OXIPOOL

OXIPOOL

Lux_Havuz_Dezenfeksiyon_Oxipool-2

Türkiye’nin en lüks havuz dezenfeksiyon sistemi OXIPOOL

Dünyada kullanımı oldukça yaygın olan ‘biguanid’ havuzlarının sayısı ülkemizde de artmaya başladı. Bu sistemi Türkiye’ye getiren Kuzey Sağlık Ürünleri ve Kimya San. A.Ş.’nin CEO’su Ercivan Yağış ile konuştuk.

OXIPOOL markası ile ülkemize giriş yapan bu yeni dezenfeksiyon sistemi Sağlık Bakanlığı tarafından 2011 yılında ruhsatlandırıldı ve Yüzme Havuzları Yönetmeliği’ne konuldu. Göz yakmayan, ortama koku ve tat vermeyen, saç ve mayo renklerini soldurmayan, ciltte gerginlik yaratmayan Oxipool, ülkemizdeki tamamen klorsuz tek sistem. Yatırım maliyeti olmaması nedeniyle de kolayca alınabilir/denenebilir bir ürün sınıfında yer alıyor. Görüntüsü nedeniyle dünyada ‘Kristal Havuzlar’ olarak bilinen sistem, sağlığın yanında getirdiği işletme avantajları ile de beğeni topluyor. Bu sistemde havuz suyunun kaldırma kuvveti geleneksel yöntemlerle kıyaslandığında daha yüksek olduğu için dipte kirlilik barındırmıyor ve büyük ölçüde dip temizliği gerektirmiyor. Uçucu bileşenler içermeyen Oxipool elektrik, su ve işçilikten de büyük oranda tasarruf sağlıyor. Oxipool sisteminde PH ayarlayıcı, çöktürücü, yosun önleyici gibi yardımcı kimyasallar da kullanılmıyor. Yüzdüğünüz havuz suyu ile bahçe sulayabiliyorsunuz, hatta dilerseniz havuzunuzda balıklar bile yaşayabiliyor.

Önce sağlıkla başlayalım. OXIPOOL’un klorlu sistem veya benzerleriile kıyaslamasını yapar mısınız?

Oxipool havuzları etken maddeleri itibarı ile cildi, gözleri ve solunum yollarını tahriş etmez. Trihalometan, kloraminler, kloroform gibi kanserojen bileşikler oluşturmaz. Çocuklu aileler, yaşlılar, astımı olan kişiler ve cilt problemleri olup klorlu havuza giremeyen kişiler tarafından özellikle tercih edilmektedir. Uçucu bileşenler içermediği için, dozlarda dalgalanma olmaz, dezenfeksiyon etkisi kalıcıdır. Bircok işletme havuzlarımızı kokusuz ve berrak olmasından dolayı lüks kategorisinde değerlendirip bizi tercih etse de, biz her zaman diyoruz ki “Sağlık lüks değildir.”

Uygulama yöntemi nedir peki?

Oxipool haftada bir havuz yüzeyinden dökülerek uygulanır. Gerekli doz tespitleri için kataloglarımız bulunuyor. Sirkülasyon pompaları maksimum seviyede çalıştırılarak 15-20 dakika ürünün homojen bir şekilde karışması sağlanır. Süre sonunda havuz kullanılabilir. Ürün su içerisinde en az 7-10 gün arasında stabil kalır, parametrelerin günlük kontrolü rutin olarak yapılmalıdır.

Kullanıcılar havuz suyunun kalite kontrolünü nasıl yapacaklar?

Oxipool havuzlarının kimyasal kontrol parametreleri bu sisteme özel, diğer sistemlerden farklılık gösteriyor. Değerler Oxipool test stripleri ve test kiti ile kolayca havuz başında ölçülebilir. Referans olarak da 15 Aralık 2011 T.C. Sağlık Bakanlığı Havuz Yönetmeliği Ek-1’de belirtilen 2 nolu sistem değerleri alınır.

Klorlu havuzlar kolayca Oxipool havuzuna çevriliyor mu?

Evet. Klor seviyesinin düşmesini bekledikten hemen sonra suya Oxipool uygulamasınıy apabilirsiniz. Tercihen klorlu sisteme dönmesi de aynı derecede kolaydır.

Gelelim işletmeler ve havuz sahipleri için önemli bir soruya. Oxipool sistemi ile havuz işletmek pahalı mıdır? Fiyatları klorlu sisteme göre nasıldır?

Oxipool etken maddeleri itibarı ile pahalı bir sistemdir. Klorlu havuzlarda tüketilen klor türevleri, PH düşürücü, yosun önleciyi, çöktürücü, yüzdürücü gibi kimyasal malzemelerin toplamı ile Oxipool ürünlerinin maliyetinde bölgeye göre %10-20 fark görülebilir. Ancak işletme maliyetini düşündüğünüzde Oxipool sistemi toplam havuz maliyetini düşürür. Bunu şu şekilde açıklayabiliriz. Oxipool sisteminde suyun öz ağırlığı arttığı için dipte saç, kıl, toz gibi kirler kalmaz. Havuz partikülleri yüzeyden taşırarak kendi kendini temizler. Dip süpürme işlemi ayda bir yapılır. Ters yıkama sayısı düşer, su maliyetinden tasarruf edilir. Otomatik dozlama ünitesi kullanılmadığı için elektrik tasarrufu sağlanır. İşçilik, su ve elektrik gibi işletme giderlerini hesapladığınız zaman toplamda havuz giderleri Oxipool sisteminde daha düşüktür.

“Balığınızla birlikte yüzebilir misiniz?” oldukça ilginç ve dikkat çekici bir slogan. Balığımızla nasıl yüzebiliriz, açıklar mısınız?

Suyun içerisinde balık veya bitkinin yaşayamadığı bir ortam bizim veya çocuğumuz için de sağlık açısından riskler taşır. Balık ve bitkiler vücutlarına suyu ve yapısındaki kimyasalları doğrudan aldıkları için en hızlı etkilenen ve hayatlarını kolayca kaybedebilen türlerdir. Klorlu sistemde çalışan bir havuza balığı bıraktığınızda birkaç dakika geçmeden öldüğünü görürsünüz. Oxipool su dezenfeksiyon sisteminde balık, bitki gibi türler hayatlarını sürdürebilmektedir. Bunu kendiniz de deneyerek görebilirsiniz.

Oxipool, klor ve yabancı kimyasal içermediği için en hassas gözlerde bile yanma, kızarıklık, batma veya kaşınma yapmaz. İrritasyon testleri yapılmıştır. Havuzdan çıktıktan sonra cildiniz gerilmez, duş almaya ihtiyacınız olmaz. Cildinde mantar, egzama veya hassasiyet olması nedeniyle havuza veya denize giremeyen kişiler için özellikle tavsiye edilir.

Lux_Havuz_Dezenfeksiyon_Oxipool

Havuz suyu içinde organik kirleticilerle reaksiyona girmiş ama parçalayamayıp kloramin formuna dönüşmüş olan klora, bağlı klor denir ve birçok soruna yol açar. “Çocukların Klor kullanılan havuzlarda yüzmesi yetişkin yaşta ortaya çıkan alerjik hastalıkların ve astımın nedenleri arasında olan ve çoğunlukla ihmal edilen risk faktörlerinin başındadır.” Dr. Simone Carbonnelle.

Oxipool havuzlarının başlıca özellikleri

 • Renksiz, kokusuz ve tatsızdır.
 • Uygulandığı havuzda sürekli ve etkili dezenfeksiyon sağlar.
 • Solunum yollarında veya ciltte tahrişe neden olmaz, klora karşı hassasiyeti ve cilt problemleri olan kişiler bile güvenle kullanılabilir.
 •  Saçlarda, mayo ve aksesuarlarda renk değişimi ve yıpranma yaratmaz.
 • Havuzdan çıkınca duş alma gerekliliği yoktur.
 • Doğada 100% indirgenebilir.
 • Nötr (PH 7) ortam yaratır.
 • Uygulaması ve takibi kolaydır.
 • Sürekli dozlama gerektirmez. Haftalık uygulama yapılır.
 • Ekolojik olarak zararsızdır. Biyolojik yıkım sonucunda su ve oksijene dönüşür.
 • Uçucu bileşenler içermez, haftalık uygulanır, dozajlama ekipmanı gerektirmez.
 • Sıcaklık, PH ve organik kirlilik gibi etkenlerle dezenfeksiyon gücünü yitirmez.
 • 0-95 ⁰C arasında kullanılabilir.
 • Vinil ve fiber havuzlarda kullanılabilir, havuzlara zarar vermez.
 • Ekipman, zaman ve kimyasaldan tasarruf sağlar.
 • Folikülant, yosun önleyici, PH ayarlayıcı, çöktürücü, parlatıcı, stabilizatör gibi ek madde maliyetini ortadan kaldırır.
 • Ozon ve iyon sistemlerinden farklıdır. Yatırım maliyeti gerektirmez.
Lux_Havuz_Dezenfeksiyon_Oxipool-3

Havuz ya da SPA merkezlerinde klor kullanımı

Havuzunuzu hijyenik tutan kimyasallar sizin için öldürücü olabilir, havuz ya da SPA merkezinizde sterilize edici olarak klor ya da bromin yerine klorsuz yeni nesil organik ajanlar kullanmanın temel avantajı sağlıklı oluşudur. Klor ve bromin insanların herhangi bir seyreltilmişlik seviyesinde maruz kalmaması gereken toksik maddelerdir. Klor, bromoform tektaklorür ve bisklorotan gibi kanserojen maddeler (kansere sebep olan ajanlar) içerir. Klor organik maddelerle birleşerek trihalometanlar oluşturabilir. Klora harici olarak maruz kalmak cildinizde erken yaşlanmaya sebep olabilir, ayrıca akne, egzama, melanom, sedef hastalığı ve sebore hastalığına sebep olduğu da bilinmektedir. Bu kimyasalın solunması akciğer dokularında hasara yol açabilir. Kimyasalın gözle teması körlüğe sebep olabilir.

Neden oksijen bazlı organik maddeler?

Su ve oksijen insan yaşamı için en gerekli elementlerdir, dolayısıyla havuzlarda bu sistemin kullanımı doğal görünmektedir. Avrupa’daki birçok kentte çeşme sularında ve havuz suyu dezenfeksiyonunda hidrojen peroksit kullanılmaktadır. Hidrojen peroksit (hidrojen dioksit), fazladan bir oksijen atomu bulunduran bir su molekülüdür.
Hidrojen peroksit doğada (okyanuslar, göller, ırmaklar, yağmur ve kar) ve tüm canlı formlarında bulunan ve doğal yollardan oluşan bir bileşiktir. İnsan vücudu; zararlı bakterileri, virüsleri ve mantarları yok etmek için hidrojen peroksit (serbest radikaller) kullanmaktadır. Hidrojen peroksit oldukça kararsız olup derhal suya ve tek oksijen molekülüne dönüşebilir. Yalnızca moleküller eşleşmiş (O2) ise oksjen kararlıdır. Tek bir oksijen molekülü kuvvetli bir oksitleme ve dezenfekte maddesidir.
Hidrojen peroksidin kontrollü seviyelerde sağlıklı bir ortam yarattığı kanıtlanmıştır. Atmosferimizde UV ışınlarının nemli ortamlarda oksijene çarpmasıyla doğal olarak bu kimyasallar meydana gelmektedir. Doğanın kendi mekanizması içerisinde temzleyici olarak kullanılırlar. Örnek olarak yıldırım fırtınası gösterilebilir. Yıldırım fırtınası sırasında, saf oksjen bazlı organik madde zerreleri üretilir ve bunlar da sonuç olarak normalde kontrolsüzce büyüyecek olan çok farklı türde bakteri ve mantar öldürür. Bu maddeler doğal olarak balda da bulunmaktadır.

Klor hızlı dezenfeksiyon etkisinden ve düşük maliyetin dolayı günümüzde bir çok alanda kullanılsa da, kanserojen ve korozif etkisi tüm dünyayı daha güvenli bir alternatif arayışına sürüklemiştir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*


yedi − = iki