ENELSA

ENELSA

enelsa-1

Sektörün lider üreticilerinden Enelsa’nın Genel Müdürü Ömer Bacanak’dan hem firmanın hem de sektörün durumuna dair değerlendirmelerini aldık.

Öncelikle Enelsa’nın ürün yelpazesinde neler olduğunu öğrenebilir miyiz?

Enelsa ürün yelpazesinde; selenoid, mekanik diyaframlı ve peristaltik dozaj pompaları, gaz klor dezenfeksiyon cihazı, endüstriyel ölçüm ve kontrol sistemleri, uzaktan izleme ve kontrol yazılımları, kule blöf ile havuz kontrol sistemleri var. El tipi ölçüm cihazları, endüstriyel sensörler ve sensör tutucular, karıştırıcılar, blower’lar da bulunuyor ayrıca. Üretimini yaptığımız tüm ürünlerin mekanik ve elektronik model tasarımı, plastik kalıp tasarımı, plastik üretimi ve elektronik kart dizgileri kendi bünyemizde yapılıyor; sektörün bu yöndeki taleplerine de cevap verebiliyoruz.

Öne çıkan bir ürün grubunuz olduğundan söz etmek mümkün mü peki?

Dozaj pompaları, çok parametre ölçüm ve kontrol cihazlarını ilk sıraya koyabiliriz. Ayrıca bu sene seri üretimine başladığımız, yaklaşık 2 yıllık AR-GE çalışmalarımızın sonucu olan, yerinde tuzdan gaz klor dezenfeksiyon cihazımız da bu senenin öne çıkanlarından.

Geçtiğimiz yıla ve 2014’ün ilk çeyreğine dair değerlendirmeleriniz neler? Sizin açınızdan verimli bir yıl mıydı?

2013 yılı üretim, satış ve AR-GE faaliyetlerimiz açışından son derece verimli geçti. Bu verimli süreç 2014’ün ilk çeyreğine de yansıdı ve sektöre yeni sunduğumuz ürünlerle birlikte bu yılı da en iyi şekilde tamamlamayı hedefliyoruz.
Yerli piyasaya sağlamakta olduğumuz katkıyı yurt dışına da taşımak için 2013-2014 döneminde ihracat çalışmalarımıza ağırlık verdik. Yıllardır yatırımını yaptığımız bu alanda da 2014 için hedeflerimiz var.

Enelsa’nın havuz sektöründeki konumu nedir?

Dozaj pompası, multi parametre ölçüm ve kontrol cihazlarında yerli en büyük üretici olarak Türkiye’nin her bölgesinde bölge bayisi ve alt bayiliklerle sektörümüzde önemli bir markayız.

Türkiye’de havuz sektörünün gelişimini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Türkiye’de havuz sektörü her geçen gün kendini yenilemektedir. Yurdumuzda sağlığa gösterilen önem artmakta, bunu sağlamak için kullanılması zorunlu olan ürünlerimize olan ilgi de devam etmektedir. Biz de ENELSA ailesi olarak, havuz suyu dezenfeksiyonunda kullanılan sistemlerin gelişiminde ve uzaktan izlenmesi ve ayarlanabilmesi noktasında sektöre sürekli katkıda bulunuyoruz.

Sizce sektöre yapılan yatırımlar yeterli mi?

Son yıllarda sektöre yapılan yatırım arttı. Bu artış gelişmede büyük bir öncü oldu. Günümüzde yapılan birçok yatırım gelişmeyi hedefliyor ancak nadir sektörlerde sürekli gelişmeyi gözleyebiliyorsunuz. Havuz sektörü bu
anlamda geçtiğimiz birkaç yılda yaşanan önemli gelişmeler ile hak ettiğini almaya başladı. Özellikle yerli yatırımcıların yaptığı yeni tasarım ve ürünler dünyada da kabul görür hale geldi.

Pool Expo 2014 yaklaşıyor, bu yılki fuardan beklentileriniz neler?

Her İki yılda bir yapılmakta olan sektör açısından büyük önem taşımakta olan bu fuar için yeni tasarımlarımız ve ürünlerimiz ile çok iyi hazırlandık. Bizim açımızdan pool expo2014 fuarının verimli geçeceğini düşünüyoruz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*


bir × = beş