REKLAM VERİN | ABONE OLUN | HAKKIMIZDA | BİZE ULAŞIN | ANA SAYFA
Eylül - Ekim 2005
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


Bakır Gümüş İyonizasyon Teknolojisi Kazandırdıkları

Havuz ve içme suyu dezenfeksiyonunda yaygın olarak kullanılan değişken kalitelerdeki klor, Ph asidi, yosun öldürücü ve topaklayıcı gibi sağlık riski taşıyan kimyasalların kullanımını minimuma indirerek, kullanıcıyı ve tesisi, bu maddelerin sağlığa zararlı etkilerinden korur.

1-SAĞLIK

Gözlerde yanma, ciltte tahriş, solunum yolları rahatsızlıkları ve bağlı klorun (chloramine) kanserojenik etkisi gibi riskleri ortadan kaldırır. Bakır ve gümüş iyonlarının standart bakteriler üzerinde yapılan araştırmalar neticesinde klora göre en az 80 kat daha etkili olduğu uluslararası belgelerle kanıtlanmıştır. Bakır-gümüş iyonizasyon cihazları EPA ve NSF sertifikalıdır.

2-EKONOMİ VE TASARRUF

Gümüş ve Bakır Doğal Dezenfeksiyon sistemiyle havuzunuzda kullanılan kimyasallardan (Klor, pH asit düzenleyici, yosun öldürücü, ve topaklayıcı) gibi malzemelerden %80 oranında tasarruf yapılabilmektedir.
İyonların suyun pH dengesinini değiştirmemesi, klordan çok daha güçlü, doğal birer dezenfektan olmaları ve uçuculukları olmaması sebebiyle kalıcı bir dezenfeksiyon gücü sağlamaları bu teknolojinin önemli avantajları arasında yeralmaktadır. Özel villa havuzlarında ve kullanıcı sayısının düşük seviyelerde olduğu diğer havuzlarda sürekli kimyasal kullanmadan %100 hijyen şartları sağlanabilmektedir.

3-GÜVEN VE KOLAYLIK

Özel havuz veya turistik tesis havuzlarında muhtelif kimyasal kullanımının beraberinde getirdiği ciddi sağlık riskleri ve kullanım zorlukları iyonizasyon teknolojisi sayesinde büyük ölçüde ortadan kalkacaktır.

Klor ve diğer asitlerin ve ilaçların minimum seviyelerde kullanılmasıyla birlikte devir daim pompaları, dozaj pompaları, filtre quartz kumu ve diğer havuz suyunun temas ettiği malzeme ve ürünler yüklü miktarda klor kullanımının verdiği yıpranma ve eskime risklerinden kurtulmuş olacaklardır.
Ayrıca havuz işletmesinde ters yıkama, taze su alımı, dozaj pompa besleme, denge deposu kirliliği, filtre bakımı, ve suyun dengesi ölçümü gibi emek yoğun ve zaman alıcı işlemler minimumlara indirilebilecektir.

Amerika da 1992 yılında National Sanitation Foundation(NSF) kurumu tarafından standardı belirlenen gümüş bakır iyon dezenfeksiyon sistemleri bunu takiben eyaletlerin sağlık bakanlıkları tarafından da benimsenip halkın genel kullanımına önerilmeye başlanmıştır. Amerika da birçok belediye, üniversite ve otel havuzlarında iyon dezenfeksiyon sistemi vazgeçilmez bir sistem olarak kabul görmektedir. İyon dezenfeksiyon teknolojisi Avrupa Topluluğuna bağlı EWGLI (Lejyoner Hastalığını Takip Denetim ve Kontrol ) komisyonu tarafından da benimsenip AB standartlarında önerilmiştir.
Lejyoner hastalığına kesin çözüm, havuzlarınızda sorunsuz, kalıcı dezenfeksiyon ve işletme maliyetlerinizde büyük tasarruf sağlayan bu sistemin tüm özellikleri aşağıda belirtilmiştir:

1.Bakteri, Virüs, Yosun ve Mantar gibi mikro-organizmaların tümünü kimyasallardan çok daha çabuk ve kalıcı şekilde yok eder.

2.İyon Teknolojisi kimyasal kullanımında olduğu gibi Sağlığa ve Çevreye zarar vermez. Gözlerde, saçlarda,
ciltte, yüzme giysilerinde ve çevre bitkilerinde hiçbir rahatsızlık veya zarar yaşatmaz.

3.Dezenfeksiyonu sağlayan Bakır, Gümüş ve Çinko iyonları kimyasal kullanımında %80’e varan tasarruf sağlar.

4.İyonlar havuz suyundan hiçbir şekilde buharlaşıp eksilmezler. Klor ise açık havuzlarda 2 saat gibi bir sürede %70 oranında kaybolur. İyonlar ise güneş altında ısıyla daha etkili işlev görürler.

5.İyonlar sudaki pH değerini etkilemezler. Klor ise suya eklendiğinde suyun pH dengesini yükseltir ve pH 7.8 değerinde iken etkisini kaybeder.

6.İyon teknolojisi işletmede büyük kolaylık sağlar; Şoklama, Ters Yıkama, Süpürme gibi zaman alıcı ve maliyeti yüksek yöntemleri minimuma indirir.

7.Kimyasalda olan depolama, dozajlama ve ölçüm zorluklarını minimuma indirir.

8.Kimyasalların makine, teçhizat ve havuz yüzeylerine verdiği korozif ve toksik etkileri ortadan kaldırır.

9.Sistem, yapmış olduğu tüm tasarruflarla, müşteri memnuniyeti ve kalıcı dezenfeksiyon özellikleriyle yapılan yatırımı kısa sürede geri öder.

10.Havuz Suyunun hazırlanması ve bakımı ile ilgili Türk Standardı TS11899 un önerisine göre tüm tesisler havuzlarında 2005 senesi Nisan ayına kadar standartta belirtilen minimum serbest klor seviyesi 0.3ppm ve maksimum 0.6ppm değerleri sağlayabilmek amacıyla gereken ilave ve yenilikleri yapmak zorundadırlar. (Ek.7)

H.Can Sükan / İyontek Genel KoordinatorüEYLÜL - EKİM 2005 > Spa & Sauna yukarı

reklam


ONLINE SAYILAR
Web sitemizden ulaşabileceğiniz sayılarımız:

Eylül-Ekim2013
Temmuz-Ağustos2013
Mart-Nisan2013


reklam
www.erkalip.com

reklam
santek havuz

reklam

reklam

reklam

reklam

reklam


REKLAM VERİN | ABONE OLUN | HAKKIMIZDA | BİZE ULAŞIN | ANA SAYFA
© 2005 M.S.G. İHTİSAS YAYINCILIK ve TANITIM HİZMETLERİ SAN. ve TİC. LTD. ŞTİ.
Perpa Ticaret Merkezi B Blok Kat: 13 No: 2436 (Yeşil Avlu) Okmeydanı / İstanbul
Tel: 0212 222 53 23 Faks: 0212 222 53 61 E-mail: bilgi@havuzsauna.com

» Ana Sayfam Yap
» Favorilerime Ekle