzme havuzları için sürdürülebilir çözümleri ve kullanıcı deneyimini geliştirmeye odaklanmış katma değerli ürünleri ön planda gördük. Su kalitesini güvence altına almak amacıyla daha doğal ürün kullanımına ek olarak etkinlikte öne çıkacak eğilimler arasında süreç otomasyonu, özellikle de yüzme havuzları ve su merkezlerinin internet ve mobil cihazlar üzerinden bakım ve yönetimine dair akıllı sistem çözümleri yer aldı.

Fuarda bir kez daha en yenilikçi ürünlere, en iyi ev tipi ve kamu tipi yüzme havuzlarına, sağlık merkezlerine ve yenilenme tesislerine Piscina & Wellness Barcelona Ödülleri’ni sunduk.

Piscina-wellness-3

Piscina-wellness-4

Piscina & Wellness Barcelona’da yepyeni ürünleri görebilir, dokunabilir ve bu ürünler hakkında bilgi sahibi olabilir veya kendi bilgi birikiminizi, deneyimlerinizi ve fikirlerinizi diğer profesyonellerle paylaşabilirsiniz. Ayrıca sektördeki yeni eğilimleri keşfedebilir, temasta olduğunuz kişi sayısını ve ağınızı genişletebilir, yeni tedarikçilerle tanışabilir, tavsiye alabilir, yeni teknikler öğrenebilir ve hatta iş anlaşmaları yapabilirsiniz.

 

Piscina & Wellness Barcelona’nın alameti farikalarından birisi de içselleştirme yönüdür; bu şovun katılımcılara yeni ve gelişmekte olan pazarlarla temas kurmada nasıl bir katkısı var?

Aslına bakarsanız, gerek ihracat ürünlerini tanıtmada ve uluslararası iş ilişkileri kurmada gerekse de değişik ülkelerden gelip etkinliğe katılan profesyoneller arasında deneyim ve bilgi-birikim transferi bağlamında içselleştirme yine bu ticaret fuarının köşe taşlarından birisini oluşturuyor. Bu yılki etkinlikte Fas konuk ülke olarak yer aldı ve özellikle Avrupa, Akdeniz Bölgesi ve Latin Amerika’dan 20 civarında ülkenin yatırım ajansını sergi sahipleriyle buluşmaları ve iş görüşmeleri yapmaları için davet ettik.

Son olarak; sizce yüzme havuzu, sağlık ve SPA merkezi ve de su tesisi dünyasındaki profesyoneller bu fuara neden katılmalılar?

Ticaret fuarı bakımından profesyonellere ihtiyaç duydukları ürün ve çözümlere daha kolay ulaşmalarını sağladığı; ağ oluşturma bakımındansa dünyanın diğer bölgelerindeki meslektaşları ile görüşme imkanı yarattığı için. Piscina & Wellness Barcelona’da yepyeni ürünleri görebilir, dokunabilir ve bu ürünler hakkında bilgi sahibi olabilir veya kendi bilgi birikiminizi, deneyimlerinizi ve fikirlerinizi diğer profesyonellerle paylaşabilirsiniz Ayrıca sektördeki yeni eğilimleri keşfedebilir, temasta olduğunuz kişi sayısını ve ağınızı genişletebilir, yeni tedarikçilerle tanışabilir, tavsiye alabilir, yeni teknikler öğrenebilir ve hatta iş anlaşmaları yapabilirsiniz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*


+ dokuz = onbeş