Otomatik Havuz Örtüleri Artıları

Otomatik Havuz Örtüleri Artıları

OTOMATİK HAVUZ ÖRTÜLERİNİN ARTILARI

Otomatik havuz örtüleri hakkında söylenecek pek çok iyi şey varken, isterseniz önce olumsuz yönlerini aradan çıkartmakla başlayalım. Dezavantajlar aslında iki ana konuda toplanıyor: İlk olarak, otomatik örtüler pahalıdır. Kimden aldığınıza ve kullanılan ürüne göre değişmekle birlikte, otomatik bir havuz örtüsü fiyatı ev tipi havuzlarda 10.000 ila 20.000 Dolar arasında değişmekte, hatta bazı daha zorlu uygulama sahalarında biraz daha fazla bir fiyata mal olabilmektedir.

İkinci olarak ise, havuz örtüleri estetik görüntüden feragat etmek demektir. Çoğunlukla bu örtüler havuzun biçimini kabaca bir dikdörtgene indirgemektedir ki aslında dikdörtgen havuzlar bir dizi havuz seti içinde en güzelleri arasında yer aldığı için bu pek çok kişi için ciddi bir problem değildir. Yine de eklemek gerekiyor ki, havuz örtüsünün rengi ne kadar çekici olursa olsun, asla parıldayan su kadar göze hoş gelen bir görüntü olmayacaktır.

Maliyet ve estetik problemlerinin her ikisi de kayda değer dezavantajlar olsa da, yine de havuz örtülerinin avantajları bu sorunlara kıyasla çok daha ağır basmaktadır ve pek çok kişiye göre söz konusu dezavantajlar kolaylıkla görmezden gelinebilecek niteliktedir.

KENDİYLE BARIŞIK

Havuz örtülerinin enteresan yanlarından birisi, son yıllarda pek de değişiklik göstermemiş olmalarıdır. Elbette motor teknolojisinde, açılır kapanır mekanizma gizleme şemalarında ve sistemlerinde pek çok gelişme oldu ve havuz örtüleri eskiye nazaran çok daha fazla renk seçeneği ile sunulmakta. Ancak genele baktığınız zaman, ürünlerin temelde hep aynı kaldığını görebilirsiniz.

Havuz örtüsü alanında köklü bir değişim yaşanmamasının sebebi, üretici firmaların yaratıcılıktan yoksun olmasından ziyade daha çok örtülerin doğası gereği kısmen basit bir yapıya sahip olmaları ve tam da hedeflendiği işi yapmaları, yani koruyucu bir örtü olmakla yetinmeleridir.

Sektörde köklü bir değişim yaşanmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Otomatik havuz örtüsü teknolojisini derinden etkileyen tek şey tasarım yönündeki yenilikler oldu. Sonuç olarak bu sektör, hemen her hafta bir şeylerin değiştiği elektronik sektörüne pek benzemiyor tabii ki.

Sektördeki teknolojik gelişmenin büyük çoğunluğu, kalıplama teknolojisinde yaşandı ve yüzme havuzu tipleri için farklı uygulama olanakları oluşmasını sağladı. Önceden otomatik havuz örtüleri sadece beton yüzme havuzlarında kullanılırken artık fiberglas ve vinil havuzlarda da rahatlıkla kullanılabiliyor. Ama sonuçta bunun da muazzam bir gelişme olduğunu söylemek günümüzde pek mümkün değil. En yeni teknolojik gelişme, yüzme SPA’ları için geliştirilen havuz örtülerinde yaşanıyor. Hidrolik sistemde yıllardan beri sahip olunan ve kendisini kanıtlamış bulunan teknolojiden hiçbir feragatte bulunmadan, yüzme SPA’larına uyacak şekilde yeniden şekillendirildi sistem.

Havuz-ortuleri-artileri-1

Önceden otomatik havuz örtüleri sadece beton yüzme havuzlarında kullanılırken artık fiberglas ve vinil havuzlarda da rahatlıkla kullanılabiliyor. Yaşanan en önemli gelişmelerden birisi bu sektörde.

Havuz örtülerini üreticilerle ve bayilerle konuştuğunuzda tartışma hızla tüketiciler için en anlamlı faydaların hangisi olduğunu düşünmenizi sağlayan iç rahatlatıcı bir egzersize dönüşüyor. Yıllardır teknik ve hatta felsefi tartışmaların söz konusu olduğu diğer havuz ve SPA konu başlıklarının aksine, söz konusu olan havuz örtüleri olduğunda tartışma neredeyse tamamen su götürmez bir biçimde pozitif konuşmalara dönüşüyor.

ABD’nin Phoenix bölgesinde çalışan emektar bir tasarımcı ve havuz inşaatçısı Kevin Woodhurst “Havuz örtülerini seviyorum,” diyor ve ekliyor: “Hiçbir dezavantajı olmayan, güvenlik söz konusu olduğunda son derece etkili, çevreye devasa katkılar sağlayan ve çoğunlukla yatırım geri dönüşü son derece hızlı olan ürünler.”

Otomatik havuz örtüleri ağaç dalları ve diğer birikintilerin suya düşmesini engeller. Bu fayda, havuz hizmetlerinde hem zaman hem de emek tasarrufu sağladığı gibi filtreleme ve kimyasal işleme için gereken zamanı azaltarak enerji tasarrufunu da beraberinde getirir.

Havuz-ortuleri-artileri-2

Havuz-ortuleri-artileri-3GÜVENLİ SULAR

Woodhurst, havuz örtüleri için duyduğu olumlu hislerde yalnız değil ve bunun iyi bir sebebi var. Güvenlik konusundan başlamak gerekirse, özellikle de çocuk boğulma vakalarının engellenmesinden, otomatik havuz örtüleri haklı bir şöhrete sahip zira bu ürünler düzgün bir biçimde kurulup kapalı tutulduklarında, hasarsız iseler, bir kişinin suya düşmesi tamamen imkânsız hale gelmekte.

Bu günlerde ABD Tüketici Ürün Güvenliği Komisyonu da dâhil olmak üzere çocuk boğulma vakaları hakkında yetkili otoritelerin pek çoğu ve güvenlik uzmanları ebeveyn denetimi başta olmak üzere bir dizi güvenlik tedbirini içeren katmanlı bir koruma şeması uygulanması gerektiği uyarısında bulunuyorlar. Çocuk boğulma vakaları söz konusu olduğunda sıklıkla sert tartışmalar yaşansa da, havuz veya SPA satın alırken ebeveynlerin mutlaka onaylı otomatik güvenlik örtüsü seçeneğini gözden geçirmeleri gerektiği neredeyse evrensel bir ortak kanı haline gelmiş durumda.

Havuz-ortuleri-artileri-4

ABD’nin Phoenix bölgesinde çalışan emektar bir tasarımcı ve havuz inşaatçısı Kevin Woodhurst “Havuz örtülerini seviyorum,” diyor ve ekliyor: “Hiçbir dezavantajı olmayan, güvenlik söz konusu olduğunda son derece etkili, çevreye devasa katkılar sağlayan ve çoğunlukla yatırım geri dönüşü son derece hızlı olan ürünler.” Otomatik örtülerin sağladığı fayda, havuz hizmetlerinde hem zaman hem de emek tasarrufu sağladığı gibi filtreleme ve kimyasal işleme için gereken zamanı azaltarak enerji tasarrufunu da beraberinde getirir.

ABD New York bölgesinde havuz inşası yapan Paco Havuz ve SPA firması başkanı Pete Cattano “Otomatik havuz örtüleriyle olan kendi tecrübelerime dayanarak, insanların bu ürünü tercih etmelerinin öncelikli sebebinin küçük çocukları veya torunlarının güvenliğinden endişe duymaları olduğu görüşündeyim,” diyor ve ekliyor: “Otomatik havuz örtüleri kapatıldıklarında, çok istisnai durumlar haricinde, bir çocuğun havuzda boğulma ihtimalini tamamen ortadan kaldırdıkları için fantastik bir koruma seviyesi sağlamaktadır. Bu ürüne olan ilgi tamamen sağduyuya dayalı.”

İnsanlar yaş aldıkça dostları ve aileleriyle birlikte kendi evlerinde daha fazla sosyalleşme ihtiyacı hissediyor ve özellikle de çocukların güvenliği söz konusu olduğunda güvenli bir çevre talep ediyorlar. Bu talep, söz konusu neslin (aile büyükleri) havuz satın alma tercihlerinde de anahtar bir karar mekanizmasına dönüşüyor ve pek çoğu güvenlik örtüsü olmayan bir havuzu satın almak istemiyor.

Cattano “Yıllar önce havuzunu inşa ettiğim bir doktorla geçenlerde konuştum,” diyor ve ekliyor: “Şimdi emekli olmuş ve kendisini düzenli olarak görmeye gelen torunları var. İnşa ettiğimiz havuz serbest formda bir havuzdu ve hala iyi durumda. Ancak doktor ve karısı, etraflarında sürekli küçük çocuklar olduğu için, bir havuz örtüsü kurabilmek amacıyla serbest formlu havuzu yıkarak dikdörtgen bir havuz yapmamızı istiyorlar. Diğer bir deyişle bu vakada, bir havuz örtüsünün sağladığı güvenlik hissine olan arzu yeni bir havuz inşası kararını tetiklemiş oluyor.” Estetik konusundaki endişeleri değerlendiren havuz örtüsü imalatçıları, sundukları renk çeşitliliğini artırdı ve örtü kapatıldıktan sonra havuzun nasıl bir görünüm kazanacağı konusunda tasarımcıların uygun malzeme seçimiyle olaya müdahil olmalarını sağladı.

Havuz-ortuleri-artileri-5

ABD New York bölgesinde havuz inşası yapan Paco Havuz ve SPA firması başkanı Pete Cattano “Otomatik havuz örtüleriyle olan kendi tecrübelerime dayanarak, insanların bu ürünü tercih etmelerinin öncelikli sebebinin küçük çocukları veya torunlarının güvenliğinden endişe duymaları olduğu görüşündeyim,” diyor ve ekliyor: “Otomatik havuz örtüleri kapatıldıklarında, çok istisnai durumlar haricinde, bir çocuğun havuzda boğulma ihtimalini tamamen ortadan kaldırdıkları için fantastik bir koruma seviyesi sağlamaktadır. Bu ürüne olan ilgi tamamen sağduyuya dayalı.”

ENERJİ TASARRUFU

Havuz örtüsü kullanmanın sağladığı avantajlar, özellikle de dallanıp budaklanarak birkaç farklı ek avantaj sağlayan enerji tasarrufu söz konusu olduğunda daha da belirgin hale geliyor.

Uzun bir süre boyunca otomatik havuz örtüsü alırken insanların öncelikli motivasyonu güvenlik gerekçesiydi ve bu pek fazla değişmedi. Ancak şimdilerde, enerji tasarrufunun çok daha önemli bir neden haline dönüşmeye başladığını görüyoruz. İnsanlar çevre duyarlılığı nedeniyle daha az enerji tüketimi fikrini benimsemeye başlamış durumdalar ve elbette maddi tasarruf yapmayı da istiyorlar.

Enerji tasarrufunu hesaplamak hep oldukça kolay olmuştur ama bu hesaplar çoğu zaman sağıra laf anlatmak gibiydi. Şimdi ise bu büyük ölçüde değişmeye başlamış durumda.

Havuz örtüleri bir dizi yönüyle enerji tasarrufu sağlıyor. Bunlardan ilki, buharlaşmayı önlemesi ki bunun anlamı daha az enerji harcayarak havuzu ılık bir derecede tutabilmek. Bu sadece para tasarrufu sağlamakla kalmıyor, yüzme sezonunun da uzamasına yol açıyor.

Havuz-ortuleri-artileri-6

Uzun bir süre boyunca otomatik havuz örtüsü alırken insanların öncelikli motivasyonu güvenlik gerekçesiydi ve bu pek fazla değişmedi. Ancak şimdilerde, enerji tasarrufunun çok daha önemli bir neden haline dönüşmeye başladığını görüyoruz. İnsanlar çevre duyarlılığı nedeniyle daha az enerji tüketimi fikrini benimsemeye başlamış durumdalar ve elbette maddi tasarruf yapmayı da istiyorlar.

ABD Chicago’da havuz inşası ve bakımı yapan Platinum Poolcare Aquatech firması servis müdürü Tony Smith “Muhtemelen kurduğumuz havuzların %80’inde örtü kullanılıyor,” diyor ve ekliyor: “Burada yani Ortabatı Amerika’da, özellikle de havuzlarını düzenli bir şekilde kullanmak isteyen insanlar için, enerji tasarrufu son derece önemli. Bir dizi müşterimiz havuzlarını tüm sene kullanılabilir tutuyor ve havuz örtüsü kullanmıyor olsalardı bunu yapamazlardı.”

Buharlaşmanın azalması aynı zamanda sıcak iklimlerde gittikçe daha büyük bir probleme dönüşen su korunumu konusunda da bir fayda sağlıyor. Woodhurst, “Bir zamanlar herkes olmasa da çoğu kişi musluk suyunu gönül rahatlığıyla harcardı,” diyor ve ekliyor: “O günler çoktan geride kaldı. Califoria ve Arizona gibi yerlerde su kesintileri kritik düzeylere ulaşmaya başladı. Havuz örtüleri, bu son derece değerli kaynağı korumak için harika bir yol.”

Havuz örtülerinin enerji tasarrufu sağladığı bir başka alansa, devir daim sistemlerinin çalışma sürelerini muazzam oranda azaltmasıdır. Woodhurst, “Tipik olarak California’da üzeri örtülmeyen bir havuzda 8 saat devir daim çalışır. Oysa havuz örtüsü kullandığınızda bu süre sadece 2 saattir. Bu, suyu filtreleme ve işlemede kullanılan enerjide %75 tasarruf anlamına gelmektedir. Bunu 6 ay, 1 yıl ve hatta 2 yıla vurursanız tasaruf ettiğiniz dolarların hızla biriktiğini görürsünüz,” diyor.

Operasyon sürelerinin kısalmasıyla birlikte, elbette ekipmanların da ömrü uzamaktadır. Pompa ve motorların daha az değişmesi, diatomit toprak (D.E) veya kum filtrelerinin daha düşük bir sıklıkla temizlenmesi veya geri yıkamaya maruz kalması gündeme gelir. Bu faydalar gerçek bir dalga etkisine sahiptir ve birbirini tetikleyerek büyür. Bu sayede örneğin kimyasal kullanımınızı da azaltacak, havuzun kapalı kaldığı süreyi kısaltacak ve hem sudan hem de enerjiden tasarruf etmiş olacaksınız.

Ayrıca, havuz örtüsü kapatıldığında toz ve birikintiler suya karışmayacağından havuz bakım rutinlerinde de maliyet düşüşü söz konusudur. Smith, “Bakımın alaması büyük bir avantaj” diyor ve ekliyor: “Havuz örtüsü kullanıldığında kirletici  madde girişi daha az olduğundan ve kloru bozan gün ışığı da havuza ulaşmadığından klor tüketimi de azalmaktadır.”

Üstelik bu tasarruflar, havuz örtüleri kapalı mekanlarda kullanıldığında belirgin bir artış gösteriyor. ABD New Jersey’de kapalı mekan havuz sistemleri üzerine uzmanlaşmış bir firma olan Omega Pool Structures’ın başkanı Kevin Ruddy’ye göre otomatik havuz örtüleri o kadar faydalı ki Rudy bu üniteleri barındırmayan projelerde çalışma konusunda gönülsüz. Ruddy, “Tasarladığımız her kapalı mekan havuz projesinde otomatik örtü tavsiyesinde bulunuyoruz. Buharlaşmayı azaltarak sadece ısıtma maliyetlerinde tasarruf sağlamıyor aynı zamanda havuz kapalı olduğunda nemden arındırma sistemlerini de çalıştırmak zorunda kalmıyorsunuz. Örtülerin enerji tüketimini %65 ila 70 oranında azalttığını görüyoruz,” diyor.

Peki, enerji tasarrufunu göz önünde bulundurduğumuzda çoğu otomatik havuz örtüsünün kendi maliyetini kurtarması ne kadar zaman alıyor? Burada bir dizi değişken devreye giriyor. Ancak ortalamada havuz örtülerinin rahatlıkla 5 ila 6 yıl içinde kendilerini kompanse ettiklerini söyleyebiliriz.

Havuz-ortuleri-artileri-7

DENEYİM FAKTÖRLERİ

Güvenlik, enerji tasarrufu, uzayan yüzme sezonları ve su korunumu faydaları sizin için yeterli değilse, otomatik havuz örtüsü savunucularının ileri sürdüğü ve belki de faydaların en önemlisi olarak görülen son bir avantaj daha var: Havuz örtüsü sistemleri havuz sahibi olma deneyimini de bir üst notaya taşıyor.

Yüzmeyi düzenli bir egzersiz biçimi olarak kulanlar dışında çoğu kişi için yüzme aslında dürtüsel bir aktivitedir. Otomatik bir örtünüz varsa kafanıza estiği anda havuza gidip örtüyü açarak ılık ve temiz bir havuza girebilirsiniz. Öncesinde havuzu ağlı kepçelerle temizlemek zorunda kalmazsınız ve su sıcaklığı da sizi rahatsız edecek kadar soğuk değildir.

Şu gerçekle yüzleşelim: Soğuk ve kirli bir havuz asla davetkâr değildir. “Daha az temizle, daha çok yüz!” Bu sloganı hayata geçirmenizi öneriyoruz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*


altı × = otuz