Havuzlarınızda Sonbahara Hazırlık

Havuzlarınızda Sonbahara Hazırlık

Sonbahara Hazırlık 

Kışın yaklaşması ve hava sıcaklığının azalmasıyla, sezon piyasasında bulunan havuz profesyonelleri, yeni yapılar ve satış sonrası hizmetler için satışı yapılan ve önemli bir geçim kaynağı olan kışlık havuz örtülerine odaklanırlar. Havuz örtüleri hala oldukça pahalı. Ve her ne kadar satış süreci her bir kategoride farklı şekilde gelişiyor olsa da, havuzu kışın örtü ile kapatma ihtiyacı hiçbir zaman değişmiyor.

Burlington, Ont.’da bulunan Fox Pool & Spa Leisure Center Genel Müdürü Mike Mancini, örtü satışı ve kurulumu konusunda uzman; “Biz, istisnasız her yeni havuz için örtü satışı yapıyoruz. Satış sonrası için bayiliğimiz üzerinden hizmet vererek reklam ve tanıtım kampanyaları yürütüyoruz, çünkü biz bayilikte değil sahada, yani mülkün içerisinde çalışıyoruz ve kapı askılarıyla diğer tanıtım materyallerini yanımıza alamıyoruz. Uzun lafın kısası, sert kış koşulları yaşanan bölgelerde her havuzda bir kış örtüsü olması gerekiyor.”

Mancini şöyle devam ediyor, “Ağustos ayında örtülerin bir üst modellerinin tanıtımını yapmaya başlıyoruz, sonrasında eylül ayının başında hizmet verdiğimiz havuzları kapatmaya başlıyoruz; bu süreç kasım ayı sonuna kadar devam ediyor. Genel olarak vinil kaplama örtüler müşterilerimiz arasında en popüler olan ürün. Bu ürünler, pervazlı kaplamaların ikinci raya uygun şekilde oturduğu vinil kaplama havuzlar ile uyumlu. Bu bahsettiklerim aslında en popüler olanlar gibi gözükse de kesinlikle mesh örtülerle değiştiriliyor.”

Bridgeport, Ohio’da bulunan ve paket havuzlar inşa eden Pools Plus’ın sahibi Herb May’e göre, “Havuz sahiplerinin %99.99’u havuzlarını kışa hazırlıyor, bu bilinen bir gerçek. Biz, her yıl 10-15 havuz inşa ediyoruz ve istisnasız hepsinin örtüsü var. Belki bunların %90’ı kilitli örtüler. Ben kontratta tüm havuzlar için kilitli örtü fiyatı veriyorum ve eğer birisi daha sonra daha pahalı bir mesh örtü satın almaya karar verirse, sadece farkı ödüyor.”

sonbahara-hazirlik-1
MESH VEYA MASİF

Konu hangi örtünün en iyisi olduğuna gelince, soru tipik olarak yukarıda bahsedilen mesh ve masif örtüler arasında yapılacak seçimle sınırlandırılıyor. Mesh örtüler, birçok noktayı kapatacak şekilde bağlanıyor ve güvenli, kuvvetli ve dayanıklı olmalarıyla tanınıyor. Masif örtüler ise, her iki kilit pervazlı ya da masif parçalı vinil tasarımlarında da köşelerinden su veya kum torbalarıyla tutturuluyor.

Bir pervaza oturtulan masif örtüler, değişken dayanıklılıkları ve güneş ışığı ile artıkların havuza girmesini engellemeleri sebebiyle vinil kaplamayla benzer şekilde sıklıkla kontrol ediliyor. Konu kış sonrası havuzların açılmasına geldiğinde, bunları sağlaması büyük bir avantaj haline geliyor, çünkü öncelikle yosun oluşmuyor ya da oluşsa bile mesh-kaplı havuzlarda bu oran yarıya iniyor.

sonbahara-hazirlik-2

 

Geleneksel havuz örtülerinde kış boyunca biriken su ve artıklar ev sahipleri için son derece rahatsız edici bir görüntü oluşturabiliyorlar. Sezon başında havuzu açarken de uğraşması zor bir durumla karşı karşıya kalınıyor.

 

Masif örtülerin en başta gelen dezavantajı, yağmur suyunun, güneş ışığının ya da artıkların havuza girmelerini engellerken su, yapraklar ve kirler dolabiliyor ve oluşan kötü görünümlü birikinti müşterilerin hiç hoşuna gitmiyor.

Buna karşılık mesh örtülerde su ve artık birikimi yaşanmıyor, çünkü su, örtünün açıklık kısımlarından akarak su birikintilerini ve yapraklarla artıkların suyun üzerinde kalmasını engelliyor. Yine de, bu örtüler içiçe geçmeli oldukları için, güneş ışığı aynı şekilde içine doğru filtreleniyor ve kış aylarında yosunun birikmesine yol açıyor.

Son yıllarda mesh kaplama imalatçıları “mikro” mesh ürününü tanıtarak temel konsepti geliştirdiler; bu ürün de geçirgen olmasına rağmen daha az güneş ışığı alması nedeniyle yosun birikimini azaltıyor. Diğer taraftan, bazı masif örtü imalatçıları mesh panel özelliğinde ürünler geliştirdiler. Bu ürünler drenaj sağlıyorlar ancak aynı zamanda güneş ışığının örtü yüzeyinin büyük bir bölümüne girmesini engelliyorlar.

sonbahara-hazirlik-3

sonbahara-hazirlik-4

sonbahara-hazirlik-5

FARK YARATAN NOKTALAR

Tercih edilen örtü konseptinin, kısmen de olsa, orijinal yapının bir parçasına ya da satış sonrasını takiben ürünün bir üst modeline dayalı olmasını tercih ederiz. Bölge ve kurulum tasarımı da konsept üzerinde büyük rol oynar.

Bir Long Island yapım ve hizmet şirketi olan Poolscape Concepts’ten Al Hildebrand şöyle açıklıyor, “Havuzlarını inşa ettiğim neredeyse her müşteri uzun süreli müşterilerim haline gelir. Yeni havuz sahiplerinin yatırım yapmak konusunda elleri sıkı olabilir ve ilk birkaç yıl su torbalı örtüleri tercih edebilirler, ancak hizmet müşterilerinin neredeyse tamamı zamanla mesh örtülere geçiş yaparlar.”

Mancini, Hildebrand’a katılarak şöyle devam ediyor, “Muhtemelen 400 havuzumuz hizmet veriyor ve masif örtü kullanmaya başlamak ve sonrasında mash örtüye geçiş yapmak ev sahipleri için yaygın bir durum.” Bu modeli satın almanın avantajları konusunda Mancini şöyle söylüyor, “Estetik burada en önemli kriter. Birçok kişi masif örtü üzerinde biriken suya bakmaktan hoşlanmıyor. Orada kalan su yapraklarla, dallarla ve artıklarla karışıyor, sonra siyah bir renk alarak çirkin bir görüntü oluşturuyor. Bu günlerde birçok desenin daha resmi bir görüntüye sahip olmaya başladığını görüyoruz, en azından bizim piyasamızda. Müşteriler resmi görünen bir bahçelerinin olmasını tercih ettikleri zaman, mesh örtüyü almaya eğilimli oluyorlar; yine estetik kaygı ile. Ancak müşteriler için en önemli nokta şüphesiz örtünün güvenli olması.”

Hildebrand konuya farklı bir açıdan yaklaşıyor: “Güvenlik, en önemli öncelik, estetik ise ikinci en önemli nokta. Müşterilerin bir örtü satın almayı bu iki nedenden ötürü istediklerini görüyorum. Güvenli bir ortam ve bu ortamın iyi görünmesini istiyorlar.”

Görüntü, güvenlik ya da baharda temiz havuz, sebep ne olursa olsun May, bir ev sahibinin karşılığını ödediği sürece bu özelliklerin hepsine sahip olabileceğini düşünüyor. “Bazen masif-kilitli örtünün üzerinde standart-mesh güvenlik örtüsü kullanıyorum. Her iki tipteki örtüyü aynı zamanda kullanmanın avantajlarından yararlanabilirsiniz; Mesh örtü, suyun ve kirin içeri girmesine izin veriyor ancak güvenlik açısından mükemmel. Masif örtü ile ilkbaharda havuzunuz temiz kalıyor. Mesh örtü ile güvenliğin yanı sıra yaprakların örtünün üzerinden gitmesiyle artıkların azalmasını sağlıyorsunuz. Bu yapraklar, altında bulunan masif örtünün üzerinde toplandığı için suyun içinde birikmesini engellemiş oluyorsunuz. Böylece her iki örtüden de faydalanmış oluyorsunuz.

Mancini, mesh örtü satışının başka yollar kullanarak daha yüksek gelirler elde etmenizi sağladığını belirtiyor: “Bir müşteri mesh örtüsü satın alıp 1-3 yıl arası kullandıktan sonra sıklıkla bayiliğe gelerek kendi filtrasyon sistemi olan robotik temizleyici satın alıyorlar. Örtüyü havuzdan çektikten sonra temizleyiciyi havuza bırakıyorsunuz ve birkaç gün içinde havuzunuz temizleniyor. Müşteriler genellikle havuzu bir-iki kez kendileri temizlemeye çalışıyorlar ancak sonra vazgeçip mağazamıza gelip 1.000 – 1.300 dolar harcayarak robotik temizleyiciyi satın alıyorlar.”

sonbahara-hazirlik-6

Kışın oluşan yosun ve kirin birikmesi konusundaki endişelere karşı imalatçılar son yıllarda daha sık dokunan ve güneşi daha iyi bloke eden örtüleri tanıttılar.

 

 

BAŞKA BİR ‘FINE MESH’

İrtibat kurduğumuz üç profesyonel, bazı satış ve örtü kullanımı konularında farklı görüşte olsalar da, hepsi yukarıda bahsedilen “fine” ve “delüks” mesh örtülerinin ilerleyişinin tamamen değiştiğine yürekten katılıyorlar.

Kışın oluşan yosun ve kirin birikmesi konusundaki endişelere karşı imalatçılar son yıllarda daha sık dokunan ve güneşi daha iyi bloke eden örtüleri tanıttılar. Hildebrand şöyle açıklıyor, “Ben, kişisel olarak mikro-mesh örtülerin satışını %100 oranında gerçekleştirdim. Hiç yosun oluşmadığını söyleyemem ancak iki-üç hafta boyunca temizlik yapmanızı gerektiren ölçüde yosun oluşumuna neden olan daha geniş mesh örtülere oranla çok daha iyi sonuçlar veriyor.”

May, masif örtülerin temizliğinden yana olsa da, kendisi de mesh seçeneğinin değerini görüyor: “Bazı müşterilerim için masif kilitli örtü yerine delüks mesh, ince mesh ürününe döndüm. Altında masif örtü olmadan standart mesh kullanırsanız, sonbaharda havuzunuzu tamamıyla temiz bir suyla bırakırsınız, ancak ilkbahar geldiğinde su tamamen yeşile döner,” diyor, ve ekliyor, “Bu bölgede, kasım ayı sonuna kadar hava hala sıcak olabiliyor ve havuzlar kapandıktan sonra güneş ışıkları içeri girerse yosun oluşacaktır. İnce mesh örtüleri bu problemi büyük ölçüde azaltırlar; buna ek olarak güvenlidirler ve hiçbir şey örtünün üzerinde birikmez.”

sonbahara-hazirlik-7

ZAMANI GELİNCE

Kışlık örtü satışlarının müşteriye, bölgeye ve satışı yapana bağlı olarak farklı şekillerde kesilerek ve ölçülerek yapılmasına rağmen, en basit ancak gerçek sonuç, örtülerin er geç yırtılacak olması ve yerine yenisinin alınması gerekliliği. Örtülerin ömrünün uzatılmış ve ürünler geliştirilmiş olsa da, satıcılar bu gerçeği doğrulamakta gecikmiyor.

May, “Sıklıkla bu durum doğuyor, çünkü yeni bir örtüye ihtiyaç duyuyorlar. Kilitli, masif örtüler 8-10 yıl arası dayanıyor, mesh’ler ise 15 yıllık bir ömre sahip. Hizmette olan bu kadar çok havuz varken kışlık hazırlığı öncelikli tutan ve yeni bir örtüye ihtiyaç duyan bir yüzde her zaman olacaktır.” diyor.

Bu temel ihtiyacı göz önünde bulundurarak May, örtü satış sürecinin pazarlamadan çok özellikle hizmet veren müşteriyle açık iletişim kurarak gerçekleştiğini ekliyor: “Reklam yapmıyoruz ancak müşterilerimizin örtülerinin kaç yıllık olduğunu da takip etmiyoruz. Yeni bir örtü satın almanın zamanı geldiğinde onlara reklam yapıyoruz. Bu da, onlara çeşitli seçenekleri tanıttığımız zaman gerçekleşmiş oluyor.”

Şöyle devam ediyor, “Satış yapmak, reklam yapmaktan değil, müşteriyle iletişim kurmaktan ve ihtiyaçlarını takip etmekten geçiyor.”

sonbahara-hazirlik-8

Kışlık örtü satışlarının müşteriye, bölgeye ve satışı yapana bağlı olarak farklı şekillerde kesilerek ve ölçülerek yapılmasına rağmen, en basit ancak gerçek sonuç, örtülerin er geç yırtılacak olması ve yerine yenisinin alınması gerekliliği.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*


sekiz − yedi =