Perakendecilerin Bilmesi  Gereken 4 Önemli Trend
Beautiful luxury outdoor swimming pool with umbrella and chair in hotel resort at maldives - Boost up color and Filter effect Processing

Perakendecilerin Bilmesi Gereken 4 Önemli Trend

Tabii ki, bu müşterilerin mağazanıza gelmesini sağlamak, özellikle de bölgenizdeki diğer havuz ve SPA şirketleriyle ve internet ile rekabet ederken sizi biraz zorlayabilir.

Rekabette bulunmanın en iyi yolu, müşterinizin beklentilerini karşılamak ve mümkün olduğunda bu beklentileri aşmaktır. Yardımcı olacağını düşündüğümüz, perakende sektöründeki en önemli 4 trendi sizin için belirledik. Yarışa dahil olmak istiyorsanız, okumaya devam edin.

YAŞAM DIŞARIDA!
Günümüzün tüketicisi, tipik aile havuzundan daha fazlasını bekliyor. Tüketiciler arka bahçelerinde, havuzun içinde veya çevresinde vakit geçirirken ihtiyaçlarını karşılayacak bir istasyon istiyorlar.Yani, bugünün tüketicileri, arka bahçelerine daha önce hiç olmadığı kadar çok para harcamak istiyorlar.

Bu sektördeki perakendeciler için harika bir haber! Bu durum, ürün seçiminizi (henüz yapmadıysanız) aşağıdakileri de içerecek şekilde yapmanız için büyük bir belirleyici:

Açık Mutfaklar
Şartlarınıza bağlı olarak, standart tasarımlardan özel tasarımlara kadar her düzenlemenizde, basit bir prefabrike mutfak sunabilirsiniz.

Ateşli Unsurlar
Şömineler, ateş çukurları, meşaleler, veranda ısıtıcılar, fenerler ve piyasaya uygun, özel yapım bir dizi seçenek var. Bir Bambu Tiki meşale ya da özel ateş çukuru tüm atmosferi değiştiriyor.

Aydınlatma
Vurgu aydınlatması, zeminden ya da yukarıdan aydınlatma, yol aydınlatması, solar aydınlatmaları, LED gibi seçenekleri göz önünde bulundurun.

Eğlencelik
Arka bahçe, açık oda gibi seçenekler, dış mekana iç alan konforu getirerek, ikisi arasındaki çizgiyi bulanıklaştırıyor. Bu konfora TV, hoparlör ve ses sistemleri gibi elektronikler dahil edilebilir.

Su
Sadece havuz ve SPA değil, göletler, şelaleler, koi göletleri, su duvarları ve fıskiyeler gibi seçenekleri de sunun.

Mobilya Seçenekleri
Stil ve konfor, arka bahçe için temel unsurlardır. Yastıklarla renklendirilmiş köşeler ve açık mutfakla uyumlu yemek masası takımı her zaman göz doldurur. Şezlonglar, tembellik etmek isteyenler için mükemmel; hamaklar ise küçük alanlar için harika çözümler sunabilir.

Gölgelikler
Pergola ve çardaklar gibi standart seçeneklere ek olarak, piyasaya hızlı bir giriş yapan  yelken gölgelikler gibi yenilikçi ürünler bulunuyor. Daha büyük bir bütçeye sahip olanlar, özel inşa edilmiş bir açık oda da tercih edebilirler.

Öncelikle mağazanızın içinde veya dışında, bu ögeleri teşhir etmek için bir alana ihtiyacınız var. Açık alanınız varsa, yukarıda listelediğimiz ögeleri içeren bir alan oluşturabilirsiniz. Mesela Ikea’yı düşünün; mağazaları, ürünlerinin nasıl kullanılacağına dair hikâyeler anlatan örnek odalarla doludur, bu da müşterilerin bu ürünleri kendi evlerinde hayal etmelerini sağlar. Dış mekân yaşam ürünlerini gerçek bir ortamda teşhir etmek de aynı şekilde, insanlara kendi arka bahçeleri hakkında yeniden düşünmeleri için ilham verir. Ve satın almaya hazır olduklarında, satışı yapacak olan marka siz olacaksınız.

Açık hava yaşamına geçişin en iyi tarafı, havuz veya SPA müşterileriyle sınırlı olmamanızdır. Hedef kitleniz arka bahçesi olan herhangi birisi olabilir.

DUYULARA HİTAP EDİN!
Başarılı perakendeciler, tüketicinin beş duyusuna hitap etmek gerektiğini biliyor. Duyulara doğru bir şekilde hitap ettiğinizde, müşterilerinizin mağazada daha uzun süre kalmalarını, alışveriş yapmalarını ve daha sonra tekrar geri gelmelerini sağlayabilirsiniz.

Görme
Mağazanızın temiz ve düzenli olması gerekiyor.Mağaza içinde ve dışında kolayca fark edilen, temiz bir yürüyüş yoluna sahip olduğunuzdan emin olun. Raflarınızda geniş bir ürün yelpazesi olmalı ki, tüketici ihtiyaç duyduğu her şeyi bulduğunda size daha çok güvenir.

Dokunma
Zengin tüketicilerin %65’i, satın alacağı ürünü önce hissetmek ve dokunmak istiyor. Teşhir alanlarının, tüketicileri ürünlere dokunmaya teşvik ettiğinden emin olun.

Koku
Keskin klor kokusunu bastırmanın zor olduğunu biliyoruz ama mağazanızın hoş bir kokusu olmalı. Otomatik koku sitemlerini deneyebilirsiniz. Bu büyük bir etki gibi görünmeyebilir, ancak hoş bir koku marka sadakatini artırmaya ve müşterilerinizi mağazanızda daha uzun süre tutmaya yardımcı olur.

Ses
İşletmenizle uyumlu müzikler seçin! Havuz ve SPA mağazalarının hepsi eğlencelidir ve müziğiniz bununla eşleşmelidir. 80’ler, 90’lar ve 2000’lerin en iyi 40 parçası mükemmel bir seçim olabilir. Radyo kanallarından uzak durun.

Tat
Müşterilerinize su, buzlu çay, limonata, kahve, çay ve hatta kış aylarında sıcak çikolata gibi içecekler ikram edin. Yaz aylarında ebeveynler alışveriş yaparken, çocukları meşgul etmek için dondurma bulundurmayı unutmayın.

ÇOK KANALLI PERAKENDECİLİK
Mevcut mağazanız hakkında konuştuk, ancak online mağazanız ne olacak? Tüm ülkeye ürün kargolayan web sitelerinden söz etmiyorum, ihtiyacınız olan etrafınızdaki müşterilere yeni bir kanal üzerinden ulaşmanızı sağlayan bir web sitesi.

E-ticaret siteniz yoksa, bir tane edinmenin tam zamanı. Dijital pazarlama şirketi Invesp’in yaptığı ankete göre, ankete katılanların %51’i geçtiğimiz yıl bir online mağazadan alışveriş yaptığını söylüyor. Online alışveriş yapanların %32’si bu yolu daha kolay bulduğu, %30’u ise ürüne aynı gün ihtiyacı olduğu için tercih etmiş.

İstatistikler gösteriyor ki, online mağaza açmak şart. Bu yolla her zaman mağazaya gelip alışveriş yapmak isteyen müşterilere sahip olmakla birlikte, öğle yemeğinde, trafikte, gecenin bir yarısı ya da lattesini beklerken alışveriş yapmayı tercih eden kitleyi de elinizde tutmuş olursunuz. Online bir kanal olmadan, bu müşterileri kazanmak mümkün değil.

Online mağazaya ek olarak, web siteniz, sunduğunuz ürün ve hizmetlerle ilgili zengin içerik sunmalı. Bir e-ticaret firması olan MineWhat’a göre, tüketicilerin %81’i bir satın alma işlemi yapmadan önce online araştırma yapıyor ve %61’i de bir ürün satın almadan önce ürün yorumlarını okuyor.

Çevrimiçi resminiz güncel mi? Detaylı ürün ve servis bilgileri dahil olmak üzere güncel haberler ve ilgili içerik yeterli mi? Ayrıca, müşterilerinizi, sizin ve markanızın sürekli olarak iyi bir iş çıkardığınıza dair yorum yazmaya teşvik edin. Nihayetinde, müşterilerin online yorumlardan çok etkilendiğini biliyoruz.

KİŞİSELLİK
Son olarak, bugünün tüketicisi kişisellik istiyor. İhtiyaçlarına uygun  postalanmış veya e-postayla gönderilen teklifler istiyorlar. Örneğin, sıcak küvet müşterileriniz havuz kimyasal anlaşmalarıyla ilgili e-postaları almak istemezler. Başka bir deyişle, ihtiyacı olan şeyleri anlamanızı ve kendi tercih ettikleri yolla (yazılı metin, posta, e-mail ya da telefon) onlara özel teklifler üretmenizi istiyorlar.

Ayrıca size sadakatleri karşılığında bir ödüllendirme bekliyorlar. Standart bir sadakat ödüllendirmenin yanında, satın alma tarihlerinin ve sahip oldukları teçhizatın kaydını da içeren kişisel bir ödüllendirme her zaman işinize yarayacaktır. Örneğin yosun problemi yaşayan bir müşteriniz varsa ve sizden daha önce hangi arıtıcıyı aldığını hayırlayamazsa, kişisel kayıtlara bakarak o ürünü tekrar satabilirsiniz. Bir POS sistemi bu işi çözecektir!

Perakendecilik, son 10 yılda, geçtiğimiz 100 yıldan daha fazla değişti. Akıllı telefonlar, sosyal medya ve yeni gelişen teknoloji dünyamızı hızla değiştiriyor ve buna ayak uydurmak bizim işimiz. Bu biraz bunaltıcı geliyorsa, öncelikle sizi neyin başarılı kıldığını anlamakla başlayın. Daha sonra, bu makalede bahsedilen noktalardan bazılarını kullanarak başarılı olmak için ihtiyacınız olan şeylerin listesini çıkarın. Yıllar geçtikçe, tüketici sayınızı artırmaya, değişmeye ve gelişmeye devam edin.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*


yedi × = ondört