Havuz Pompası Tercihine Dikkat

Havuz Pompası Tercihine Dikkat

HAVUZ POMPASI SEÇERKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ

Havuzum için hangi pompayı tercih etmeliyim?

Yükseklik  ve pompaya olan mesafe, havuz tipi, havuzun skimmerlı veya taşmalı olması ve son olarak ekipmanlar, elektrolizör, ısı pompası vb.  dikkate alınarak pompa seçilir. Pompa, filtre ile mükemmel uyumlu olmalıdır. Aşırı güçlü bir pompa zayıf filtrasyona sebep olacaktır. Uyumla ilgili aynı kavram borular için de gereklidir. Yanlış boyutlandırma, pompanın olumsuz koşullar altında çalışmasına ve bir dizi sorunlar  oluşmasına sebep olur. Pompanın havuz ve havuz ekipmanları ile mükemmel şekilde uyumlu olması gerekmektedir.

Değişken hız nedir?

Üreticiler artık değişken hızda pompalar sunuyor. Nedir bu değişken hız? Değişken hızda pompaların çalışma prensibi; sürekli bir sirkülasyon var ama yavaş yavaş artıyor. Geleneksel pompaların 12 saatte 14m³/h kapasitede çalıştığı durumlarda, değişken hızda pompalar aynı hacimdeki havuzda 24 saat boyunca 7m³/h çalışabilmektedir. Yani aynı pompayı düşük kapasiteden yüksek kapasiteye kadar istenilen kapasitede çalıştırabilme olanağı sunuluyor. Bu akış hızında; bu şekilde daha iyi bir filtrelemenin yanında , aynı zamanda elektrik tüketimini de düşürüyor. Bu hal, enerji tasarrufu sağlarken daha kaliteli su elde etmeniz anlamına gelmektedir. Pompalar havuz ve havuz ekipmanları ile mükemmel entegre edilmelidir.

 Yüzme havuzumda elektrik faturasında tasarruf sağlamam mümkün mü?

Yüzme havuzunuz elektrik tasarrufu sağlamak için uygun bir yatırımdır. Havuzunuzun kullandığı elektrikteki tasarruf kafanızın rahat olması anlamına gelmektedir. Aydınlatmaların bu harcamalar üzerinde sadece birkaç saatlik etkisi vardır, çok fazla katkısı yoktur. Isıtma söz konusu olduğunda, ısı pompası veya elektrikli ısıtıcı kullanımınız, hava ve tercih ettiğiniz konfor düzeyine bağlı olarak değişir. Yani bu durum zorunlu değildir. Bununla birlikte; pompa yüzme havuzunun çalışması için gerekli olan ve elektrik tüketimi açısından en önemli birimi oluşturur. Havuz Pompaları havuz suyuna sirkülasyon yaptıran bir birimdir. Böylece filtreleme ve arıtma sağlanabilir. Değişken hızda pompalar kullanılarak elektrik tüketimi azaltılabilir. Daha yavaş çalışan bir pompa geleneksel bir pompaya göre %40 daha az elektrik tüketir. Düşük kapasitede çalışan pompa, kum filtrelerinde daha iyi sonuç verir ve daha az mekanik-hidrolik gürültü oluşturur. Ayrıca düşük hız borularda daha az basınç kaybı  oluşturmakta ve sızıntı riskini azalmaktadır. Değişken hızda pompa ‘nın birçok avantajı olduğu ve uzun vadede önemli bir tasarruf sağladığı açıktır. Ve unutmayın ki, elektrik faturasını düşük tutarak, aynı zamanda yüzme havuzunuzun çevreye olan olumsuz etkilerini azaltmış  olursunuz.

Tasarruf yapın…

Huzurunuz, rahatınız ve cebiniz için yapacağınız en doğru seçim değişken hızlı pompaların seçilmesidir. Pompanızın sızıntı yapmasını engelleyin. En iyi pompalar için bile biraz bakım gerekebilir. Dikkatli olun, en kısa zamanda bir sızıntı olduğunda harekete geçmek için vakit kaybetmeyin. Çoğu durumda, bu değiştirilmesi gereken dönen bir contadır. Statik contaları değiştirmek için bu fırsatı kullanın. Doğru pompayı seçerek, kulaklarınızı pompa sesinden korumuş olursunuz.

TriStar

Yenilikçi tasarımı ile TriStar® pompaları, optimum performans ile birleştiğinde daha düşük enerji tüketimi ile harika bir kapasite sunuyor.  Olağan üstü teknik özellikleri mükemmel performans ile birleşmesini isteyenler için en iyi seçimdir.

Avantajlar

+ Büyük havuzlar veya yüksek akış oranı gerektiren havuzlar için tasarlanmıştır
+Temizlik sıklığını azaltmak için ekstra geniş ön sepetleri mevcuttur.

Ayrıntılı bilgi: Büyük havuzlar için (70 m3 ve üzeri), taşmalı havuzlar gibi yüksek akış oranı gerektiren hallerde kullanılabilir. 1,1 kw’ ın üzerinde güç gerektiren hallerde sabit hızlı veya değişken hızlı olarak kullanılabilmektedir. Pratikte, TriStar® transparan kabı ve ekstra geniş sepeti ile işletme kolaylığı imkanı sağlar. TriStar ® pompanın değişken hızlı versiyonu da mevcuttur.

Super Pump

Super Pump 40 yılı aşkın süredir üretilmekte ve yüzme havuzları için kalitenin bir kriteri olarak bilinmektedir. Çok yönlü, verimli ve güvenilir Hayward® pompa markasından talep edebileceğiniz bütün özellikleri karşılar.

Avantajlar

+Çoğunlukla aile havuzları için çok yönlü bir pompadır.
+Bilinen en güvenilir ve sessiz pompalardır.

Ayrıntılı bilgi: Super Pump standart yapılandırmalar ile aile havuzlarının temel öğesidir. Tek veya üç fazlı modelleri mevcuttur. Değişken hızlı versiyonu da mevcuttur. Dünya çapında en sessiz ve güvenilir pompalar olarak bilinmesinin yanı sıra aynı zamanda kapağın üzerindeki sepete kolay erişim sağlayan kelebek somunlar sayesinde bakımı kolaydır. Bu meşhur kare süzgeç sepeti bir çok kez kopyalanmış, fakat buna rağmen Süper Pump bugün dahi rakipsizdir. Super Pomp’ın değişken hız sürümü de mevcuttur.

Max Flo XL

Ürün yelpazesine ek olarak, Max Flo XL Hayward ® bilgi birimi ve deneyimini kullanır. Max Flo serisi pompalar kendi kardeşleri gibi, özellikle küçük, orta büyüklükte havuzlar için tavsiye edilir.

Avantajlar

+Küçük veya orta ölçekli havuzlarda kullanılabilir bir pompa

+2013 için yeni bir model.

Ayrıntılı bilgi: Olağan üstü performansı onu önemli bir pompa yapar. Küçük havuzlar için kullanımı idealdir. 50 mm Özel çıkışları ile; sabit hızlı kullanımının yanı sıra aynı zamanda değişken hız versiyonu da bulunmaktadır. Tüm pompalar güçlü motorlarla donatılmıştır. Kimyasal ve tuz korozyonundan etkilenmeyen, takviyeli reçine enjekte gövdesi, elektroliz dahil olmak üzere tüm arıtma işlemlerine dayanıklıdır. Tüm modeller 2 yıl garantili, eğer tamamen onaylı Hayward perakendecisinden aldıysanız artı 1 yıl garanti uzatmalıdır.

SORULARINIZ VE CEVAPLARIMIZ

Pompa parçaları profesyonel biri tarafından değiştirilmezse cihaz hasar görme tehlikesi var mı?

Şart değildir, ancak bazı işlemler yanıltıcı olabilir. Eğer şüpheniz varsa, bir profesyonele danışarak garantinizin geçersiz ve hükümsüz olma riskini almaktan kaçınmış olursunuz.

Pompamı değiştirmek zorundayım. Daha güçlü bir pompa kullanmak iyi bir fikir midir?

Hayır. Suyun filtreden çok hızlı geçmesi sonucu verimsiz filtrasyon riskiyle karşılaşırsınız. Bu pompa (filtre önünde kullanılıyorsa) her zaman filtre ile çalışmak üzere dizayn edilmiştir. Ayrıca, daha fazla güç, daha fazla basınç dolayısıyla su kaçağı riskini arttıracaktır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*


dört + = sekiz