Çocuğunuzun Yüzme Başarısı

Çocuğunuzun Yüzme Başarısı

Çocuğunuzun Yüzme Başarısına

Yardım Edecek 50 Öneri

 1. Onları koşulsuz şekilde sevin.
 2. Antrenmanlarını destekleyin.
 3. Her yarışı kazanamayacaklarını kabul edin.
 4. Çocuk olmalarına ve eğlenmelerine izin verin.
 5. Bir karaktere ve insani değerlere sahip olarak yetişmelerine yardım edin.
 6. Sporu, akşam yemeğinde, arabada vs. konuşulan tek konu haline getirmeyin.
 7. Çocuğunuzu insanlara, “bu benim oğlum/kızım, kendisi yüzücüdür” diye tanıtmayın. Spor, sadece onların yaptığı bir şey, kim oldukları değil.
 8. Onlar için her şeyi yapmayın: onlara sorumluluğu ve öz yönetimi öğretin.
 9. Başarı ve çabayı sık sık ödüllendirin ama ödüller küçük, basit, pratik ve kişisel olsun. Çocukların bir cep telefonuna, spor yaptıkları için ödül gibi verilen paraya ya da kurdeleye ihtiyacı yok.
 10. Onları gerçekten sevdikleri şeyle ödüllendirin: onlara zaman ayırın!
 11. Yarışmalar sırasında sakin ve temkinli olun.
 12. Sporda ilerlemenin uzun sürdüğünü kabul edin: birçok sporda bir atletin olgunlaşma süresinden sonra tam potansiyeline ulaşması en az 7-10 yıl gerektirir.
  Biraz bedensel iş yapmaları ve ev işlerine yardım etmeleri bağımsızlıklarının gelişmesi için önemli derslerdir.
 13. İnanın ya da inanmayın, çocuklar kendi spor çantalarını hazırlayabilirler ve kendi su mataralarını doldurabilirler; onlara kendi spor kariyerlerinin kontrolünü nasıl sağlayacaklarını öğretin ve destek olun.
 14. Birincilik performanslarını abur cubur ile ödüllendirmeyin.
 15. En önemli şey beceriler ve davranışlardır. Son çıkan ve en iyi olan ekipman ya da aletlere paranızı yatırarak başarıya giden yolu kısaltacağınız beklentisine girmeyin.
 16. Spor için olduğu kadar okulları ve derslerine çalışmaları için de çocuklarınızı teşvik edin.
 17. “Sporcu gıdaları” ya da “sporcular için besin takviyeleri” kullanmaları konusunda onları teşvik etmeyin ve bu tür takviyelere güvenmeyin. Besleyici yiyecekler içeren mantıklı ve dengeli bir beslenme şekline odaklanın.
 18. Çocuklarınızın birçok spor ve aktiviteyi denemesine izin verin.
 19. Çok erken uzmanlaşmaya çalışmalarına izin vermeyin. 10 yaşında olimpik yüzücü yoktur.
 20. Abur cubur BAZEN kabul edilebilir. Bunun için endişelenmeyin ve madde 14’e tekrar bakın.
 21. Kazanmak yerine çabalama, yeni beceriler kazanma ve sıkı çalışma gibi özelliklerini övün.
 22. Onları koşulsuz sevin (tekrar etmeye değer!!) cocugunuzun-yuzme-basarisi-1
 23. Suçluluk yükleyen ifadeler kullanmayın: “Zamanımı daha iyi şeyler yapmak için değerlendirebilirim” ya da “senin yüzebilmen için neleri feda ettiğimizin farkında mısın?” Suçlayıcı ifadeler kullanırsanız, herkes kaybeder.
 24. Koşma, yakalama, fırlatma, kıvraklık, denge, koordinasyon, hız ve ritim gibi genel hareket becerilerini geliştiren aktiviteler yapmasını destekleyin. Bu genel beceriler tüm sporlar üzerinde olumlu bir etki yaratabilir.
 25. Ara sıra kendilerine “dinlenme zamanı” yaratmalarını destekleyin –okul yok, spor yok, sadece “çocuk” olma zamanı!
 26. Antrenmanlar, yarışlar ve okul dışında ilişkiler ve arkadaşlıklar kurmalarını teşvik edin; bunların hepsi hayatlarındaki dengeyi sağlayacaktır.
 27. Belirledikleri hedeflere ulaşmaları için çocuğunuzu destekleyin ve sonrasında bir aile olarak gevşemeleri, kutlamaları ve başarılarının tadını çıkarmaları
  için zaman ayırın.
 28. Antrenman ya da sporu bir cezalandırma şekli olarak kullanmayın.
 29. Çocuğunuzun yaptığı spordan bağımsız olarak fitness-yoga, dövüş sporları yapabilirsiniz ya da başka sporlara katılabilirsiniz. Böylece çocuğunuzun spor yapması tüm aile için faydalı olacaktır.
 30. Takımdaki diğer çocukları ve onların ailelerini tanıyın ve böylece çocuğunuzun diğer çocukların güvenilir aileleriyle bir şeyler yapmasına izin vererek daha bağımsız olmalarını sağlayabilirsiniz.
 31. Sadece kazanma/kaybetme sonucuna değil, çabalamalarına ve ilerlemelerine önem verdiğinizi göstermek için antrenmanlara düzenli olarak katılın.
 32. Kendi çocuğunuz bağıştan doğrudan faydalanamasa bile takım ve çocuklar için para yardımı yapın.
 33. Sağlıklı aktivitelere katıldığı için kendisiyle gurur duyduğunuzu çocuğunuza söyleyin.
 34. Takım için gönüllü olarak zaman ayırın.
 35. Çocuğunuza, birlikte çalışmanın ve birbirlerini desteklemelerinin önemli davranışlar olduğu “takım”ın önemini öğretin.
 36. Kendiniz bir atlet olsanız ve hatta eğitimli bir antrenör olsanız dahi kendi çocuğunuzun antrenörlüğünü yapmaktan kaçının; bu nadiren işe yarar.
 37. Çocuğunuzun belirli bir sporu yapma konusundaki hırsının değişebileceğini bilin.
 38. Bir sporu yaparak edinilen becerilerin diğer bir spor alanına da geçtiğini bilin.
 39. Çocuğunuzun ilerlemesi durduğu zaman “ölü noktaları” ya da “engebeli dönemleri” kabul edin. Böyle zamanlarda eğlenmesini, öğrenme becerilerine odaklanmasını ve sabrı öğrenmesini teşvik edin.
 40. İnanın ya da inanmayın, çocuklar çeşme suyu içmekten ölmüyorlar!
 41. Çocuğunuz için makul bir şekilde sevinin. Bunu abartarak kendinizi veya çocuğunuzu boğmayın.
 42. Her hafta bir ‘aile zamanı’ olmasına dikkat edin ve hep beraber bir şeyler yapın, aile konularından konuşun; spor hakkında konuşmayın.
 43. Sigara içme ve uyuşturucu kullanma konularına güçlü bir şekilde karşı durun.
 44. Alkol kullanma konusunda duyarlı ve sorumlu bir örnek teşkil edin.
 45. “Mucizevi sporcu içeceği” ya da “süper takviyeler” gibi kestirme yollar aramayın; başarı, sürekli olarak yapılan çalışmalar sonucu gelir ve spor ile fitness’ı sevmek gerçek “sihir”’dir.
 46. Eğer çocuklarınızdan biri şampiyon bir atletse ve diğerleri o kadar yetenekli değilse, onların aktiviteleri için de aynı derecede zamana, enerjiye ve hevese sahip olduğunuzdan emin olun.
 47. “Yüzerken ne yaptık…..” ifadesini yok edin.
 48. Çocuğunuzu kendisine güçlü bir rol modeli bulması için teşvik edin ama kararlarının sadece spor konusunda olmamasına çalışın.
 49. Çocuklarınızı liderliği öğrenmeleri için ve paylaşma, kendini düşünme, ekip çalışması ve cömertlik gibi konularda teşvik edin.
 50. Çocuğunuzun başarısını diğerlerininkiyle iyi ya da kötü şekilde karşılaştırmayın. Bu, bariyerlere ve küskünlüğe sebep olacaktır ve buna hiç bir şekilde ihtiyaçları yok!

cocugunuzun-yuzme-basarisi-2

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*


− iki = sıfır