Çöl Havuzu

Çöl Havuzu

“MÜKEMMEL” BİR VAHA – ÇÖL HAVUZU 

Mojave Çölü’nün güneyinde bir yerlerde bir havuz var. Bir evin arkasında, bir sokağın kenarında ya da bir patikanın sonunda değil. Sadece orada. Horozibiği, toz ve katranruhu manzarası önünde, gelişigüzel duran bir vaha.

Geçtiğimiz yaz boyu, yeri bir nevi sırdı. Çöl havuzu keyfini sürecek az sayıda kişiden biriyseniz, Los Angeles’taki MAK Sanat ve Mimari Merkezi’nden bilgi isteyip GPS koordinatlarını ve örtüyü açacak bir anahtar almanız gerekiyordu. (Havuza giriş hakkı her 24 saat için tek kişiye verilmekteydi.) Çölün ortasına gidip arabanızı park etmeniz, çantanızı omzunuza attıktan sonra düzgün beyaz bir dikdörtgen tekneyle karşılaşana dek kaktüs ve adaçaylarının arasından ilerlemeniz gerekiyordu. Sonra boz, susuz tepelerin ortasında, alev alev güneşin altında asla unutamayacağınız bir serinleme deneyimi yaşayabilirdiniz.

Havuz, Avusturyalı Alfredo Barsuglia’nın sanatsal bir ifadesi olarak sunuluyordu. Barsuglia’nın LA Times’a söylediğine göre eser, “İnsanların lüks bir ürüne ulaşmak için sarf ettiği çabalar üzerine” idi. Yaz boyu gelen ziyaretçiler çölün muhteşem ıssızlığında serin sulara dalma lüksünü hissetmek için yarım günden fazla seyahat etmeyi göze aldığına göre, Barsuglia derdini gayet iyi anlatmış olmalı. www.social-pool.com

col-havuzu-1 col-havuzu-2

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*


üç + = beş