Cruise Su Oyun Parkı

Cruise Su Oyun Parkı

Cruise Su Oyun Parklarında ‘Polin’ imzası

“Carnival Sunshine Yolcu Gemisi” Polin kaydırakları ile denize açıldı.

155 milyon dolar’a mal olan sektördeki en büyük renovasyon projesinin ardından, ABD merkezli Cruise Şirketi Carnival Sunshine Yolcu Gemisi, Sunshine gemisinde planladığı su oyun parkı projesi için Polin’i seçti. Carnival Sunshine, Polin Su Parkları ve Havuz Sistemleri A.Ş tarafından tasarlanan ve kurulan yeni su oyun parkı ile 2013 Mayıs ayında İtalya Triste’den denize açıldı.

Gemideki yarış temalı “WaterWorks Suparkı” 1,500 m2’lik bir alan üzerinde yer almakta. Waterworks Suparkı’nda, üç kaydırak ve 40 farklı interaktif özelliğine sahip su oyun grubu bulunmaktadır. Su oyun grubunda, 300 galonluk bir kova, onlarca su oyunu ve kaydıraklar ilgi çekmektedir.

Su oyun parkı projesinin en önemli özelliği, kaydırakların hem üretim yöntemi, hem tasarımları hem de özel tema uygulamalarıyla benzersiz bir proje olması. Cruise Su Parkı Projeleri, Polin’in mühendislik dehasını bu kez stabil olmayan bir platformada, yüksek rüzgar güçlerine dayanım isteyen özel tekniklerle bir kez daha kanıtladı.

Prode içi dışı parlak özel kaydıraklar, siyah beyaz dama teması, yarı şeff af kaydırak parçaları ve özel ışık efektleri ile bugüne kadar gerçekleştirilmiş en eşsiz Su Parkı Projesi olarak gösteriliyor.

Şık, eğlenceli, benzersiz özellikler Birçok misafir, WaterWorks Suparkı’nda büyük çocuklar ve yetişkinler için sunulan alternatifleri görünce heyecanlanacaklar. Aynı noktadan başlayıp, yine aynı noktada biten 2 kapalı Aquatube su kaydırağında 72 metre kayma parkuru boyunca heyecanlı bir yarış yapma imkânı bulacaklar.

Polin, her kaydırağa yarış başlangıcını belirleyecek ve kayma güvenliğini arttıracak özel bir trafi k ışık sistemi tasarladı. Sistem, kazananı belirlemek için her bir kaydıraktan kayan kişinin kayma zamanını skorbordta gösterecek. Yaklaşık 102m olan, üçüncü Aquatube kaydırak ise Carnival yolcu gemilerindeki en uzun su kaydırağı unvanını aldı.

 Aynı noktadan başlayıp, yine aynı noktada biten 2 kapalı Aquatube su kaydırağında 72 metre kayma parkuru boyunca, heyecanlı bir yarış yapma imkânı bulunmaktadır.

Cruise-Su-Oyun-Parkları

Özel üretim yöntemi uygulamaları Polin, uzun zamandır kaydırak üretim teknolojilerinde sektörü yönlendiren firmadır. Kaydırak üretiminde kullandığı bu teknolojiler, Carnival Sunshine WaterWorks Suparkı’ndaki kaydırakların estetik ve mükemmel görünmesini sağlamıştır.

Bu teknikler:

  • Resin Transfer Molding (RTM): RTM teknolojisi kısa bir zaman önce kaydırak üretiminde kullanılmaya başlandı. RTM fiberglas üretiminde büyüyen bir teknolojidir Polin kaydıraklarını iki tarafı parlak yüzeyli ve pürüzsüz, daha mukavim ama daha hafif, görselliği mükemmel ürün elde etme gibi önemli avantajları olan RTM (Resin Transfer Molding) kapalı kalıp teknolojisiyle üretmeye başlamıstır. RTM üretim yönteminin navantajları Carnival Sunshine Su Oyun Parkındaki tüm kaydırakların içi ve dışı pürüzsüz ve mükemmel parlaklıkta olmasını sağlamıştır. Bu yöntem daha güçlü ama daha hafif bir kaydırak elde edildiğinden montaj kolaylığı sağlıyor. Yüzey pürüzsüz olduğundan kir tutmaz ve silinmesi daha kolaydır. Özetle, Waterworks Suparkı’nın kaydırakları hem estetik
    olarak hem fiziksel olarak üstündür.

 

  • Şeffaf RTM Su Kaydırakları: Polin’in şeffaf RTM üretim yöntemi ile üretilmiş bu kaydıraklar hem izleyenlere, hem de kayanlara güçlü görsel etki sunmaktadır. Waterworks Suparkı’ndaki şeffaf kaydıraklar, parlak ve kusursuz şeffaflıktadırlar.

 

  • Doğal Işık Efektleri (NLE):Carninal Sunshine yolcu gemisinde, Polin’in patentli teknolojisi, doğal ışık efektleri yöntemi ile üretilmiş kaydıraklarından kayan kişiler, eşsiz bir deneyim yaşayacaklar. Bu sistemde, doğal gün ışığı kaydırağın içine renklendirilerek girmektedir. Bu sayede, hem kaydırak içinde güçlü bir efekt oluşturmakta hem de bu efekt gün ışığının durumuna göre değişik şekiller alabilmektedir. Bu da sabit değil yaşayan bir etki vermektedir. Kaydırağa dışarıdan bakıldığında renkli çizgiler şeklinde
    görünmektedir.

 

  • Özel Desen Efektleri (SPE):Polin, kaydırak üretiminde bir inovatör olarak, özel bir boyama tekniğiyle, daha estetik bir görünüm için kaydıraklarda özel desen efektleri sunuyor. Polin, özellikle Waterworks Suparkı için yarış temalı kaydıraklara siyah ve beyaz desen uygulaması oluşturdu. Bunlar, sonradan boyanmadığı anlamına gelen jelkot kaplı bir çeşit siyah ve beyaz desenlerdir. Bu uygulama, desenlerin sonuna sürekli kaydırakta kalmaya devam etmesini sağlamaktadır. Zamanla silinmemekte ve yok olmamaktadırlar.

 

Çığır açan yenilemeden önce, (1996 yılında) Carnival Sunshine, Carnival Destiny adıyla o zamana kadar inşa edilmiş en büyük yolcu gemisi olarak denize açılmıştı. Daha sonra, baştan sona yenilenerek, 5 Mayıs’ta Avrupa’da tekrar hizmete girdi. Carnival Destiny Yolcu Gemisinde sadece bir su kaydırağı vardı ve bu kaydırak tamamen kaldırıldı. Yerini, yeni üç yetişkin su kaydırağı alındı. Carnival Sunshine, 2013 sonbahar mevsimini New Orleans’da yeniden konumlandırmadan önce bu yazı Akdeniz’de geçirdi.

Cruise-Su-Oyun-Parkları-2

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*


− iki = altı