Çevrimiçi Pazarlama

Çevrimiçi Pazarlama

BASİT BİR WEB SİTESİNİN ÖTESİNE GEÇMEK

Havuz ürünleri tedarik eden bir aile şirketi de olsanız, yüksek kalite havuzlar üreten bir firma da, fark edilmek zor iştir. Arama motorlarının organik arama sonuçlarını sayfanın en alt sıralarına ittiği kalabalık bir piyasada bedelini ödemeden çevrimiçi müşterilerin dikkatini çekmek firmalar için hiç de kolay değildir.

Şu durumda web sitenize daha fazla trafik çekebilmeniz için bir internet pazarlama şirketi ne önerirdi? Bir sürü şey! Aşağıda arama motoru sonuçlarınızı ve dolayısıyla kâr hanelerinizi üst sıralara taşıyacak ve hemen uygulamaya geçebileceğiniz birkaç kolay adımı sıralıyoruz.

Cevrimici-pazarlama-1

Her sayfada insanları harekete geçirebilirsiniz, bu avantajdan faydalanın. Bu sayede müşterinin bulunduğu sayfaya bağlı olarak farklı taleplerde bulunabilirsiniz ancak şunu aklınızdan çıkarmayın; her sayfada tek bir talep olsun. Sık tekrar mesajı pekiştirmenin ve satışa dönüştürme oranlarını artırmanın en iyi yoludur.

DOĞRU EYLEMLE BAŞLAYIN

Ne tür bir web siteniz olduğundan bağımsız olarak muhtemelen sayfanıza gelen ziyaretçilere yönelik bir hedefiniz vardır. Fiyat almak için sizinle iletişime geçmelerini mi istiyorsunuz? Ürünlerini satın almalarını mı bekliyorsunuz? Yoksa buldukları bilgileri mi paylaşmalarını istersiniz. Gelen trafiği doğru  yönlendirmek için web sitenizin öncelikle net ve etkili bir eylem çağrısı olmalı.

Siteye gelen her bir ziyaretçinin yapmasını istediğiniz en önemli tek bir hedef belirleyin ve eylem çağrınızın odak noktası olarak bunu alın. Sayfanızı birden fazla taleple tıka basa doldurmak ziyaretçilerde kafa karışıklığına neden olabilir. Fakat etkili eylem çağrınızı sadece karşılama sayfasıyla sınırlı tutmayın. Her sayfada insanları harekete geçirebilirsiniz, bu avantajdan faydalanın. Bu sayede müşterinin bulunduğu sayfaya bağlı olarak farklı taleplerde bulunabilirsiniz ancak şunu aklınızdan çıkarmayın; her sayfada tek bir talep olsun. Sık tekrar mesajı pekiştirmenin ve satışa dönüştürme oranlarını artırmanın en iyi yoludur.
Birkaç örnek:
– Fiyat almak için hemen arayın!
– İletişim için tıklayın!
– Ürünlerimiz hakkında daha fazla bilgi edinmek için ürün kılavuzunu indirin!

ANAHTAR KELİMELERİNİZİ İYİ SEÇİN

Arama motoru sıralamasını artırmanın yolu nadir? Anahtar kelimeler! Hedef kitlenizi iyi düşünün ve sizinki gibi bir işyerini ararken kullanabilecekleri kelimeleri doğru belirlemeye çalışın. Sonra bu kelimeleri web sitenizin ya da bloğunuzun muhtelif yerlerine serpiştirin. İdeal anahtar kelime yoğunluğu 1 ile 3 kelime arası olmalı. Bundan daha fazla anahtar kelime kullanımı arama spami olarak görülebilir. Yani 550 kelimelik bir sayfa için dört kelimelik kilit ifadeleriniz iki ila dört kez arası tekrar etmiş olacaktır.

Anahtar kelime ve ifadelerinizi doğal olmayan bir biçimde istiflememeye çalışın. Ve arama motorlarının sayfalarınızdaki tüm metinleri değerlendirdiğini aklınızdan çıkarmayın ve bunun için anahtar kelimelerinizi başlıklara, altbaşlıklara, metadataya, reklamlara ve içeriğe yerleştirdiğinizden emin olun. Bu arama motoru sıralamanızı ciddi bir biçimde yükseltecek ve web sitesi trafiğinizi inanılmaz artıracaktır.
Örnekler:
– Yüzme havuzu müteahhitleri
– İstanbul’da jakuzi satışları
– Haftalık havuz bakımı
– Kimyasal kullanımı
– Filtre temizliği

Cevrimici-pazarlama-2

Her sayfada insanları harekete geçirebilirsiniz, bu avantajdan faydalanın. Bu sayede müşterinin bulunduğu sayfaya bağlı olarak farklı taleplerde bulunabilirsiniz ancak şunu aklınızdan çıkarmayın; her sayfada tek bir talep olsun. Sık tekrar mesajı pekiştirmenin ve satışa dönüştürme oranlarını artırmanın en iyi yoludur.

DAHA ÇOK İÇERİK GELİŞTİRİN

Web sitenize trafik çekmeye çalışırken yapabileceğiniz en basit şey web siteniz ya da bloğunuz için düzenli olarak yeni içerik oluşturmaktır. Böyle yapmak daha çok ziyaretçi çekmenizi sağlayarak anahtar kelimelerinizi daha sık kullanmanıza yarayacaktır. Pek çok arama motoru zengin içeriğe sahip ve düzenli olarak güncellenen sitelere daha çok ilgi gösteriyor.

Örneğin bir havuz müteahhidi iseniz halihazırda çalıştığınız projeler üzerine blog yazıları girebilirsiniz. Bir hizmet uzmanıysanız sunduğunuz hizmetlere dair zamanına uygun yazılar yazabilirsiniz; örneğin “Sonbaharda kışa hazırlık hizmetleri” veya “Kış güvenlik örtüsünün avantajları” gibi.

SOSYALLEŞİN

Bugünlerde herkes sosyal medyada – ve işyerleri de buna dahil. Her yerel internet pazarlaması şirketinin de size söyleyeceği gibi Facebook, Twitter ve Google+ profillerine sahip olmak tüketicilerinizle iletişim kurmak için harika bir yol olmakla kalmayıp aynı zamanda size yeni müşteriler de kazandıracaktır. Gerçek zamanlı iletişim müşteri memnuniyetini artırır ve bu da bir marka inşa etmenizi kolaylaştırır. Bu sayede firmanıza bir karakter kazandırıp markanıza insanların ulaşabileceği bir yüz kazandırmış olursunuz. Aynı zamanda size gelen soruları anında cevaplayabilir, itibar kazanabilir ve satışları olumlu yönde etkileyebilirsiniz. Profilinizin yerel işletme olarak kaydedildiğinden emin olun.

DUYARLI OLUN

Herkes biliyor ki mobil iletişim böyle sürecek. İş internet pazarlamasına gelince, müşteriler hareket halindeyken şirketiniz de orada olmalı. Aynı zamanda, mobil cihazlarında sizi ararken kolayca bulabilmeleri için doğru bilgileri paylaşmanız da önemli. Bunu yapmanın en iyi yolu da duyarlı bir web sitesi tasarlayıp müşterileriniz hangi cihazı kullanıyor olursa olsun uygun görüntüleme tecrübesi yaşayabilmelerini sağlamak. İletişim sayfası, ürün veya hizmet sayfanız ve fotoğraf galeriniz gibi önemli bölümlerin mobil cihazlarda nasıl göründüğüne ekstra özen gösterin. İşleri karmaşıklaştırabilecek PDF ya da Flash gibi teknolojileri kullanırken dikkatli olun.

DEĞERLENDİRMELERE AÇIK OLUN

Değerlendirmeler itibarınızı ve arama motoru sonuçlarınızı artırabilir. Müşterilerinizi hakkınızda iyi yorumlar yapmaya teşvik etmenin en iyi yolu daha başta e-postalarla onları işe dahil etmek, onlardan gelen geri dönüşleri yanıtsız bırakmamak ve sosyal medyada bolca yorum almaktan geçiyor. Bu sizin övülmeye değer olduğunuz ve müşterilerinizin ürün ya da hizmetlerinizin arkasında durduğu izlenimi verecektir. Tüm mesele gerçekten sürekli göz önünde olmak.

YEREL LİSTELER OLUŞTURUN

Yerel dizinlerde listeler oluşturun ya da web sitelerine yorum yazın. Her bir liste sizin işletmenize bir “atıf” oluşturur – sırf Google’da değil, Yandex, Yahoo ve diğer arama motorlarında da arama motoru sıralama algoritmasının temel öğelerinden biri. Çevrimiçi olarak işletmenizle ilgili bir arama yaptığınızda mevcut atıflarınızı ve hangi listelerde yer almadığınızı görebilirsiniz.

İZLEYİN VE ANALİZ EDİN

İşletmeniz büyüdükçe web sitenizi ziyaret eden insan sayısı da artacak. Web sitesi analizi size müşterilerinizin gerçekten istediği şeyi onlara nasıl verebileceğinize dair son derece kıymetli bilgiler sunar. Gelişmiş analiz araçlarını kullanarak profesyonel bir web sitesi tasarım şirketi web sitenizin ideal bir düzeyde işlediğinden emin olmanızı sağlayacak bilgileri size sunabilir.

Kullanıcıların sitenize nasıl geldiğini, ziyaretleri satışa dönüştürme oranlarını neyin artırdığını (örneğin bir iletişim formu doldurmak ya da alım yapmak) ve sitenizle nasıl etkileşimde bulunduklarını gösteren diğer detayları bilmeniz gerekir. Google Analytics gibi programlar ve/veya benzer araçlar sayesinde neyin çalışıp neyin çalışmadığını öğrenerek web sitenizin yatırım verimliliğini artırabilirsiniz.

Bir dizi raporlama özelliği sayesinde şunları ölçebilirsiniz:

 • Tüm Trafiğin Metrik İzlemesi: Sitenize kaç kişinin, nereden geldiğini, ne kadar sitede kaldıklarını ve daha fazlasını öğrenebilirsiniz.
 • Hedef İzlemesi: Kaç kişinin formlarınızı doldurduğunu ve nereden geldiklerini öğrenebilirsiniz.
 • Özel Raporlama: En popüler sayfalarınızı, insanların sizi bulmak için kullandığı anahtar kelimeleri, en yüksek coğrafi hedefleme konumlarını, mobil kullanımı ve daha fazlasını öğrenebilirsiniz.

Bu araçlarla web sitenizin şimdiye dek nasıl işlediğine dair bir kıstas çıkartarak bundan sonrası için bir arama motoru pazarlama kampanyasına başlayabilirsiniz. Daha sonra devamlılık arz eden bir şekilde sonuçlarınızı iyileştirmek üzere veri ölçümü ve analizi yapabilirsiniz. En son bilgilere ulaşarak web sitenizin ideal seviyesinde işlemesini sağlayacak ve daha yüksek bir yatırım verimliliği elde edeceksiniz.

HEMEN ŞİMDİ BAŞLAYIN.

Daha ne duruyorsunuz? Web sitenize daha fazla trafiği nasıl çekeceğinizi bildiğinize göre hiç vakit yitirmeden başlayabilirsiniz! Hemen yapmak için çok büyük bir işmiş gibi görünebilir ama bir oturuşta hepsini bitirmeniz gerekmiyor. Her gün hatta her hafta arama motoru sıralamasına odaklanacağınız belli bir vakit ayırırsanız kısa sürede web sitesi trafiğinizi artırmayı başarabilirsiniz.

Cevrimici-pazarlama-3

Kullanıcıların sitenize nasıl geldiğini, ziyaretleri satışa dönüştürme oranlarını neyin artırdığını (örneğin bir iletişim formu doldurmak ya da alım yapmak) ve sitenizle nasıl etkileşimde bulunduklarını gösteren diğer detayları bilmeniz gerekir. Google Analytics gibi programlar ve/veya benzer araçlar sayesinde neyin çalışıp neyin çalışmadığını öğrenerek web sitenizin yatırım verimliliğini artırabilirsiniz.

Cevrimici-pazarlama-4

 

NEDEN DUYARLI BİR WEB SİTESİNE İHTİYACINIZ VAR?

Mobil iletişimin artık standart haline gelmeye başladığı hızlı tempolu dünyamızda işletmelerin internette pratik bir kullanıcı tecrübesi sağlaması olmazsa olmaz. İhtiyacınız olan şey her türlü cihazda aynı kalitede çalışan bir web sitesi. İhtiyacınız olan şey duyarlı bir web sitesi.

Çevrimiçi pazarlamanın en önemli öğelerinden biri olan duyarlı tasarım hem masaüstü hem mobil web sitesi tasarım sürecini kolaylaştırarak her boyuttaki cihazda tutarlı bir içerik görünümü sağlıyor. Özü itibariyle bu tasarımlarda, bir kereliğine bir web sitesi kuruyorsunuz ve o site tüm ekranlarda sorunsuz çalışıyor. Ayrı ayrı mobil ve masaüstü tasarımlara harcayacağınız tüm para ve zahmetten sizi kurtarıyor. Ve işletmenizi markalaştırmaya kalktığınızda bu zahmet ve masraf gerçekten de inanılmaz boyutlara ulaşabiliyor.

İstatistiklere bir göz atalım:

 • Tüm web sitelerinin yüzde 36’sı duyarlı siteler.
 • Mobil kullanıcıların yüzde 46’sı bir web sayfasıyla etkileşimde zorluk yaşadıklarını bildiriyor.
 • Bir web sayfasının yüklenmesi üç saniyeden uzun sürüyorsa kullanıcıların yüzde 46’sı sayfayı terk ediyor.
 • Mobil için özel site tasarlatan şirketlerin yüzde 62’si satışlarda bir artış yaşamış.

Ve harekete geçmek hiç bu kadar mühim olmamıştı. Google, 21 Nisan 2015 itibariyle “mobil-dostu” kullanımı sıralamada bir kriter olarak alacağını duyurdu. Bu demek oluyor ki sitenizin bu kriteri karşılaması için hiç vaktiniz kalmadı. Arama sonuçlarınızın geleceği açısından bu artık bir zorunluluk.

DUYARLI OLUN, DOĞRU TEPKİYİ ALIN

Yeni bir web sitesi tasarlamaya ya da var olan bir siteyi yeniden tasarlamaya girişiyorsanız ya da mobil bir strateji üzerine düşünüyorsanız duyarlı web tasarımından faydalanmamanız için hiçbir neden yok. İşte duyarlı tasarımın avantajları…

GOOGLE DUYARLI WEB SİTELERİNİ TAVSİYE EDİYOR

2012’den beri akıllı telefonlar için en iyi biçimde optimize edilmiş web tasarımı olduğunu düşündüğü duyarlı web sitesi tasarımlarının çığırtkanlığını yapıyor. Peki niye? Web üzerinde duyarlı tasarım gerek masaüstü gerekse mobil içerik için tek bir URL sağlıyor ve bu da kullanıcıların daha kolay etkileşimde ve paylaşımda bulunmasını ve bağlantı vermesini sağlıyor. Ayrıca Google’ın içeriğinizi daha etkili bir biçimde keşfetmenizi sağlıyor zira tüm site içeriğini okuyup dizine almak için bir sayfada emeklemesi gerekmiyor.

İşte bu yüzden mobil dostu kullanımı geliştirmek için 21 Nisan mühletine uymak bu kadar önemli. Siteniz duyarlı olduktan sonra Google’ın sizi ve içeriğinizi bulması çok daha kolay olacak. Herhalde kalabalığın ortasında kaybolmak istemezsiniz!

UYGUN MALİYETLİ

Duyarlı web tasarımı tek bir web sitesine sahip olmanın avantajlarını sunuyor. Yani tek bir kod versiyonu olacak ve içerik güncellemek için tek bir içerik yönetimi sistemi yeterli olacak. Sonuç? Siteniz hem vakitten hem de nakitten tasarruf edecek.

Daha düşük bir siteden çıkma oranı tecrübe edeceksiniz. Duyarlı olmayan bir sitede siteden çıkış oranı çok yüksek olabilir yani daha çok ziyaretçi tek bir sayfayı ziyaret ettikten sonra sitenizi terk edebilir. Araştırmacılara göre 2013 yılında tüm internet kullanıcılarının yüzde 28’I internete cep telefonları üzerinden ulaşmış; bu da demek oluyor ki eksiksiz bir mobil stratejiye sahip olmalısınız. Duyarlı tasarımın siteden çıkma oranlarını düşürdüğü kanıtlanmış çünkü farklı cihazlarda CSS değerleri sürekli değişim gösterir.

REKABETTE FARK ATACAKSINIZ

İstatistiklere göre şu an mevcut web sitelerinin sadece yüzde 3’ü duyarlı web tasarımından tam olarak istifade edebilecek şekilde optimize edilmiş durumda. Yani profesyonel bir web tasarım şirketiyle anlaşıp bu yeni trende geçmeniz işletmenize rekabette büyük bir üstünlük kazanma fırsatı sağlayacak. Ve daha düşük bakım ihtiyacı nedeniyle duyarlı web siteniz sürekli işinize odaklanabilmenizi kolaylaştıracak.

YATIRIM GETİRİNİZ GARANTİ ALTINA ALINMIŞ OLACAK

Tüm bu avantajlar tek bir başlık altında toplanabilir – hepsi de size maksimum yatırım getirisi sağlıyor. Web siteniz duyarlı değilse duyarlı olan rakip web siteleriyle rekabet edemeyeceğiniz için işletmenizin güç durumda kalma ihtimali yüksek. İşletmenizi büyütmek için rakiplerinizden daha fazla kişiye ulaşmanız gerek. Sağlam bir mobil stratejiye ihtiyacınız var. Duyarlı bir web sitesi daha geniş bir hedef kitleyi garanti eder ve bu da ziyaretleri satışa dönüştürme şansınızı arttırır. Ve tabii ziyaretçilerinizin doğru eylemde bulunması da buna bağlıdır.

 

İstatistiklere göre şu an mevcut web sitelerinin sadece yüzde 3’ü duyarlı web tasarımından tam olarak istifade edebilecek şekilde optimize edilmiş durumda. Yani profesyonel bir web tasarım şirketiyle anlaşıp bu yeni trende geçmeniz işletmenize rekabette büyük bir üstünlük kazanma fırsatı sağlayacak. Ve daha düşük bakım ihtiyacı nedeniyle duyarlı web siteniz sürekli işinize odaklanabilmenizi kolaylaştıracak.

Cevrimici-pazarlama-5

Web sitenizde trafiği artıracak etkili bir eylem çağrısı kopya ya da tasarım olabilir. Sadece aranacak telefon numarasının yer aldığı bir metinden ibaret basit bir mesaj olabileceği gibi ziyaretçileri bir form doldurmaları beklenen yeni bir sayfaya götüren bir bağlantı da olabilir. Hangi eylem çağrısını seçerseniz seçin açık ve net bir biçimde ifade edildiğinden emin olun ve işlevselliğin kullanıcı için işleri kolaylaştırdığını unutmayın.

 

Cevrimici-pazarlama-6

EYLEM ÇAĞRINIZI ATLAMAYIN!

İnsanlar sayfanızı ziyaret ettiklerinde ne yapmalarını istiyorsunuz? Ücretsiz danışma için sizi arasınlar mı? Bir bültene abone mi olsunlar? E-kitap mı indirsinler? Bir video mu izlesinler?

Sayfanızı birden fazla taleple tıka basa doldurmanız sadece ziyaretçilerin aklını karıştıracaktır – ancak eylem çağrısını sadece karşılama sayfasıyla da sınırlı tutmayın. HER sayfada insanları harekete geçirebilirsiniz, bu avantajdan faydalanın. Bu sayede müşterinin bulunduğu sayfaya bağlı olarak farklı taleplerde bulunabilirsiniz ancak şunu aklınızdan çıkarmayın; her sayfada tek bir talep olsun. Sık tekrar mesajı pekiştirmenin ve satışa dönüştürme oranlarını
arttırmanın en iyi yoludur.

BİÇİM VE İŞLEVİ GÖZ ÖNÜNE ALIN

Web sitenizde trafiği artıracak etkili bir eylem çağrısı kopya ya da tasarım olabilir. Sadece aranacak telefon numarasının yer aldığı bir metinden ibaret basit bir mesaj olabileceği gibi ziyaretçileri bir form doldurmaları beklenen yeni bir sayfaya götüren bir bağlantı da olabilir. Hangi eylem çağrısını seçerseniz seçin açık ve net bir biçimde ifade edildiğinden emin olun ve işlevselliğin kullanıcı için işleri kolaylaştırdığını unutmayın.

İşte bir kaç ufak ipucu:

 • Göze çarpacak kadar büyük ama sayfayla da orantılı olsun.
 • Göz alıcı olması için renk seçimini iyi yapın.
 • Web sitenizi bütünleyen merak uyandırıcı bir tasarım öğesi kullanın.
 • Süslü püslü değil okuması kolay bir font seçimi yapın.
 • Her sayfadaki eylem çağrınız biçim bakımından birbiriyle tutarlı olsun.

KISA VE BASİT TUTUN

Eylem çağrınız eğlenceli, reklam hilesi içeren ve laf kalabalığı yapan bir mesaj olmamalı. Lafı dolandırmadan konuya girin. Web sitenize gelen trafiği arttırmak için eylem çağrınızda “Paylaşın” ya da “Alın” gibi bir fiil kullanın. Bu ziyaretçileri iyi bir bilgiyi paylaşmaya ya da işlerine yarayacak bir şeyi almaya davet eder.

Mümkünse “hemen” ya da “şimdi” gibi bir zaman belirteci kullanarak bir acil ihtiyaç hissi uyandırırken sitenizin güncel ve faal olduğunu da vurgulamış olursunuz. İşletmenizin türüne göre değişen bir kaç güzel örneği şöyle sıralayabiliriz:

 • Ücretsiz Danışma İçin Hemen Arayın
 • Tişörtler Yarı Fiyatına, Buraya Tıklayın
 • Twitter’da Bizi Takip Edin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*


üç × yedi =