Havuz Örtüsü

Havuz Örtüsü

SANAT OLARAK HAVUZ ÖRTÜSÜ

Otomatik havuz örtüleri sanat ya da kişisel anlatım platformu olarak heyecan verici olanaklar sunuyor. Bu fikrin ortaya çıkması biraz zaman aldı ancak önünde sonunda her pratik icat, tasarımcıların “tuvali” haline geliyor.

havuz-ortusu-1 Otomatik havuz örtülerinin faydaları hem havuz inşa edenler hem de müşterileri tarafından gayet iyi biliniyor. Bu araçlar havuzları çok daha güvenli hale getiriyor, enerji tüketimlerini düşürüyor, daha az kimyasal ihtiyaç sağlıyor ve onları daha kolay hizmet verir hale getiriyor. Örtü yatırımı yapan havuz sahipleri birkaç yıl içinde bu yatırımın geri dönüşünü alabiliyor.

Bütün bu büyük avantajlara rağmen, otomatik havuz örtüleri pek de göze hitap eden araçlar gibi görünmüyor. Üreticilerin değişik renkler sunarak estetik çözümler üretmelerine ve koruyucu sistemini gizlemek için uygun çözümler geliştirmelerine rağmen havuz kapakları büyük birer muşamba gibi görünebiliyor.

Neyse ki en azından, yaratıcı bir ABD’li üretici, Avrupalı bir tedarikçi ve ileri görüşlü mimar ve müteahhitler şimdi kasvetli görüntüye sahip otomatik örtülere bir çözüm sunuyor: Örtü üreticisi Aquamatic iki yılı aşkın süre önce, Kuzey Amerika’daki bayilerine Artpoolcovers isimli Fransız ürününü sunmaya başladı.

Bu örtüler, ev sahiplerinin zevkini yansıtan ve havuz örtülerini sıradan görünüşlü araçlar olmak yerine birer sanat eseri haline getiren geniş yelpazede desen çeşidine sahip. Artpoolcovers, daha çok manuel koruyucu şeklinde, son yıllarda Avrupa pazarında yer almış durumda. Son dönemde de yerel pazarda daha fazla yer almaya başladı. “Bu koruyucuları üreten Fransız şirket ile iletişime geçtik” diyen Aquamatic’ten Tom Dankel, sözlerini şöyle sürdürüyor: “Şirketimizi; pazara inovasyon ve servis anlamında getirdiklerimizi incelediler. Araştırmalarını yaptılar ve iyi bir ortak olacağımıza inandılar. Ve işte şu anda bulunduğumuz noktaya geldik.”

 

havuz-ortusu-2

Tüm avantajlarına rağmen havuz örtüleri pek de göze hitap eden araçlar gibi görünmüyor. Üreticilerin değişik renkler sunarak estetik çözümler üretmelerine rağmen havuz örtüleri büyük birer muşamba gibi görünebiliyor. Neyse ki ABD’li bir üretici, bu kasvetli görüntüye yaratıcı bir çözüm sunuyor.

 

havuz-ortusu-3

Aquamatic, ürün serisinin performans ve uzun ömürlülük anlamında güvenilir olduğunu gösterdi. “Bizim için sahip oldukları deneyim çok önemliydi” diyen Dankel, “Bu işte yarı yolda kalmak istemedik. Onların bu işte sahip olduğu başarılı geçmiş ve beş yıllık garanti bizim için çok önemliydi” diyor.

KADEMELİ İLERLEME

İki yıl içinde Aquamatic ABD, Kanada ve Meksika’daki bayilerine Artpoolcovers’ı sundu. Bu sürede kademeli şekilde azar azar satışlar gerçekleşti. Bu yavaş başlangıç, söz konusu ürünleri önceki endüstriyel fuarlarda sergileyen Dankel ve şirketini caydırmadı. Dankel’a göre bu fuarlarda stantlarını ziyaret eden mimar ve müteahhitler, heyecanlı görünüyorlardı. Dankel; “İnsanlar fikri sevdiler. Havuz ortamına eğlence unsuru kattığınız zaman bu insanlara basit ama zekice görünüyor. Herkes onu gördüğü zaman seviyor” diyor.

“Bu tip talepleri geçmişte de alıyorduk” diye ekleyen Dankel şunları aktarıyor: “Bir tatil yerinin logosunu, harfleri kesip örtü üzerine sabitleyerek yaptık. Koruyucu havuz üzerine ne zaman kapatılsa havuza yukarıdan bakanlar tesisin logosunu görüyordu. İnsanlardan şirketlerinin isim, logo ya da markası için birlikte talep geliyordu. Bu çok sık olmuyordu ancak daha önce karşılaştığımız bir durumdu.”

Yavaş giden satışları yorumlayan Dankel; “Potansiyel konusunda gayet olumlu olmakla birlikte, fiyatlar konusunda endişelerim var. Bunu yapmak pahalı bir yöntem. Maliyet mekanizmaya göre daha da yükseliyor” diyor. Dankel aynı zamanda çoğu koruyucu müşteri için görünüşün güvenlik ve yatırım geri dönüşüne göre daha geri planda kaldığını söylüyor ve ekliyor; “Tipik olarak, havuz örtülerinin pratik avantajları görünüşleriyle ilgili düşünceyi dengeliyor.”

Maliyet ve şu anki ev sahiplerinin ilgi azlığına rağmen, Dankel kendinden emin ve bu konsepte kendini adamış durumda. “Açıkçası hâlihazırda niş olan bir pazarda niş bir üründen bahsediyoruz” diyen Dankel, şunları söylüyor: “Bunun herkes için uygun bir ürün olmadığını biliyoruz. Fakat sadece düz havuz örtüsü görmekten fazlası fikrini sevecek müşteriler olduğuna da inanıyorum.”

Sanat eserlerini sergileyen otomatik koruyucular her müşteri için olmayabilir. Fakat daha fazla para harcamak meylinde olanlar için koruyucu yeni bir tür “kanvas” haline geliyor.

Zaten pahalı olan bir ürünün fiyatı sanat ile daha da pahalı hale geliyor. Çoğunlukla yüksek seviye müşterinin konumlandığı pazarda çalışan mimar ve müteahhitler bu ürüne kucak açıyor. “Şu an çalıştığımız çoğu inşaatçı zaten bu havuzun içinde yüzüyor. Dolayısıyla onlara bu seçeneği sunmak anlamlı oluyor,” diyor Dankel.

havuz-ortusu-4

Havuz örtülerinde yeni bir kavram olmasına rağmen sanat eserlerinin belirli yüzeylere uygulanması yeni bir yaklaşım değil. Teknoloji uzun zamandır mevcut ama sektörde havuz örtülerine ilişkin bu tür bir yaklaşım sergileyen olmadı daha önce.

havuz-ortusu-5

SONSUZ SEÇENEK

Havuz örtülerinde yeni bir kavram olmasına rağmen sanat eserlerinin belirli yüzeylere uygulanması yeni bir yaklaşım değil. “Kamyonlar, binalar ya da benzeri yüzeylerin sanat aracılığıyla boş alandan bir imaja dönüştüğünü; pek çok farklı platformda bu tip bir yaklaşımın uygulandığını gördük. Uygulanan şey bir fotoğraf, logo ya da grafik olabilir” diyen Dankel, “Belli ki teknoloji uzun zamandır buradaydı ama sektörümüzde bildiğim kadarıyla bu uygulama daha önce yer almamıştı. Bunu hâlihazırda yapan bir şirket olduğunu gördüğümüz anda, havuz örtülerini bu tip bir yöne sokacak fırsatı değerlendirdik” şeklinde sözlerini sürdürüyor.

Bu koruyucular bir süredir Avrupa pazarında yer alıyordu.Ürün yelpazesi; parıldayan havuz suyu, bitkiler ve çimler, modern sanat, ahşap, su altı sahneleri buz küpleri, deri ve pek çok başka örnekten oluşan geniş görüntü seçeneğine sahipti. Dankel, Avrupa pazarında hemen her isteğe yanıt verecek geniş bir yelpazenin söz konusu olduğunu söylüyor.

“Sizi afallatacak kadar çok sayıda resim söz konusu. Ve eğer kişiselleştirilmiş bir görsel arıyorsanız, örneğin tüm ailenizin bir fotoğrafı gibi, bu da örtü üzerine doğrudan uygulanabiliyor. Kendi imajını yeniden yaratmak fikri müşteriyi çok şaşırtıyor. Şu an havuz örtüsü için taş duvar görseli kullanmayı düşünen bir müşterimiz bile var. Böylece havuz kapandığında tümüyle görünmez hale gelecek.

Yani seçenekler sonsuz” diyor Dankel. Dankel daha fazla insanın bu seçenekten haberdar olmasıyla daha fazla kişinin bu çözüm için para ödeyeceğine inanıyor. Pek çok insanın bu havuz örtüsü çözümünden haberdar olmadığını, pazarı eğitmeninse kendilerinin işi olduğunu belirtiyor.

Dankel, bu çözümün, projelerini kişiselleştirmek isteyen ev sahipleri için mozaik, ışıklandırma ya da gelişmiş su sistemleri seçeneklerine benzer yeni bir tartışma konusu sunduğunu belirtiyor ve “Müşteriyle gerçekleşen diyaloğa dâhil oluyorlar ve bu yüzme havuzu için yeni bir eğlence unsuru sunuyor,” diyor.

havuz-ortusu-6

“Sizi afallatacak kadar çok sayıda resim söz konusu. Ve eğer kişiselleştirilmiş bir görsel arıyorsanız, örneğin tüm ailenizin bir fotoğrafı gibi, bu da örtü üzerine doğrudan uygulanabiliyor. Kendi imajını yeniden yaratmak fikri müşteriyi çok şaşırtıyor. Şu an havuz örtüsü için taş duvar görseli kullanmayı düşünen bir müşterimiz bile var. Böylece havuz kapandığında tümüyle görünmez hale gelecek.”

havuz-ortusu-7

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*


altı × iki =