Kapalı Mekan Su Parkı

Kapalı Mekan Su Parkı

DÜNYANIN EN ÇILGIN 15 KAPALI MEKAN SU PARKI 

Su parkları, tartışmasız olarak muhteşem mekânlardır. Ancak ne yazık ki su temelli aktivitelerde hava koşulları ve konum son derece önemli kısıtlayıcı etmenler olarak öne çıkar. Ama korkmayın! Biz insanlar oldukça becerikli varlıklarız ve manipüle edemediğimiz şeylerin uzun süre boyunca manipüle edilemez kalmasına asla izin vermeyiz. Gözü pek mühendisler ve eğlence sektöründeki öngörülü kişiler bizlere sıcaklığın asla 26,5° C altına düşmediği, sırılsıklam betonların ve nemin eksik kalmadığı, çelik destekli tavanlarında yaygara koparan çocuk seslerinin yankılandığı, tıklım tıklım bir atmosfere sahip kapalı mekan su parklarını hediye ettiler. Havuz giysilerinizi kuşanın: işte size dünyanın en çılgın 15 kapalı mekan su parkı!

Kapali-mekan-su-parki-3

Kapali-mekan-su-parki-2

MT. OLYMPUS

ABD’nin Wisconsin eyaletinde bulunan Wisconsin Dells şehri kendisine “Dünyanın Su Parkı Başkenti” diyor ve açıkçası iyi de ediyor. Burada yer alan Mt. Olympus tesisi, devasa bir açık ve kapalı mekân su ve tematik park kompleksi. Bu tesisin listemizde yer almasını sağlayansa tesise ait Medusa’s kapalı mekân su parkı. Bu su parkından beklentiniz bir dolu saçma ama eğlenceli yılan temalı tur ve Greko-Roman tarzı sahte mimari yapılar olmalı.

H2OASIS

Listemizde yer alan bölgeler içinde, bir su parkının en çok yakıştığı bölge belki de Alaska. Burada yer alan H2Oasis tesisinin özellikleri hakkındaysa söyleyecek çok şey var. İsmi kulağa oldukça saçma gelse de, aldırmayın. Konukların internet üzerindeki yorumlarını incelerseniz ne kadar eğlendiklerini göreceksiniz. Eğer Alaska’daysanız ve hazır oradayken bir kapalı su parkına gitmek istiyorsanız, H2Oasis’ten başka yere bakmanıza gerek yok.

KALAHARİ SANDS

Kalahari Sands’in reklamı, ABD’de tek çatı altındaki en büyük su parkı olarak yapılıyor. Burada yapabileceğiniz tonlarca aktivite mevcut ve birkaçını sizin için listeleyebiliriz. Ama dürüst olmak gerekirse, seçenekleri sıralarken dikkatiniz çoktan dağılmış olacak. En iyi gidip kendi gözlerinizle görmek.

Kapali-mekan-su-parki-4

TROPICAL ISLANDS

Bu yapı, herhangi bir destek sütunu olmayan dünyanın en büyük kapalı mekân salonuna sahip. Kapladığı hacim bakımından da dünyanın en büyük su parkı tesislerinden birisi olan bu yapı, bir hava üssü hangarı olarak tasarlanmış ve sonradan yapay bir tropik tatil cennetine dönüştürülmüş. Devasa bir yapay yağmur ormanı (30.000 metre küp toprak ve 500 bitki çeşidi) barındıran tesis aynı zamanda kendisine ait bir plaja ve kamp alanına da sahip. Yiğidin hakkını yiğide teslim etmek lazım ve bu parkı inşa edenler, ortalama bir su parkının çok üzerinde bir çıtayı hedeflemişler.

PEKİN ULUSAL SU MERKEZİ

Bu bina, 2008 Yaz Olimpiyatları çerçevesinde inşa edilmişti. Olimpiyat oyunları son erdikten sonra, bu devasa binanın yarısı bir su parkına dönüştürüldü. Pek çok insan günümüzde hem iç hem de dış görünüşü oldukça havalı görünen bu yapıyı ziyaret etmek ve tek kullanımlık bir yer kaybı olması muhtemel bu yapıya yeni bir işlev kazandırmak için Çin’e gidiyor.

SPLASH LAGOON

Polinezya temalı (ki burada “temalı” sözcüğü son derece cömertçe kullanılmakta) bu su parkı ABD’nin Pennsylvania eyaletindeki en büyük su parkı. Eylül 2011’de 2800 metrekarelik bir dalga havuzu açılışı yapan tesis, Big Kahuna, Maui Waui ve PJ’s Plunge gibi kaydırak isimlerine sahip. Bu da sizi heyecanlandırmaya yetmiyorsa ne heyecanlandıracak bilemiyoruz!

Kapali-mekan-su-parki-5

SCHLİTTERBAHN GALVESTON ISLAND

Bu aile şirketi ABD’nin Texas eyaletinde bir dizi ve Kansas eyaletinde bir tane su parkı tesisine sahip. Şirketin su parklarından çoğu dış mekân tesisi ama Galveston’daki bu park bir kapalı mekân su parkı. İşletmeyi yürüten bu aile, suyla ilişkili eğlence aktiviteleri alanında oldukça tanınmış ve hatta su parklarında kullanılan durgun nehir ve patlama (blaster) teknolojisini kendileri geliştirmiş. Tabi bu parklardaki patlama teknolojisinin Yıldız Savaşları’yla hiçbir ilgisi yok ve Yıldız Savaşları’na kıyasla pek de havalı gözükmese de son derece kayda değer bir özellik olan akıntı yukarı rafting olanağı sağlıyor.

WILDERNESS TERRITORY RESORT

Bu park, reklamlarda ABD’deki en büyük kapalı mekân su parkı olarak tanıtılıyor ve gerçekten de öyle, ama bir şerh düşmek lazım. Bu park 3 farklı binaya yayılıyor, dolayısıyla da toplam alan açısından değerlendirildiğinde en büyük su parkı. Parkta yer alan Wild Water Dome (Vahşi Su Kümbeti) binasında ziyaretçilerin tüm yıl boyunca güneşlenmelerini sağlayan ve yetkililerin “Foil Tec” adını verdikleri (cam yerine transparan plastik kullanılan) bir çatı bulunuyor. Bu tesisteyseniz bir daha hiç dışarı çıkmanıza gerek kalmayacak!

WATERPARK OF AMERICA

10 kat yüksekliğinde bir su kaydırağı kulesine sahip ki bu yapı, tesise ABD’deki en yüksek kapalı su parkı ünvanını da kazandırıyor. Bu tesis, devasa bir AVM’nin hemen yanına kurulu. AVM’lerin “Hadi insanoğlu için tek bir binaya sıkıştırabileceğimiz ne kadar şey varsa bir araya getirelim” mantığı ile yapıldığı düşünülürse, su parkının neden AVM’nin yanı başında olduğu daha net anlaşılıyor. Ancak söz konusu AVM’nin yani Mall of America’nın Waterpark of America tesisi ile iyi geçindiğini söylemek pek mümkün değil. Söz konusu AVM isim benzerliğini ve insanların kafasının karışabileceğini düşünerek bu su parkına telif hakkı davası açtı. İnanabiliyor musunuz?

Kapali-mekan-su-parki-6

AVALANCHE BAY

Bu kapalı mekân su parkı, sadece tuhaf bir isme sahip olmakla kalmıyor, üzerine tırmanmaya çalışan insanlara su püskürten 7,5 metrelik bir tırmanma duvarı da barındırıyor. Patronların hâlâ nasıl hayatta kalmayı başardıkları tam bir muamma.

MASSANUTTEN RESORT

Standart kaydırakları, sizin ve sevdiklerinizin üzerine su püskürten devasa su tankları ve değişik ebatlarda havuzları ile oldukça keyifli bir su parkı. Tesis bünyesinde bir sörf simülatörü de var. Ama bu parkı benzerlerinden ayıran asıl özelliği, 3900 metrekarelik Louvre Müzesi benzeri cam piramide sahip olması. Ancak ne yazık ki piramidin içinde paha biçilemez sanat eserleri yerine sadece kurutulmuş yiyecekler ve eğlence var. Louvre benzerliğinde farklı bir deneyim!

GREAT WOLF LODGE

Great Wolf Lodge, ABD’de 11 farklı lokasyonda hizmet vermesine karşın, Grand Mount’ta bulunan tesisi iki farklı özelliği ile ilgi çekmeyi başarıyor. Bunlardan ilki, 4 katlı bir ağaç ev ve su kalesi şeklinde inşa edilen Fort Mackenzie (Mackenzie Kalesi). Meydana getirilen en tehlikeli şey gibi kulağa gelen bu kale, aynı zamanda inanılmaz ölçüde de eğlenceli gözüküyor. Tesisin bir diğer önemli yapısıysa, dünyanın ilk tamamen kapalı çoklu Tornado tüp kaydırağı olan Howling Tornado (Uluyan Tornado). Elbette bu yapı, tesis için büyük bir fark yaratmayı başarıyor.

Kapali-mekan-su-parki-7
AQUAWORLD

Muhtemelen beklentiniz dâhilinde olmasa da bu su parkının Budapeşte’de olması çok da sürpriz sayılmaz. Danube Nehri tarafından iki yakaya ayrılan şehir (doğu yakasındaki Buda ve Obuda ile batı yakasındaki Peşte yerleşimleri 1800’lerin sonunda birleştirilmiş) aynı zamanda doğal kaplıcalara da ev sahipliği yapıyor. Bu su parkı şehrin bir miktar dışında yer aldığı için kaplıca bölgesinde değil. Ancak tesiste Kamboçya Angkor Tapınağı’nın büyük bir replikası bulunmakta.

WORLD WATERPARK

Kuzey Amerika’nın en büyük kapalı mekân su parkı aynı zamanda ilk açılanı olma özelliği taşıyor. Bu yapı, şanına uygun bir biçimde, dünyanın en büyük AVM’lerinden birisi olan West Edmonton Mall içerisinde yer alıyor. Dünyanın en büyük kapalı mekân dalga havuzlarından birisini de barındıran tesis, bir insanın kapalı mekânda ulaşabileceği en büyük eğlencelerden birisini de sunma vaadinde.

SEAGAIA OCEAN DOME

Tropical Islands Resort, neredeyse listemizde en üst sırayı alacaktı ama Ocean Dome’un absürtlüğünü görünce, tesis şuan yenileme gerekçesiyle kapalı olsa da listeye son bir ekleme yapmaya karar verdik. Bu tesis 3 Amerikan Futbolu sahası genişliğinde ve bir Amerikan Futbolu sahası uzunluğunda. Sahte bir alev püskürten volkanı da olan tesis aynı zamanda dünyanın en büyük açılır-kapanır çatısına sahip olma özelliği taşıyor. Çatı kapatıldığında açık ve mavi bir gökyüzü simülasyonu çalışıyor. Tesisin en çılgın kısmıysa gerçek kumsala, gerçek suya ve tüm açık mekân su eğlencelerine sahip gerçek bir okyanusa sadece bir taş atımı mesafede yer alması.

Kapali-mekan-su-parki-8

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*


+ dokuz = oniki