Cam Zeminli Havuz

Cam Zeminli Havuz

CAM ZEMİNLİ HAVUZ

Denizanası ismi verilen Cam Zeminli Havuz lu evde, Wiel Arets Architects, yüzerken görüş alanı komşu evlerle sınırlanan bir alanda, panaromik manzaraya sahip bir ev yaratma görevini üstlendi. Çözüm, evin dört tarafından birden görülen manzaraya sahip bir çatı yüzme havuzu yapmaktı ve konut Akdeniz sahilindeki İspanya-Marbella’da bulunduğu için, olabilecek en güzel manzaraya sahip.

cam-zeminli-havuz-1

Havuzu çatıya konumlandırma kararı sonucu, evin içerisinden alışılmış havuz kenarı görünümünü yakalamak, etrafındaki geniş bölmeler şeffaf camdan olmadıkça mümkün olmayacaktı. Havuzun evin içinden görülebilmesini başarmak için mimar, elektrik ve tesisat yapılarının havuz camlarıyla iç içe geçmesini önlemeyebilmek için havuzu alt teras üzerinden konsollarla destekledi. Beton kiriş çalışması havuzun 6 cm kalınlığındaki cam tabanını, aşasında bulunan terasın zarif bir tavan görünümü almasını sağlayarak destekliyor. Akdeniz güneşi havuz suyu yüzeyinde devamlı filtrelenerek, terasta turkuazın sürekli olarak ışıldayan yansımasını yaratıyor ve bu yansıma, suda yüzenlerin gölge efektleriyle daha da yayılıyor. Rahatsız edici bir boyuta ulaşmaması için dikkatli bir şekilde tasarlanan havuzda, havuz yüzeyini gizleyen ve sağ taraf boyunca uzanan bir su altı bankı yer alıyor.

cam-zeminli-havuz-2

Rahatsız edici bir boyuta ulaşmaması için dikkatli bir şekilde tasarlanan havuzda, havuz yüzeyini gizleyen ve sağ taraf boyunca uzanan bir su altı bankı yer alıyor.

cam-zeminli-havuz-3

cam-zeminli-havuz-4

 

Havuz, uzaktan görünen deniz ile görünmez bir bağlantı yaratmak için bir ufki kenar ile donatılmış.

 

 

cam-zeminli-havuz-5

Yaklaşık 60.000 kg ağırlığında ve 6 cm kalınlığındaki camı ile havuz, Sierra Blanca sıradağlarına doğru 9 metre güneybatı doğrultusunda desteklenmiş.

cam-zeminli-havuz-6

Özel olarak tasarlanmış beton bir masa ile güneşlenmek için arkalığı olan açılı köşelerle bitişik beton bank çatıda yer alıyor. Yüzenlerin ve güneşlenenlerin yiyecek-içecek ihtiyacı için küçük bir servis asansörü konutun 3 ayrı bölümünden iletilebiliyor.

 

 

cam-zeminli-havuz-7

Havuzun arka tarafında ve aynı zamanda ilk katta bulunan mutfakta su manzarası sunan geniş bir pencere bulunuyor. Havuzun alt kısmındaki ikinci bir pencere aynı şekilde mutfaktan oturma odasına doğru bir görüntü sağlıyor. Mutfak, konutun güney tarafında konumlandırılmış ve tüm ikincil teçhizatlar, bitişik ve dik bir koridora inşa edilmiş.

Çatıdan ayrılmak istediğiniz zaman, iki merdiven mevcut. Hızlı olan ve normal olan. Hızlı olan merdiven evin dışından çatıya geçişi sağlıyor. Camla kuşatılmış ve iç kısımlardan tamamen ayrı tutulmuş. Diğer “yavaş” merdiven çatıyı 3 iç bölüme bağlıyor. Geniş ama yüksekliği dar basamakları var ve konutun boyunca uzanıyor.

cam-zeminli-havuz-8

cam-zeminli-havuz-9

Bu denli dinamik ve etkileyici bir iç tasarıma caddeden bakınca inanmak zor. Cam tabanlı yüzme havuzu bile açık ama belirgin değil. Havuz, konutun içindeki tek su özelliği değil. İlk kattaki sauna ve buhar banyosu da iç bölümlerin bir parçası ve Denizanası Evi böylece bize lüks yaşamın gerçek bir dışavurumunu gösteriyor.

cam-zeminli-havuz-10

 650 m2’lik Denizanası Ev, beton ve camlarla inşa edildi. Zemin katında konumlanan Kral Dairesi ile 3 katlı bir konut. Diğer iki yatak odası da zemin katında bulunuyor; bir alt katta ise istinat duvarları mahrem bir his veren ve geniş bir terasa bakan 2 misafir yatak odası var. Tüm yatak odalarında, tüm bölümlerde sabit tema olan güneş etkisini daha da arttırmak üzere saydam cam dolaplar bulunuyor.

 

 

cam-zeminli-havuz-11

Oturma odasını geçince ve terasın hemen önünde geniş yemek odası bulunuyor. Buradaki bir yemek masası iki büyük tahta köşe kaplamasından oluşuyor ve tüm alan tiril tiril perdelerle kaplı ve bu perdeler her esintiyle uçuşuyorlar.

cam-zeminli-havuz-12

 

Giriş salonu boyunca uzanan dolaplar saydam camlarla kaplı ve duvar ve tavanlar, geçenleri sessizce eğlendirmek üzere müzik sağlayan gömme ses sistemi ile donatılmış. Gömme ses sistemi, gömme TV’ler gibi konutun diğer alanlarında da yer alıyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*


sekiz − altı =