Havuzunuzu Yaza Hazırlama Vakti

Havuzunuzu Yaza Hazırlama Vakti

UZUUUUUUUN BİR KIŞIN ARDINDAN HAVUZUNUZU YAZA HAZIRLAMA VAKTİ!

 

Yaz geldiğine göre havuzunuzu yaza hazırlama vakti de gelmiş demektir. Ama havuzu hazırlamak için örtüsünü açmak yetmez. Suyu ve çeşitli havuz yüzeylerini temizlemeniz (evet, üstü örtülüyken bile çerçöp toplanabiliyor), pompa ve filtreleri yeniden monte etmeniz ve yaz sezonunu çıkaracak kadar sağlam olduklarından emin olmanız gerek. Bu kulağa çok büyük bir iş gibi gelebilir ama ailenizin sağlığı, havuz ve çevresinde sağladığınız hijyen seviyesiyle kalitesine bağlı.

Güneş yine ışıl ışıl parlıyor ve bahçenizi kaplayan karlar eridi. Ufak yapraklar dallardan sürgün vermeye başlamışken arka bahçenizdeki ağaçlar artık çırılçıplak görünmüyor. Uzun kış günleri sona erdi ve doğa anayla beraber yazı karşılamaya hazırsınız. Tir tir titremeden evden dışarı çıkabilmenin ne hoş bir his olduğunu düşünüp havuzunuza özlemle bakıyorsunuz.

Fakat havuz henüz içine atlamanız için hazır değil! Neyse ki henüz yılgınlığa düşmeniz için hiçbir neden yok. Uzun bir kış atlatmış olsanız ve koruyucu örtü altındaki havuzun durumunu düşünmek tüylerinizi diken diken etse de havuzunuzu çarçabuk yüzmeye hazırlamanız mümkün. Aşağıdaki adımları izlemeniz yeterli. Sonra mayonuzu ve güneş kreminizi almak için eve dönebilirsiniz.

 1. YAPRAKLARI VE ÇERÇÖPÜ TEMİZLEYİN
  Havuzunuzu yaza hazırlamanın şüphesiz ilk adımı bu. Bir yaprak tırmığıyla örtü yüzeyindeki kuru ve ölü yaprakları, yosunları ve diğer çerçöpü temizleyin. Havuz fırçanızı uzun bir sopanın ucuna bağlayıp çanta tipi bir yaprak ağıyla da çerçöpü toplayarak örtünün üzerini temizleyebilirsiniz. Yalnız bu aletleri dikkatli kullanın ki havuz örtüsüne zarar gelmesin.
 2. ÜST ÖRTÜYÜ KALDIRIN
  Havuzun örtüsü temizlendiğine göre şimdi onu kaldırma zamanı. Ev sahiplerinin çoğu bunun pek farkında olmasa da üst örtüyü kaldırmak oldukça hassas bir iştir. Örtünün üzerinde erimiş kar ya da buz olabilir ve havuzun içine akıp havuzu kirletmesin diye önce bunu dışarı pompalamanız gerekebilir. Bu iş için ufak bir örtü pompası kullanın; örtünün kenarlarını çekerek örtüyü gerebilir ve erimiş kar ve buzları tek bir noktada toplayabilirsiniz. Örtüyü şişirmek için örtü altındaki yaprak fanını çalıştırarak da erimiş kar ve buzları kolayca pompalanacak tek bir noktada toplayabilirsiniz. Örtü temizlendikten sonra örtüyü her bir katı 1,5 metreden geniş olmayacak şekilde yelpaze şeklinde katlayın. Örtüyü bir yere istiflemeden önce iyice temizlenip kuruduğundan emin olun.
 3. SUYUN DURUMUNU KONTROL EDİN
  Aylarca kullanılmadan durduktan sonra havuzunuzda bir miktar çerçöp, yaprak ve yosun birikmiş olabilir. Suyu ve su seviyesini kontrol edin. Su bulanık görünüyorsa suyun içinde halen çerçöp ve kirlilik var demektir. Suyun yüzeyini temizlemek için bir yaprak tırmığı ya da çanta tipi bir ağ kullanın ve bir yandan da havuzun dibindeki kir ve çerçöpü de toplayın. Havuzda ince kum birikintileri olup olmadığını iyice kontrol edin. Duvar yüzeylerini de alg ve yosun var mı diye kontrol edin. Bu kir partiküllerinin filtreleme sistemine girip de onu tıkamasının önüne geçmek için havuz tabanı ve duvarlarını vakumlu temizleyiciyle temizleyin. Havuzunuzu günlerce kullanmadıktan sonra vakumlamanın etkili bir yolu kirleri geri yıkama çizgisinin dışına itmektir.
 4. FİLTRELEME SİSTEMİNİ KONTROL EDİN
  Havuzdaki suyu ve muhtelif havuz yüzeylerini temizlediğinize göre şimdi sıra filtreleme sistemini kontrol etmeye geldi. Kurulu unite türüne göre kum ya da kartuşu değiştirmeniz gerekebilir. Sonra filtre valfını filtreleme moduna getirin, tüm boruları ayarlayın ve filtrelemeyi başlatın. Ama bundan once valf ve halkaların yeterince yağlandığından ve düzgün çalıştığından emin olun.
 5. BORULARI SIKIN
  Muhtemelen kış başında havuz pompası ve filtreleme birimini demonte etmiş olmalısınız. Öyleyse üniteyi yaz için yeniden monte ettikten sonra tüm boruların sıkı olduğundan ve hiçbir vidanın gevşek kalmadığından ya da çıkıntı yapmadığından emin olun. Dişli tapalar için yalıtım macunu kullanabilirsiniz ancak aşırı sıkmadığınızdan emin olun.
  Pompada sızdırma olup olmadığını kontrol etmenin etkili bir yolu da pompa sepetini suyla doldurup kapağı sıkıca kapattıktan sonra sızıntı olup olmadığına bakmaktır. Boruları sıkarken valf ve basınç emniyet subaplarının açık olup olmadığını da kontrol etmeyi unutmayın.
 6. SUYUN KİMYASAL DENGESİNİ KONTROL EDİN 
  Henüz havuzunuza atlayamazsınız. Su temiz ve davetkâr görünebilir ama kimyasal dengesinden emin olmalısınız. Bir profesyonel tarafından test edilmek üzere bir örnek alabilir ya da bu basit işi kendi başınıza yapmak üzere bir test seti satın alabilirsiniz.
  Önce suyun alkaliliğini ölçün. İdeal değer 80-120 ppm arasında olmalı. Eğer bu aralıktan daha düşükse suya kalsiyum klorür ekleyin. Bu maddenin 450 gramı 315 ton suya eklendiğinde suyun alkalilik değerini 5 ppm arttırır. Suyu tekrar test etmeden önce sekiz saat bekleyin. Kalsiyum karışımını eklediğinizde pH düzeyi de artmış olacaktır. İdeal pH düzeyi 7,4 ile 7,6 arasında olmalı; bundan fazla ya da azsa suya pH düşürücü (sodyum bisülfat ya da hidroklorik asit) ya da pH arttırıcı (sodyum karbonat ya da soda külü) eklemeniz gerekir. İlaveleri yaparken gereken değerleri aşmadığınızdan emin olun.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*


iki + dört =