REKLAM VERİN | ABONE OLUN | HAKKIMIZDA | BİZE ULAŞIN | ANA SAYFA
Eylül - Ekim 2005
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


Türkiye’nin ilk Yüzme havuzu
Türkiye’nin ilk Yüzme havuzu

Türkiye'nin ilk modern yüzme havuzu olan Atatürk Yüzme Havuzu, 1939 yılında Beden Terbiyesi Genel Müdürlüğü tarafından Adana'da yaptırıldı. 50 metre uzunluğunda ve 22 metre genişliğindeki Atatürk Yüzme Havuzu, 2 bin 200 seyirci alabilecek şekilde inşa edildi. En önemlisi havuz, ısıtma tertibatına haiz bulunuyordu.

Adana gibi sıcak bir bölgede inşa edilen bu ısıtma tertibatlı havuzda Adanalı yüzücüler yılın en az sekiz ayında çalışma imkanını buldu. Bu modern havuzla Adana bölgesi yüzme sporunda kısa zamanda büyük bir hamle yaptı. Adanalı yüzücüler Türk yüzme sporuna yeni rekorlar getirirken yine bu havuzdan pek çok ünlü yüzücü de yetişti. Çevresi palmiye ağaçlarıyla süslü güzel bir park haline getirilen Adana Atatürk Yüzme Havuzu çok sayıda şampiyonaya ev sahipliği yaptı. Adana Demirspor takımı uzun yıllar bu havuzda Türkiye sutopu birinciliğini muhafaza eden yenilmez bir takım olarak hakimiyetini sürdürdü.

Türkiye’de yüzme sporu ve havuzculuğu 1923’te başladı

Türkiye İdman Cemiyetleri İttifakı'nın 1923 yılında kurulmasıyla yüzme sporumuzda ve havuzculukta da önemli bir devrenin başladığı görüldü. Türkiye İdman Cemiyetleri İttifakı'nın Denizcilik Heyet-i Müttehidesi (Su Sporları Federasyonu) Yüzme Komisyonu Başkanı Ekrem Rüştü (Akömer) beyin şahsi çabalarıyla 1931 yılında Boğaziçi vapurlarını çalıştıran "Şirket-i Hayriye" Müessesesi tarafından Boğazda bir yüzme havuzu yaptırıldı.

Büyükdere kıyısında inşa ettirilen 50 metre uzunluğunda ve 25 metre genişliğindeki ahşap havuz 17 Temmuz 1931 günü yapılan bir törenle açıldı.

Açılış nedeniyle yapılan yüzme yarışlarını Beylerbeyi kulübüne mensup yüzücülerin kazandı. Beş yıl süreyle Türk Yüzme sporunun ve yüzücülerinin hizmetinde bulunan bu havuzda demode klasik kulaç yerini modern kravl'a, bırakırken yeni genç yüzücüler de ortaya çıktı. Bu arada Fenerbahçe kulübü tarafından yine Büyükdere'de bir yüzme şubesinin açılması bu spor dalında ayrı bir sıçramanın habercisi oldu. Böylece Büyükdere önemli bir yüzme merkezi haline geldi. Fenerbahçe'nin yanı sıra Galatasaray, Beylerbeyi ve Beykoz kulüplerinin de yüzme sporunda gösterdikleri olumlu çabayla bu spor dalı daha büyük bir hareketlilik kazandı.EYLÜL - EKİM 2005 > Haberler yukarı

reklam


ONLINE SAYILAR
Web sitemizden ulaşabileceğiniz sayılarımız:

Eylül-Ekim2013
Temmuz-Ağustos2013
Mart-Nisan2013


reklam
www.erkalip.com

reklam
santek havuz

reklam

reklam

reklam

reklam

reklam


REKLAM VERİN | ABONE OLUN | HAKKIMIZDA | BİZE ULAŞIN | ANA SAYFA
© 2005 M.S.G. İHTİSAS YAYINCILIK ve TANITIM HİZMETLERİ SAN. ve TİC. LTD. ŞTİ.
Perpa Ticaret Merkezi B Blok Kat: 13 No: 2436 (Yeşil Avlu) Okmeydanı / İstanbul
Tel: 0212 222 53 23 Faks: 0212 222 53 61 E-mail: bilgi@havuzsauna.com

» Ana Sayfam Yap
» Favorilerime Ekle