Havuzunuzu Kapatmak

Havuzunuzu Kapatmak

HAVUZUNUZU KAPATMAK

Yüzme havuzunuzu kışa hazırlamaktaki temel amaç, havuzunuzu donan sudan kaynaklı hasardan koruyabilmektir. Havuzu doğru bir biçimde kapatma gereksiniminin başka bir nedeniyse, bir sonraki sezon için mümkün olduğunca temiz kalmasını sağlamaktır.

Doğru bir biçimde havuzunuzu kapatmak, yaz gelip havuz sezonu açıldığında sizi yapmanız gerekecek pek çok işten kurtaracaktır. İşte size havuzunuzu kışın olumsuz etkilerinden olabildiğince korumanızı sağlayacak ve bahar aylarında havuzunuzu açarken bakım masraflarını ve zahmetini azaltmanızı sağlayacak birkaç adım.

SUYU DENGELEYİN

Havuzunuzu kış sezonu için kapatmadan yaklaşık 4-7 gün önce havuz pH’ını 7.6-7.8, alkaliliğini 80-100 ve kalsiyum sertliğini 150-250 değerlerine çekin. Havuzunuzun klor değerini 10-12 ppm seviyesine çekmek için klor şoku uygulayın. Havuza herhangi bir yosun önleyici (algeasid),kışa karşı koruma kimyasalı, veya havuz örtüsü uygulamadan önce klor düzeyin normal seviyesi olan 1.5-3.5 ppm seviyesine inmesini bekleyin. Su dengesini nasıl doğru bir biçimde ayarlayabileceğinizden emin olamıyorsanız, havuzdan su örneği alarak yerel havuz perakendecinize başvurun ve sizin için bir test yaparak tavsiyede bulunmasını isteyin.

HAVUZDA YERE MONTE VE DİĞER HAVUZ AKSESUARLARININ ÇIKARTILMASI

Süzgeç sepetlerini, ısıtıcıları, kızakları, duvar eklentilerini, vakumları, havuz temizleyicilerini, merdivenleri, trabzanları ve havuzda kış boyunca bulunmaması gereken her şeyi sökün ve kaldırın. Havuzun dibinde ve yüzeyindeki tüm birikintileri sağlam bir yaprak tırmığı ile temizleyin. Bu noktada, havuz kimyanızın sürekliliği için kış bakımı su şartlandırıcısı veya yüzme havuzu su işleme kitine yatırım yapmak isteyebilirsiniz. Havuz zemini ve yüzeyi için size gerekli tüm kimyasal malzemeler için yerel havuz perakendeciniz ile temasa geçebilirsiniz.

FİLTRENİZİ TEMİZLEYİN VE TERS YIKAMA YAPIN

Yüzme havuzunuzu kışa hazırlarken son bir fırçalama ve vakumlama yapmak isteyeceksinizdir. Bunu yaptıktan sonra, filtrenizi temizleyip geri yıkama yapın.

SU SEVİYESİNİ DÜŞÜRÜN

Havuzunuzdaki su seviyesini düşürmek için filtre pompanızı veya batabilen bir pompayı kullanabilirsiniz. Su seviyesini, en düşük çekül seviyesinin yani normal su geri besleme çizgisinin 4 ila 6 inç (10-15 cm.) altına çekmeniz gereklidir. Su seviyesinin en azından sıyırıcının (skimmer) altında kaldığından emin olun. Yerüstü havuz sıyırıcıyı (skimmer) çıkartabilirsiniz.

Havuzunuzu-kapatmak-2

POMPANIZI, FİLTRELERİNİZİ, ISITICILARINIZI VE KLORLAMA EKİPMANLARINI BOŞALTIN VE KURUTUN

Pompanızda, ısıtıcınızda ve klorlama ekipmanınızda bir boşaltma haznesi bulunur. Bu hazne yardımıyla cihazlardan ya suyu tamamen boşaltın ya da suyu emen bir elektrikli süpürge ile çekin. Bu sayede cihazlardaki tüm suyun çekildiğinden ve cihazların iç bölümlerinde su kalmadığından emin olun. Aktif toprak filtreniz (diatomit toprağı-kizelgur) veya kartuş filtreniz varsa, bunları çıkarmanın ve kartuşlarını temizleyerek bahar dönemine dek rafa kaldırmanın tam zamanıdır. Eğer filtre küçük boyutlarda ise kolaylıkla sökebilir ve kış boyunca uygun koşullarda saklayabilirsiniz. Bu ünitelerin fişlerini mutlaka sökün.

Eğer fişlerini takılı bırakırsanız ve içlerine bir biçimde su sızarsa kışın bu ünitelerde donmalara ve ekipmanlarınızda çatlamalara yol açabilir. Kış bakımı boyunca tüm fişleri sıyırıcı (skimmer) sepetinde saklayın. Böylece bir sonraki havuz sezonunu açmadan önce yerlerini unutmamış olursunuz.

KİMYASAL BESLEYİCİYİ BOŞALTIN

Eğer havuzunuzda bir kimyasal besleyici varsa şimdi bu cihazı boşaltmanın ve temizlemenin tam sırası. Yüzme havuzunu kışa hazırlama sürecinde kimyasal besleyicinizin içindeki kimyasalları kendi haline bırakırsanız ekipmanınıza zarar verebilirsiniz. Cihazı boşaltıp temizledikten sonra kapağını kapatmayı unutmayın ve temizleme esnasında mutlaka koruyucu gözlük ve eldiven kullanın.

HAVUZ KIŞ ÖRTÜLERİ

Eğer bir kış örtünüz varsa, havuzunuzu birikintilerden korumak için kış örtüsü kullanmanın tam zamanı. Bunun için düşen yapraklar ve birikintilerin yanında güneş ışıklarını da geçirmeyen tek parça bir örtü kullanın. Tek parça ve sağlam örtüler hem havuzunuzu temiz tutacak hem de yosun büyümesini engelleyecektir. Ayrıca hava yastıkları da kullanmalısınız. Hava yastıkları, havuz örtünüzü tıpkı bir çadır gibi havada tutacak ve bu sayede örtünün üzerine düşen birikintiler ve yağmur suları tepede toplanmak yerine kenarlardan kayıp gidecektir. Hava yastıkları ayrıca suyun donması nedeniyle oluşan genleşmeyi de azaltarak havuz tabanı veya duvarlarda oluşabilecek çatlakları önleyecektir.

Havuzunuzu-kapatmak-1

 

Eğer bir kış örtünüz varsa, havuzunuzu birikintilerden korumak için kış örtüsü kullanmanın tam zamanı. Bunun için düşen yapraklar ve birikintilerin yanında güneş ışıklarını da geçirmeyen tek parça bir örtü kullanın.

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*


dokuz − üç =