Doğal Jeotermal Enerji

Doğal Jeotermal Enerji

Havuzlar süs değil!

“Türk toplumu olarak havuz kültürüne biraz uzağız. Havuzlarımıza girmektense onları seyretmeyi daha çok seviyoruz.” Bu sözler Türkiye’nin birçok yerinde başarılı projelere imza atan Doğal Jeotermal Enerji Kurucu Üyesi Hikmet Emin Ergüven’e ait. Avrupa’da ve İskandinavya ülkelerinde havuzların dört mevsim kullanılabilecek bir alan olduğunu belirten Hikmet Emin Ergüven,“Havuzlara süs olarak değil, bir yaşam alanı olarak yaklaşırsak çok daha doğru hareket etmiş oluruz” dedi.

Doğal-Jeotermal-Enerji-1

Doğal Jeotermal Enerjinin kuruluşu hakkında bizlere bilgi verebilir misiniz?

Doğal Jeotermal Enerji firması 2008 yılında kurulmuştur. Isı Pompaları hakkındaki geçmişimiz 1998 yılına dayanır. O zaman yine bir İsveç markası ısı pompasının Türkiye Distribütörlüğünü yapıyorduk. 2008 yılından itibaren Doğal Jeotermal Enerji şirketimiz olarak; NİBE, Gullberg&Jansson ve Orılux markalarının distribütörlüğünü yapmaktayız. Toprak, hava ve su kaynaklı ısı pompalarının uzun yıllardan beri Türkiye’ de bilinmesi ve yaygınlaşması adına ciddi işler yapan bir firmayız.

Şirket içi eğitim çalışmalarınız nelerdir?

Doğal Jeotermal Enerji; üretici değil, 3 markanın distribütörlüğünü üstlenen, satış ve satış sonrası hizmet veren bir firmadır. Geçmişten gelen tecrübeli teknik ekibimiz ile birlikte montaj ve montaj sonrası hizmetlere çok önem veriyoruz. Bu yüzden teknik ekibimizin eğitimlerine çok önem veriyoruz. Bizim araştırma ve geliştirme çalışmalarımız, şuan Çin’de ürettiğimiz ürünlerimizin üzerinden devam etmekteyiz. ‘Daha farklı ürünler nasıl üretebilir, ürettiğimiz ürünleri nasıl geliştirebiliriz?’ sorularının cevaplarını bulmak adına çok farklı çalışmalar yapıyoruz. Yeni  üreteceğimiz ürünlerden bir tanesi; otellerde kullanılan sadece sıcak su üretimi sağlayacak hava kaynaklı ısı pompası olacaktır. Bu ısı pompası ile 85 dereceye kadar sıcak su elde edilebilecektir. Ayrıca Türkiye’de Fan Coil’in gelişmekte olduğunu görüyoruz. Ancak bazı kişiler bu gelişimin önüne geçmek istiyor ve konut kullanımlarında yaygınlaşmasını istemiyor. Bizler yine Çin’de fan Coil’in üretimi konusunda da bir çalışma yapıyoruz. Aslında Çinliler bu fabrikanın bizimle Türkiye’de kurulmasından yanalar. Bu konuda şu anda gündemimizde yer alıyor.

Doğal Jeotermal Enerji’nin bu kadar çok tercih edilmesinin sebepleri nelerdir?

Doğal Jeotermal Enerji çok tercih edilen bir firmadır. Sebebi ise; bizim özgeçmişimizdir. Bahsettiğim gibi çok uzun yılından beri bu işi yapıyoruz ve bu konu ile ilgili çok şey biliyoruz. Türkiye’ye ilk ısı pompalarını getiren ve sektöre öncülük eden kişiler olmamızda buna en büyük etkendir. Sektöre öncülük ederken Türkiye’nin birçok yerinde önemli projelere imza attık. Isı pompalarının asıl menşei toprak ve sudur. Özellikle, menşei toprak olan ısı pompalarının yer aldığı projelerde çok ciddi başarılar sağladık. Ülkemizde su ve toprak kaynaklı ısı pompaları çok bilinmiyor ve yapılamıyor. Emsal firmalar bu yetersizliklerinden dolayı projelerden geri çekilmek mecburiyetinde kalıyorlar. Doğal Jeotermal Enerji bu nedenlerden dolayı bir adım öndedir.

Distribütörlüğünü yapmış olduğunuz ürünlerin avantajları nelerdir?

Bizim ana lokomotif ürünümüz NİBE’dir. NİBE’nin avantajlarını kısaca şöyle anlatabilirim. NİBE; 1946 yılında kurulmuş, sekiz bin beş yüz kişinin çalıştığı, çok ciddi cirolar yapan, dünya devi firmalardan biridir. Yaptığı en önemli işlerden biride ısı pompalarıdır. NİBE’nin ürün çeşitliliği bakımından geniş bir yelpazeye sahip. Ayrıca ürünlerin İsveç menşeili olması çok büyük avantaj sağlıyor. Çünkü günümüzde İsveç teknolojisi, Alman teknolojisine göre bir adım önde görülüyor. İsveç çok soğuk bir ilkime sahip olduğundan dolayı ısı pompalarını eskiden beri kullanıyorlar ve ısı pompaları hakkında çok şey biliyorlar. Ülke genelinde %80 ısı pompası kullanımı mevcut.

Ürünlere baktığımızda, ısı pompalarının enerji verimliliği çok yüksek ve diğer firmaların ürünleri ile kıyasladığımızda arada ciddi bir fark olduğunu görüyoruz. Diğer önemli bir konuda tek ısı pompasının birçok alanda kullanılıyor olmasıdır. Tek ürünün; ısıtma, soğutma, sıcak su ve havuz suyu ısıtmasında kullanılması çok önemlidir. Örneğin; Nibe F2300 serisi, -25 derecede çalışabilen ve 65 derece sıcak su üretimi sağlayabilen bir üründür. Diğer bir ürünümüzde 2014 yılında satışa sürdüğümüz Nibe F2040 serisidir. Isıtma, soğutma, sıcak su ve havuz ısıtmasında kullanılabilen bir ürünümüzdür. Bu üründe uzaktan ‘upling’ sistemi ile kumanda edebiliyor ve 8 adet kaskad yapmak kaidesi ile tüm sistemi kendi içinde bulunan tek bir otomasyonla yönetebiliyorsunuz.

Gullberg&Jansson’ a geldiğimizde en önemli özelliğinin İsveç normları ve standartlarına göre üretilmiş olmasıdır. Soğuk iklim koşullarına göre üretilmiş bu ürünler, havuz sezonunu uzatmak ve havuz suyu ısıtmasını sağlamaktadır. Gullberg&Jansson çok şık dizayna sahip ve gövdesinde kullanılan çelik malzeme ile çok ciddi bir işçiliğe sahiptir.

Isı pompalarının havuz kullanımları konusunda ki bilgileri bizimle paylaşır mısınız? Her tip ısı pompası havuz suyu ısıtmasına uygun mudur?

Isı pompalarının kullanımı, Avrupa’da ve İskandinavya ülkelerinde revaçtadır. Havuz onlar için dört mevsim kullanılabilecek bir alan. Ancak ülkemizde, havuza bakış açısının daha farklı olduğunu görüyoruz. Türk toplumu olarak havuz kültürüne biraz uzağız. Havuzlarımıza girmektense onları seyretmeyi daha çok seviyoruz. Mevsimsel olarak, örneğin; İstanbul’da zaten Haziran sonundan önce havuza pek girilmiyor. Bu durumu ısı pompaları kullanılarak değiştirebiliriz. Havuz kullanım sezonunu uzatabiliriz. Havuzları daha uzun süre kullanabiliriz. Daha önceki yıllara göre ısı pompası kullanımında bir artış söz konusu, bilinçlenmeye başladık ancak yeterli seviyelere hala tam anlamıyla ulaşılmış değil. Havuzlara süs olarak değil, bir yaşam alanı olarak yaklaşırsak çok daha doğru hareket etmiş oluruz.

Havuz suyu ısıtmasında, havuz suyu ısıtmasına uygun ısı pompaları tasarlanmıştır. Bu tip ısı pompaları havuz suyu ısıtmasında tercih edilmelidir. Biz İsveç menşeli Gullberg&Jansson hava kaynaklı ısı pompaları ile bu hizmeti vermekteyiz.

Diğer havuz ısıtma sistemlerine karşılık ısı pompaları neden tercih edilmelidir?

Birinci tercih nedeni ekonomidir. Çünkü konvensiyonel ve diğer ısıtıcılara göre ciddi ekonomi tasarrufu ortaya çıkarıyor. Örnek verecek olursak; Nisan ve Mayıs aylarında 90 m2 (kare), açık bir havuzu doğal gaz ile ısıttığımızda 1.500-1.800 Türk Lirası gibi bize bir maliyeti söz konusu olacaktır. Üzeri açık olduğu için ısı kayıplarına maruz kalınacaktır. Bu tip bir havuzu ısıtmak içinde cihazın çok fazla çalışması gerekir. Ancak ısı pompası ile havuz suyu ısıtıldığında aynı koşullar içerisinde rakam 500 Türk Lirasına kadar çekilebilmektedir. Sezon ilerledikçe de 50 lira gibi rakamları da görmek mümkündür. En önemlisi kullanım ve yaşam konforu sağlamasıdır.

2013 yılı Doğal Jeotermal Enerji için nasıl bir yıl oldu? 2014 yılı çalışma planlarınız nelerdir?

2013 yılı aslında planladığımız gibi geçti. Beklentilerimizi bu yıl içerisinde karşıladık. Ancak şirket olarak biz hep daha iyi ve büyük işler çıkarmanın peşindeyiz. Bu yüzden hep daha fazlasını istiyoruz. 2014 yılının 2013’e göre daha iyi geçeceğine inanıyoruz. Şirket olarak bir önceki yıla oranla en az %20 büyümeyi hedefliyoruz. Bu büyüme daha hızlı ve daha çok olabilir. 2014 yılı çalışma planlarımız olarak, 35. Sokak İzmir projesinin 2. Etabını bitirmeyi hedefliyoruz. Ayrıca dört yeni projemiz de bu yıl için mevcut. Şu an imzalanma aşamasında olduğu için projenin detaylarını veremiyorum ancak gerçekleştiğinde sizde göreceksiniz, Türkiye’de yine bir ilke imza atmış olacağız. Tabi bu arada ülke genelinde ki bayiliklerimiz sayesinde küçük ve büyük birçok işlerde yapacağız. Bu işlerinde 2014 yılı için de daha da artmasını bekliyoruz. Özellikle Ege, Akdeniz, Marmara ve Karadeniz bölgesi bu konuda oldukça iyi ilerliyor. Ben 2014 yılının hayırlı ve başarılı geçeceğine inanıyorum.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*


sekiz − yedi =