Cam Mozaikli Keman Havuz

Cam Mozaikli Keman Havuz

Cam Mozaikli Keman Havuz Yüksek Perdeden Çalıyor

New York, Bedford’taki bu göz alıcı, cam mozaikli keman havuz kesinlikle türünün ilk örneği. New Jersey, Mahwah’taki Cipriano Custom Swimming Pools and Landscaping tarafından tasarlanıp yapılan bu havuz tüm detaylarıyla 1700’lerden kalma bir Stradivarius kemanın gerçeğinden kat kat büyük fevkalade bir kopyası.

Cam Mozaikli Keman Havuz
Tasarım ve Mimari: Cipriano Custom Swimming Pools & Landscaping, Mahwah, NJ

Beton Tasarım ve İnşaatta İstisnai İtibar, En İyiler Yarışması’nda Birincilik ve Northeast Havuz ve SPA Vakfı Halk Jürisi Ödülü de dâhil olmak üzere bu muhteşem yüzme havuzunun onlarca ödülü niye aldığını insan hemen anlıyor. Bu karmaşık ve çetrefil yapının uygulaması hiç de kolay bir iş değil. Cipriano Custom Swimming Pools and Landscping başkanı Chris Cipriano, ilhamını müzikten alan bu başyapıt hakkında bakın neler anlatıyor…

Kemanın çeneliğine denk gelen kısmın iyi bir SPA mekânı olabileceğini düşündük. Tasarım da cidden işlevsel oldu ve müşterimiz şimdi yatak odasından direkt SPA’ya girebiliyor. Mozaik döşemeyle yapılan kenar süslemesi de tasarıma dâhil edildi.

Keman-Havuz-1

 

Keman-Havuz-2

Keman şeklinde bir havuz fikri nasıl ortaya çıktı?

Ev sahibiyle ilk görüşmemizde cidden eşsiz ve tamamen kendisi için tasarlanmış bir şey istediğini öğrendik. Çok geçmeden arazinin geçirimsiz zemininin birtakım kısıtlamalar getirdiğini fark ettik; yani projenin işe yaraması için çok büyük bir havuz ve verandaya ihtiyaç vardı. Ev sahibine arazinin getirdiği kısıtlamalardan bahsettiğimizde keman fikri onun aklına geldi.

Dedi ki, “Bakın, ben müzik meraklısıyım, kemanlara bayılırım. Keman şeklinde bir havuz yaparsak yine güzel bir tur şeridim olur (en az 27 metre istiyordu) ve bir yandan da cidden özgün bir şey yapmış oluruz.” Bu kadar kişisel zevkine yönelik bir havuz yapmanın artılarını ve eksilerini konuşup tavsiyelerde bulunduk ama o keman formunda bir havuz yapmak konusunda oldukça kararlı davrandı, biz de işe koyulduk.

Havuz, ev sahibinin 1700’lerden kalma Stradivarius kemanı model alınarak yapılmış. Tasarımda kullanılan farklı ayrıntılar neler?

Stradivarius’un her ayrıntısını aldık ve bu havuza dâhil ettik. Havuzun giriş yerini kemanın sapı şeklinde tasarladık. F deliklerini kömür karası cam mozaik döşemelerle yaptık. Kemanın vazgeçilmez özelliklerinden biri olan tellerimiz de var şüphesiz. Kemanın çeneliğine denk gelen kısmın iyi bir SPA mekânı olabileceğini düşündük. Tasarım da cidden işlevsel oldu ve müşterimiz şimdi yatak odasından direkt SPA’ya girebiliyor. Mozaik döşemeyle yapılan kenar süslemesi de havuz tasarımına dâhil edildi.

Keman-Havuz-3

Keman-Havuz-4

 

Keman-Havuz-5

Amacımız mekânı sırf bir fotoğraf ya da resim gibi yapmak değil, içinde yürürken de kendi bahçenizde geziyormuş hissi vermekti. Kullanıcının güzelim bahçeler içinde ve şimşir çitler arasında gezerken cidden farklı doku ve renkleri görmesini sağlayacak patikalar yarattık. Örneğin kemanın sapında, akort vidalarının olması gereken yerde, iki tarafta iki havuz basamağımız var. Bunların biri bahçenin içinden geçip sizi göletin çevresine ve oradan da havuzun avlusuna çıkaran bir taş yola açılıyor. Son derece merak uyandırıcı.

Keman-Havuz-6

Bu projenin en büyük zorlukları nelerdi? Bunların üstesinden gelmeyi nasıl başardınız?

Bu projeyi mümkün kılmak ve güç kaynağımızın yeterli olduğundan ve her türlü iletişimin sağlıklı bir şekilde sürdürülebildiğinden emin olmak için yapılması gereken bir sürü altyapı iyileştirmesi vardı. Pek çok farklı mühendislik ve mimarlık firmasıyla çalışıyorduk… septik alanı taşımamız gerekiyordu, bu yüzden DEP’i (Çevre Koruma Bakanlığı) de işin içine katmamız gerekti, zira yeni septik alanın konumu izole sulak alan yakınındaydı.

Malzemeye gelince, malzeme seçenekleri konusunda bir sürü araştırma yaptık. Sonunda Wisconsin’den gelen dolomitli kireç taşı kullanmaya karar verdik – son derece güzel ve sıkı bir taş. Bu taşı seçmemizde şöyle bir etmen de vardı: 38 derecelik bir günde bu taşın üzerinde yalınayak yürüyebilirsiniz. Yansıtıcı özelliğinden dolayı ısısı genelde çevre ısısına göre daha düşük oluyor.

Enerji-verimli ekipmanın yerinde kullanımı üzerine de çok düşündük. Tüm arazinin çevresine damla sulama sistemi kurduk ve nem sensörleri yerleştirdik ve böylece neye ihtiyacımız varsa sadece onu kullanabiliyoruz. LED aydınlatması da enerji-verimli tasarlandı. Her bir standart aplik için 10 LED apliği kullanabilirsiniz. Bu projede her şey ince elenip sık dokundu.

Keman-Havuz-7

Fiber optikler bizim için yeniydi. Dünyanın başka bir yerinde içinde fiber optikler bulunan cam mozaikli bir havuz varsa da ben duymadım. Alçı yüzme havuzlarında fiber optik daha önce kullanıldı ama bunu camda “denemek çözülmesi gereken pek çok meseleyi beraberinde getirdi.

Bu projenin geçmişte yaptığınız havuzlardan farkı ne? Yeni bir tasarım ya da inşaat tekniği kullandınız mı ya da daha önce karşılaşmadığınız zorluklarla karşılaştınız mı?

Fiber optikler bizim için yeniydi. Dünyanın başka bir yerinde içinde fiber optikler bulunan cam mozailli bir havuz varsa da ben duymadım. Alçı yüzme havuzlarında fiber optik daha önce kullanıldı ama bunu camda denemek çözülmesi gereken pek çok meseleyi beraberinde getirdi. Her şeyin muntazaman mühürlenmesi gerekiyordu. Fiber optik perforajlarının mozaik döşemelerini riske atmasını istemediğimizden her şeyin ahenk içinde gitmesi için cam mozaik şirketi ve mastik üreticisiyle işbirliği içinde çalıştık.

Sanırım iç mekânla tanışık olduğumuz yani bundan önce onlarca cam mozaikli kapalı havuz yapmış olduğumuz için her şeyin yolunda gitmesi için ne gerektiğini çok iyi biliyorduk. Cam mozaik her şeyi gösteren bir malzemedir ve herhangi bir hata varsa gizleyemezsiniz. Balıklama dalmadan önce çok iyi hazırlandık. Her şeyin doğru formda olduğundan emin olmak için her şeyin – her bir ispitin, her duvarın – şablonu hazırlanmıştı.

Keman-Havuz-8

Zihnimde akıp giden bir müzik fikri vardı ve bunu çevredeki bitkisel yaşama aktarmak istedim. Madem keman masanın üzerinde uzanmış neden onunla ahenk içindeki çiçekler de masada tıpkı bir aranjman gibi durmasın diye düşündüm. Böylece havuzdan uzağa doğru akıp giden ve bir çiçek yaprağı biçimine bürünen çiçeklerimiz oldu ve de şimşir çitlerle de çiçeklerin saplarını yapmış olduk. Sonundaysa daldan patlayan tomurcukları gösteren renk cepleri var. Havuz çok büyük olduğundan alanın geri kalanını dolduracak büyük bitkilere ihtiyacımız vardı. Bu projeyi desteklemek üzere kendi çiftliğimizden gelen pek çok tür var; arka bahçenin ana tamamlayıcısı 9×9 metrelik bir Japon akça ağacı da buna dâhil.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*


× iki = altı